Kolik se vydělává na Twitchi? Hacker zveřejnil výplaty všech tvůrců, Čech Agraelus je v první dvoustovce

Filip HouskaFilip Houska

agra

Reprofoto: Agraelus/Twitch

Vojtěch Fišar alias Agraelus

0Zobrazit komentáře

Stejně jako na YouTube i na streamovací službě Twitch si tvůrci mohou přijít na velmi slušné peníze. Přestože v mnoha případech bylo možné minimálně řádově alespoň část příjmů jednotlivých tvůrců dopočítat již nyní, dnes se svět dozvěděl o konkrétních sumách. Neznámí hackeři totiž Twitch napadli a vynesli ven řadu dat nejen o samotných tvůrcích, ale také zdrojový kód celé platformy. Zástupci služby, která od roku 2014 patří Amazonu, dnešní útok potvrdili.

Poslední dny jsou pro některé služby na internetu opravdu černé. Nejprve na skoro celý den vypadla komunikační služba Slack, pak Facebook zažil největší výpadek všech svých služeb za posledních zhruba třináct let (což stálo Marka Zuckerberga pořádný kus bohatství, přičemž podíl na tom měl i únik citlivých dokumentů) a dnes se do velkých problémů dostal i streamovací portál Twitch.

Na diskuzním fóru 4chan se ve středu 6. října objevil odkaz, který směřoval na obří torrentový soubor o velikosti 128 gigabajtů. V něm se nacházelo velké množství dat a citlivých údajů – od zdrojového kódu platformy Twitch nebo kódů s vývojářskými sadami až po interní bezpečnostní nástroje služby, nevydanou konkurenci herní služby Steam a výplaty tvůrců.

Hackerský útok, o kterém nejprve informoval server VGC a následně byl oficiálně potvrzen samotným Twitchem, tak veřejnosti zpřístupnil pohled do účetních knih, ve kterých se píše, kolik konkrétní autoři na jedné z nejoblíbenějších služeb pro streamování her vydělávají. Seznam čítá veškeré autory, od těch největších po ty nejmenší, a nechybí tedy mezi nimi ani čeští tvůrci.

agr-twitch

Reprofoto: Agraelus/Twitch

Vojtěch Fišar alias Agraelus

Například Vojtěch Fišar alias Agraelus, který s více než 555 tisíci sledujícími patří k nejsledovanějším tuzemským tvůrcům na Twitchi, si měl od roku 2019 přijít dohromady na 633 489 dolarů, tedy necelých 14 milionů korun, a to jen z předplatného. Přesnost a autenticitu údajů přitom potvrdil sám Agraelus během svého dnešního živého vysílání přímo na Twitchi. Zmínil však několik důležitých bodů.

„Tato částka obsahuje jen placené suby (odběry – pozn. red) a placená proma přes Twitch,“ zdůraznil Agraelus. Ve zveřejněných částkách nejsou započítány například přímé dary (tzv. donate), které diváci zasílají během živých vysílání, nebo příjmy z vlastního merchandisingu či různých spoluprací. Ty má Agraelus navázané například s hrou Raid: Shadow Legends či Komerční bankou.

Právě tyto aktivity často představují další značnou část příjmů jednotlivých tvůrců. Platí to i v případě Vojtěcha Fišara a řady dalších tuzemských i zahraničních autorů. Samotný Agraelus se každopádně svými příjmy zařadil do první dvoustovky všech, kteří mají ze streamovací platformy příjmy. Ve vysoké globální konkurenci se za poslední dva roky umístil na 177. místě, což sám považuje za značný úspěch a poděkoval za to i svým fanouškům.

Agraelus během svého vysílání zároveň připomněl, že minimálně poslední dva roky má veřejný počet předplatitelů jeho kanálu. Jelikož je známá i cena, za kterou si lze předplatné pořídit, nebylo tak těžké si dopočítat, jaké příjmy mu zhruba v rámci předplatitelského kmene plynou. Navíc když historicky několikrát prozradil i to, jakou má s Twitchem podepsanou smlouvu, jemuž odvádí z těchto příjmů třicet procent. Posledním důležitým faktem je, že se jedná o částku před zdaněním a dalšími odvody.

Nejvýdělečnějším tvůrcem na Twitchi, alespoň na základě uniklých údajů, se stal zahraniční kanál CriticalRole, který měl za stejné období vydělat skoro deset milionů dolarů, respektive 220 milionů korun. V jeho případě se však nejedná o dílo jednotlivce, ale o profesionální skupinu tvůrců. Spolu s hackerským útokem se začalo řešit, zda neunikly i přístupové údaje tvůrců – a podle všeho nikoliv. Samotný Twitch se ale zatím nijak podrobněji nevyjádřil, pouze se omezil na to, že celou věc prošetřuje.

Navíc není vyloučeno, že přijdou ještě další úniky. Anonymní útočník totiž na fóru 4chan napsal, že jde o „první část“. Mimo jiné také zmínil, že hlavní motivací tohoto narušení je „podpora větší konkurence v oblasti online videa“. Nejspíš tedy nešlo o útok vedený za účelem vydírání nebo obohacení, byť je otázka, zda zveřejnění zdrojového kódu pomůže. Jak ostatně uvedl sám Agraelus, například Microsoft moc dobře věděl, jak po technické stránce streamovací službu vyvinout, ale stejně nakonec skončil jeho projekt Mixer neúspěchem.

„Jediné, co se reálně po tomto úniku mění, je, že bude asi více lidí oslněných. Když vše dáte do konkrétních částek, lidi to oslní více, byť jste už teď mohli vše jednoduše dopočítat. Když někomu řeknete, že na vás při hraní her kouká sedm tisíc lidí, tak vám řekne, že to je dobré, ale nedojde mu, jak je to skutečně velké,“ objasňuje Agraelus. Samotnému se mu zveřejnění výplat autorů na Twitchi příliš nelíbí, pro něho samotného se ale tím prý nic nemění.

Nejde přitom o první nepříjemnost, se kterou se Twitch v poslední době potýká. Jak uvádí magazín The Verge, v srpnu si například streameři vzali den volna, aby protestovali proti nečinnosti firmy ve věcech obtěžování a explicitní kritiky, která se na komunity snášela. Dokonce se rozjelo i hnutí pod hashtagem #DoBetterTwitch (Dělej to lépe, Twitchi). A právě tento hashtag dnes anonymní útočník použil k propagaci úniku.

S přispěním Ondřeje Holzmana.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym