Když rozjížděla svou značku, squatovala v Londýně. Dnes obléká Kendricka Lamara i Timothéeho Chalameta

Britská módní návrhářka Martine Rose první košile navrhovala ve volném čase. Dnes má za sebou angažmá u Balenciagy i spolupráce s Nike a Supreme.

Kendrick Lamar a Timothée Chalamet
0Zobrazit komentáře

V jejím oblečení se objevili Kendrick Lamar, Rihanna, Hailey Bieber nebo všemi milovaný Timothée Chalamet. Právě ten si tmavě modrý oblek britské návrhářky Martine Rose oblékl na londýnskou premiéru filmu A Complete Unknown. Kendrick Lamar zase její model vynesl na letošním Super Bowlu a ve svých textech ji označuje za značku, kterou nosí na palubu svého tryskáče.

Módní návrhářka Martine Rose se narodila v roce 1980 v Londýně jamajským rodičům. Dětství prožila na jihu města, v prostředí, kde se prolínaly karibské vlivy, britská dělnická třída i klubová scéna. To na ni mělo značný vliv – sama často zmiňuje, že móda pro ni byla způsobem, jak se vyjádřit v prostředí, které nemělo přístup k luxusu. Byla pro ni údajně hlavně o identitě, o tom, co si lidé na sebe oblékají, když chtějí někam patřit – nebo se naopak vymezit.

V roce 2007 tak Rose vytvořila vlastní značku, a to bez pomoci investorů. Začínala poměrně skromně – první kolekce obsahovala jen pánské košile. Ačkoliv se tehdy věnovala módě jen ve volném čase, stále více se profilovala ve svém specifickém přístupu. Namísto uhlazených siluet se inspirovala rave kulturou, reggae soundsystémy nebo sportovními dresy, a to dávno předtím, než byly v módě.

Chci, aby si lidé z přehlídky něco odnesli. Lásku, odpor, cokoliv.

Zásadní zlom pak přišel v roce 2015. Zatímco Rose pracovala po barech a squatovala v opuštěných nemovitostech, aby udržela svou značku při životě, dostala nabídku od Balenciagy, aby konzultovala pánskou linii. Během dalších tří let do ní pomohla přenést prvky, které se staly pro její tvorbu typické – tedy široká ramena, ustřižené bundy nebo teplákové soupravy.

Právě angažmá u Balenciagy ji vyneslo do popředí módního světa, načež spolupracovala i se značkami Nike, Supreme nebo Clarks. Byla zároveň zvažovaná jako možná kreativní ředitelka módního domu Louis Vuitton.

Dnes už je její značka celosvětově etablovaná, stále si ale udržuje svůj neotřelý přístup. Přehlídky Martine Rose se často odehrávají mimo běžné módní kalendáře a klasické přehlídkové prostory – v minulosti uspořádala show třeba v nočním klubu nebo v komunitním centru.

Během své letošní přehlídky v Londýně zase v budově bývalého úřadu práce oživila Kensington Market, kam chodila v 90. letech a který v roce 2001 zanikl. Vytvořila tam dvoupatrový módní prostor, přičemž spodní patro obsadili nezávislí tvůrci a prodejci, horní patřilo pak patří její kolekci na jaro/léto 2026.

My Dear

Přečtěte si takéZnačka My Dear spustí novou kolekci, její oblečení nosí i Nik TendoJeho oblečení nosí Nik Tendo i Oskar Hes, živí ho ale pračky. Se značkou My Dear teď spouští novou kolekci

Rose se zároveň sama dlouhodobě drží mimo sociální sítě a odmítá fungovat podle očekávání současného módního průmyslu. Nechce údajně kolekce, které budou šokovat, ale spíše navrhovat věci, které i v ní samotné něco vyvolají. „Chci, aby si lidé z přehlídky něco odnesli. Lásku, odpor, cokoliv. Je v pořádku, když to někdo nechápe – nejsme pro všechny,“ uvedla například v rozhovoru pro CNN.

Jedním z těch, kteří její umění chápou, je i v úvodu zmiňovaný americký rapper Kendrick Lamar. Poprvé ho oblékla v roce 2022 během jeho britského turné. V následujících měsících pak vznikla custom kolekce pro festival Camp Flog Gnaw i limitovaný merch s jeho ručně psanými texty odkazující na verše ze singlu The Hillbillies.

Know that I’m best-dressed
Wear Martine when I board jets
They sardines and I’m big fish,
Eat caviar when I’m depressed

– část singlu The Hillbillies od Kendricka Lamara

Lamar se v outfitech Martine Rose objevil i na Grammy, během letošního legendárního vystoupení na Super Bowlu pak na sobě měl její bundu na zakázku s nápisem Gloria. Outfit zároveň doplnil botami Nike Shox MR4, které Rose navrhla v rámci spolupráce s touto značkou. Celé vystoupení nakonec sledovalo přes 133 milionů diváků. „Byla to příležitost udělat něco víc, dát tomu hlubší smysl. A pro mě to byla obrovská čest,“ řekla k tomu Rose.

Návrhářka ale zaujala třeba i herce Timothéeho Chalameta – ten dorazil na premiéru filmu A Complete Unknown v jejím tmavě modrém obleku. Na červený koberec navíc přijel na elektrickém kole, za což později údajně dostal pokutu. „Byl v tom humor, nadhled. Baví mě oblékat lidi, kteří do toho vkládají vlastní charakter,“ popsala Rose, která zůstává jednou z mála žen černé pleti v čele úspěšné značky luxusní pánské módy.

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Martine Rose (@martine_rose)