Koupil vydavatelství, které nastartovalo jeho kariéru. Teď s ním Snoop Dogg zamíří do virtuálního vesmíru

Filip HouskaFilip Houska

snoop-dogg_1x

Foto: SnoopDogg.com

Calvin Cordozar Broadus Jr. alias Snoop Dogg

0Zobrazit komentáře

Snoop Dogg už dávno není jen hudebníkem – je také podnikatelem, v mnoha ohledech poměrně netradičním. Velkou část jeho podnikatelských choutek tvoří kapitálový fond Casa Verde Capital, přes který podporuje marihuanové startupy, čím dál více ale proniká také do oblasti kryptoměn. A právě od nich se bude odvíjet jeho nový krok, který se přímo dotýká nedávno koupeného hudebního vydavatelství Death Row Records.

Death Row Records je na globální rapové scéně naprosto zásadní značkou. Na počátku devadesátých let minulého století totiž odstartovalo kariéry jedněch z největších rapových jmen tehdejší doby. Mezi nimi byl i Snoop Dogg, který spoluzakladatele Death Row Records, Dr. Dreho a Suge Knighta, přesvědčil svými tvrdými pouličními rýmy – i díky němu se rozjel takzvanými gangsta rap, jenž inspiroval hudební scénu v New Yorku.

Snoop Dogg ovšem po několika letech z Death Row Records odešel. A samotné vydavatelství v návaznosti na několik odchodů klíčových členů i kvůli velkým problémům spolumajitele Suge Knighta vyhlásilo bankrot. Samotný Snoop Dogg ale na své začátky nikdy nezapomněl, a proto začátkem února oznámil, že Death Row Records odkoupí od původních majitelů. To se také stalo – a hiphopová komunita začala řešit, co se bude dále dít.

Legendární americký rapper nezmínil přesné plány, co bude s Death Row Records dělat, ovšem jeho ultimátním cílem je obnovit zašlou slávu této značky a spolu s tím pod ní přilákat nové hudební talenty. A to se také bude dít, byť nejspíš jinak, než si mnozí představovali. Snoop Dogg totiž své vydavatelství posadí na blockchain, aby přes něj vydával nové skladby na bázi NFT, a obecně s ním bude mířit do virtuálního vesmíru, metaverza.

Snoop Dogg během koncertu

„Death Row Records bude vydavatelství NFT. Budeme vydávat umělce prostřednictvím metaverza… Stejně jako jsme prolomili průmysl, když jsme byli první nezávislí major (velká nebo významná značka v hudebním průmyslu – pozn. red.), chceme být první major ve virtuálním vesmíru,“ zmínil Snoop Dogg během svého kratšího vystoupení na sociální síti Clubhouse.

Co konkrétně to ale bude pro hudební umělce znamenat, zatím není jisté. Lze usoudit, že skladby (ať už všechny, nebo jen nějaká část), které vyjdou pod hlavičkou Death Row Records, budou zaopatřeny takzvaným nezaměnitelným tokenem (NFT). To znamená, že budou zapsány na blockchainu, tedy jakési účetní knize kryptoměnových transakcí, a budou mít jednoho originálního majitele.

Snoop Dogg navíc v oboru NFT není žádným nováčkem – v minulosti už kolekce digitálních předmětů vydal, přičemž před vydáním svého nového alba B.O.D.R. se spojil s platformou Gala Music, aby dal fanouškům možnost kupovat takzvané mystery boxy obsahující jednu ze sedmnácti skladeb na albu a další bonusy. Pokud by se někomu podařilo sesbírat všech sedmnáct skladeb, získal by možnost jít na jeho osobní party.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak pak Death Row Records bude vystupovat ve virtuálním vesmíru, o kterém hodně mluví především Mark Zuckerberg (ale objevují se i české experimenty), je zatím otázkou. Nabízí se třeba i pořádání koncertů v digitálním prostředí nebo nejrůznější vydávání tematického oblečení (podobně jako v hrách). Konkrétnější ale Snoop Dogg nebyl.

„Jestli je něco konstantní, tak to, že hudební průmysl se bude vždycky měnit,“ uvedl Snoop Dogg při příležitosti vydání své poslední desky. „Technologie blockchainu má sílu všechno znovu změnit a překlopit misky vah ve prospěch umělců a fanoušků a my budeme stát přímo v čele.“ O změnu hudebního průmyslu se zčásti snaží i Kanye West, respektive Ye, který novou desku nevydá na streamovacích službách, ale na svém přehrávači.

