Knihobot loni v tržbách překročil hranici 300 milionů. Za rok prodal celkem dva miliony knih
Knihobot má za sebou úspěšný rok, během kterého se poprvé dostal do zisku. Pomohla mu v tom expanze do zahraničí, kdy pronikl do Německa a Rakouska.
Knižní secondhand Knihobot se v loňském roce poprvé dostal do zisku a dosáhl tržeb ve výši 301 milion korun. Denně v průměru přijal 10 tisíc knih a za celý rok jich prodal celkem dva miliony. Podařila se mu také expanze do Rakouska a Německa, v Česku mu pak pomohla spolupráce s online supermarketem Rohlík, díky které dostal do oběhu 100 tisíc knih. Přitom segment e-commerce se během roku potýkal s propadem, který byl podle dat Heureky v prvním čtvrtletí dokonce třináctiprocentní.
Loňský rok byl pro Knihobot plný novinek. Po úspěchu v Česku a na Slovensku se na jaře vydal do Rakouska a Německa pod mezinárodní značkou Bookbot, od června začal spolupracovat s online supermarketem Rohlík.cz, takže zákazníci mohli začít nevyužívané knihy předávat kurýrům při převzetí nákupu, a na sklonku roku otevřel své první secondhandové knihkupectví.
„Máme radost, že se k nám zákazníci vracejí a potvrzují, že je naše služba baví a že jdeme správnou cestou. I když to byl těžký rok, dokázali jsme se poprvé dostat do zisku, přesáhnout 300 milionů v tržbách a na rozdíl od e-commerce stále růst,“ komentuje Dominik Gazdoš, zakladatel a CEO Knihobotu.
Dosavadní výsledky naznačují, že vstup na rakouský a německý trh byl dobrý tah. V obou zemích lidé začali využívat službu knihotaxi, kterou firma nabízí pro odvoz knih. Během předvánoční sezóny Knihobot zaznamenal exponenciální růst v prodejích a v porovnání s domácím trhem i stoupající tempo zásilek od zákazníků z Rakouska a Německa. V Německu jde například o téměř 10 procent z celkového obratu firmy. Co se týče zalistovaných knih, ty z Německa a Rakouska tvoří 14 procent.
Top autor: Patrik Hartl
Top kniha: Nejlepší víkend
Top žánr: Současná česká beletrie (Patrik Hartl, Radka Třeštíková, Alena Mornštajnová, Kateřina Tučková, Karin Lednická)
Nejžádanější knihy:
1. Děti jsou taky lidi
2. Kde jsi, když nejsi
3. Gazely
4. Atomové návyky
5. Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih
„Ukazuje se, že v Německu jdeme správným směrem. Ve střednědobém horizontu bychom zde chtěli dosáhnout stejného podílu na knižním trhu jako doma, což by znamenalo tržby kolem sedmi miliard korun. V dlouhodobém máme ale ambice větší. Služba našeho druhu může snadno pokrýt 10 až 20 procent knižního trhu,“ říká Dominik Gazdoš.
V průměru se do Knihobotu dostalo v loňském roce 10 tisíc knih denně a běžně jich má na skladě 600 tisíc. Spojení s Rohlíkem pak v průběhu sedmi měsíců fungování dostalo do oběhu 100 tisíc publikací. Celkem Knihobot prodal dva miliony knih. Stoupla také míra zákazníků, kteří se na e-shop vraceli pro další objednávku. Na začátku loňského roku to byla pětina, nyní jich je 30 procent.