Kontrolují srdce a nejspíš poznají i zánět střev. Z chytrých hodinek a prstenů se stávají hlídači zdraví
Podle posledního výzkumu amerických vědců to vypadá, že zánětlivé onemocnění střev umí už předpovídat i chytrá elektronická zařízení.
Svět vstupuje do éry, ve které bude lidi na jejich zdravotní problémy jako první upozorňovat nikoliv lékař, ale zařízení, které nosí na zápěstí nebo na prstě. Problémy se srdcem už umí chytré hodinky hlásit delší dobu, postupně se k nim ale přidává detekce dalších nemocí. O využití chytrých zařízení směrem k vlastnímu zdraví se bude mluvit i na konferenci Longevity Revolution Festival, kterou pořádá CzechCrunch ve čtvrtek 30. ledna.
Když před třemi lety na podzim Martin Žufánek, spolumajitel lihovaru Žufánek, seděl v palírně, vyskočilo mu na jeho Apple Watch upozornění, že má fibrilaci síní. Na radu svého bratra nakonec přeci jen vyhledal lékaře a včas odhalená srdeční příhoda a následná operace v IKEMu mu nejspíš zachránily život. Při fibrilaci síní totiž mohou vznikat v srdci krevní sraženiny, které, pokud doputují do mozku, mohou způsobit mozkovou příhodu. Pokud se ale na fibrilaci přijde včas, lze ji operativně odstranit.
Dat, která umí chytré hodinky a prstýnky z rukou jejich uživatelů získávat, a nemocí, které z nich dokáží vyvodit, ale stále přibývá. K monitorování tlukotu srdce, kvality spánku, okysličení krve, detekování pádu a dalších funkcí v loňském roce Apple přidal u svých hodinek například i možnost odhalování spánkové apnoe. Vědci z britské Univerzity v Cardiffu pak například zjistilii, že chytrá zařízení mohou předpovídat i rozvoj Parkinsonovy nemoci.
A přibývá i možností, jak jednotlivé příznaky měřit, a to i v Česku. Kromě zmiňovaných Apple Watch, chytrých hodinek Fitbit, hodinek Garmin zaměřených víc na sportovce a prstenu Oura, který umí mimo jiné i predikovat, zdali v blízké době neulehne člověk s nemocí, by měl na náš trh letos dorazit i chytrý prsten společnosti Samsung.
Mezitím ale vědci z Icahn School of Medicine v Mount Sinai v New Yorku došli k velice slibnému objevu – a v Česku na něj upozornil na svém účtu na sociální síti X Miloslav Šindelář, známý nutriční terapeut, který vystudoval nutriční terapii na lékařské fakultě v Praze a vede uznávaný Institut moderní výživy. Američané oznámili, že z dat, která hodinky a prstýnky shromažďují, lze předpovědět vznik zánětlivého onemocnění střev, jako je například Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, což je autoimunitní typ zánětu trávicí trubice.
Podle Šindeláře by objev mohl výrazně zjednodušit diagnostiku zmiňovaných chorob. „Současné sledovací metody pacientů s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou vyžadují obvykle návštěvu u lékaře, který následně provede vyšetření stolice, nebo dokonce kolonoskopii, aby diagnostikoval akutní fázi onemocnění,“ říká Šindelář. Dodává, že vyšetření je pro pacienty často nepříjemné a kolonoskopie je navíc sama o sobě poměrně invazivní.
„Studie ukazuje, že běžně používaná nositelná zařízení, jako jsou Apple Watch, Fitbit nebo Oura Ring, mohou být efektivními nástroji pro monitorování chronických zánětlivých onemocnění. To vytváří příležitost sledovat onemocnění vzdáleně, mimo zdravotnická zařízení, nepřetržitě a potenciálně v reálném čase,“ uvedl Robert Hirten, jeden z hlavních autorů výzkumu. Elektronika by měla na nastupující nemoc podle něj upozornit až sedm týdnů dopředu.
Do studie, uveřejněné v prestižním časopise Gastroenterology, se zapojilo 300 účastníků s ulcerózní kolitidou nebo Crohnovou chorobou z 36 amerických států. Všichni nosili elektronická zařízení, vyplňovali denní dotazníky o příznacích a poskytovali vzorky krve a stolice pro hodnocení zánětu.
Díky tomu vědci zjistili, že cirkadiánní vzorce variability srdeční frekvence společně se srdeční frekvencí, okysličením a denní aktivitou se významně měnily při přítomnosti zánětu nebo jeho příznaků. Zjednodušeně řečeno mezi příznaky toho, že se blíží zánětlivé onemocnění, lze počítat to, že se člověk méně hýbe a jeho klidová srdeční frekvence je vyšší.
Vědci teď aplikují podobné přístupy i na další chronická zánětlivá onemocnění, jako je například revmatoidní artritida a aktuálně využívají umělou inteligenci k vývoji algoritmů, které by na základě dat z hodinek a prstenů předpovídaly zhoršení onemocnění individuálně. „Naše zjištění otevírají dveře využití nositelných technologií pro sledování zdraví a řízení nemocí inovativními způsoby, které jsme dosud nezvažovali. Doufáme, že tento přístup v budoucnu významně zlepší kvalitu života našich pacientů,“ uzavírá Hirten.