Koncert i pro 100 milionů lidí. Na Super Bowlu vystoupí rapoví bozi, show zakončí Foo Fighters ve virtuálním vesmíru

Filip HouskaFilip Houska

super-bowl

Foto: Pepsi Co.

Hudební sestava pro poločasovou pauzu během Super Bowlu

0Zobrazit komentáře

Když se blíží Super Bowl, jde v Americe vše stranou. Vyvrcholení sezóny v NFL patří každoročně k té největší sportovní události, kterou sleduje klidně přes 100 milionů lidí. Především Američanů, nicméně díky atraktivitě finálového zápasu se dostává do všech koutů planety. Své renomé má Super Bowl i díky poločasové pauze, která je pro svá hudební vystoupení mnohdy sledovanější než samotný zápas. A letos tomu díky zajímavému listu interpretů nemusí být jinak.

Letošní Super Bowl, který se americkou hymnou zahájí v pondělí o půl jedné ráno středoevropského času, slibuje znovu velkolepou show. Po minulém ročníku, kdy se mikrofonu uprostřed hřiště chytil jeden z nejpopulárnějších zpěváků současnosti, The Weeknd, se nyní na své představení chystají legendy globální rapové scény.

Jedním z nich, kdo v ostře sledované poločasové pauze zápasu, ve kterém poměří síly týmy Los Angeles Rams a Cincinnati Bengals, bude uznávaný hiphopový producent Dr. Dre, mimo jiné člen kultovního uskupení N.W.A a spoluzakladatel vydavatelství Death Row Records. Právě jeho vliv a konexe pomohly zásadním způsobem postavit rapovou scénu na západě Spojených států.

Po jeho boku bude stát i rapper Snoop Dogg, o kterém bylo znovu hodně slyšet v uplynulých dne, kdy oznámil, že koupil zmíněné hudební vydavatelství Death Row Records, jež nastartovalo jeho hvězdnou kariéru. Spolu s tím vydal i novou studiovou desku Back on Death Row, o které diváci na letošním Super Bowl také nejspíš uslyší.

Do centra stadionu SoFi v kalifornském městě Inglewood, kde se finálový zápas prestižní soutěže v americkém fotbalu odehraje, zavítá také držitel třinácti cen Grammy Kendrick Lamar, který se pod kůži rapovým fanouškům vryl v roce 2012 deskou good kid, m.A.A.d city. Ta je považovaná za jedno z nejlepších hiphopových alb po roce 2010.

Aby toho nebylo málo, už tak silný line-up doplní všem známý Eminem, který si navíc chystá jednu specialitu – ke stadionu přiveze i svůj relativně nový koncept restaurací Mom’s Spaghetti, pojmenovaný po jedné z jeho nejznámějších skladeb. Ve formě pop-upu by v ní měl personál nabízet různé druhy těstovin, respektive špaget. Ikony rapu doplní zpěvačka Mary J. Blige.

Další hudební vystoupení se chystá i po skončení Super Bowlu. Toho se ujme americká rocková kapela Foo Fighters, nicméně v okolí fyzicky nebude – naopak svůj koncert odehraje v takzvaném metaverzu, virtuálním vesmíru, o kterém v posledních měsících hodně mluví Mark Zuckerberg a jeho společnost Meta. Věří, že se v něm budou lidé střetávat a interagovat jako ve skutečném světě.

Virtuální koncertní show, kterou bude režírovat veterán v oblasti hudebních videoklipů Mark Romanek (známý pro spolupráce s Nine Inch Nails, Red Hot Chilli Peppers, Madonnou či Taylor Swift), se uskuteční živě a zdarma jak na oficiálních účtech Foo Fighters na Facebooku a Instagramu, tak na VR headsetu Meta Quest (dříve Oculus Quest).

Vedle velkého finálového zápasu a hudebních představení je Super Bowl ale atraktivní také pro inzerenty – firmy, které se nebojí za odvysílání reklamy během Super Bowlu vynaložit miliony dolarů. Stanice NBC, která zápas vysílá, již začátkem února oznámila, že má všechny reklamy na Super Bowl vyprodané. A cena? Několik půlminutových spotů se prodalo za rekordních sedm milionů dolarů za kus. Tedy více než 150 milionů korun.