České Hardwario tvoří internet věcí pro Škodovku a chce hlídat slony v Africe. Za miliony do něj teď vstupuje firma eMan

Iva BrejlováIva Brejlová

hardwar-min

Foto: Hardwario

Alan a Lukáš Fabikovi, zakladatelé Hardwaria

0Zobrazit komentáře

Řádově jednotky milionů korun posílá softwarový dům eMan do společnosti Hardwario, která se specializuje na vývoj elektronických zařízení pro průmyslový internet věcí. Ve firmě si za to pořizuje podíl jedenáct procent. Dohromady chtějí eMan a Hardwario posílit v oblasti internetu věcí pro energetiku a průmysl a víc se rozrůst i za hranice Česka. 

Dosud eMan řešil hlavně software a vyvíjel aplikace jak pro mobilní telefony, tak pro web. Ale chyběl mu hmatatelný hardware. Firma věděla, že pokud by svou nabídku pro zákazníky rozšířila, mohla by „mít větší kontrolu nad finálním řešením“, jak říká Jiří Horyna, předseda představenstva eMan.

Takzvaný internet věcí zmiňoval už před dvěma lety jako oblast, na kterou by se rád zaměřoval. „Senzory budou v lecčems. A mě hrozně mrzí, že ani nedokážu odhadnout, v čem všem by mohly být,“ řekl tehdy Horyna pro CzechCrunch.

Spojení s Hardwariem firmě skutečně zajistí do internetu věcí docela zajímavý vhled. Hardwario na tomto oboru totiž stojí. Pro internet věcí vytváří jednoduché i složitější stavebnice a uplatní se v automobilkách TPCA nebo Škoda, v E.ONu i v budovách Skansky. A pojetí toho, kde všude by senzory internetu věcí mohly být, vidí firma široce.

Takzvané věci – tedy skutečně cokoliv okolo nás – připojuje k internetu nejen ve výrobních halách a na stavbách, ale třeba i v lese. Oněmi věcmi totiž mohou být třeba i prostě stromy. Hardwario se skutečně specializuje na zakázkový vývoj, jedním z jehož výsledků jsou krabičky přimontované na stromy ve Velké Británii, kde ve spolupráci s Vodafonem a tamním ministerstvem zemědělství monitoruje jejich stav i třeba kůrovce. Plánem je ale namontovat zařízení i v Africe, kde budou mít za úkol sledovat teritoria tamních slonů a chránit je před pytláky.

hardwario3

Foto: Hardwario

Díky moderním technologiím lze mít IoT zařízení klidně i uprostřed lesa

eMan k takovým zařízením hodlá dodat zase svou silnou stránku, a to software. Spolu už firmy připravují několik projektů, například produkt z oblasti zabezpečení majetku a internetu věcí. Navazujeme tak na projekt Minialarm, na kterém jsme si vyzkoušeli úspěšnou spolupráci již před několika lety. Jsme ve finální fázi jednání s potenciálním distributorem vyvíjeného produktu,“ popisuje Horyna.

Ultimátní cíl splněn

Loňský rok si společnost eMan pochvaluje. Podle předběžných výsledků navýšila obrat na 224 milionů korun, což znamená meziroční nárůst o 28 procent. Zisk před úroky, zdaněním a odpisy společnosti stoupl na 22,8 milionu korun, což by odpovídalo nárůstu rovnou o 82 procent. A na pražské burze Start, kde se obchodují její akcie, se jejich cena drží nad 150 korunami – to je oproti stejné době v loňském roce víc než dvojnásobek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

eMan se účastní mnoha projektů v technologiích, založil vlastní investiční fond eMan Innovations nebo herní studio Legend Has It, u kterého zmiňuje, že pracuje na vývoji jedné z prvních tuzemských online RPG kryptoměnových her Alteration. S Hardwariem chce posílit jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

V tomto smyslu se už jen ohlášeným spojením obě firmy rychle posunou. Mají totiž různá zahraniční zastoupení. Hardwario provozuje po pobočce v Polsku a Anglii, eMan je ve Spojených státech. Což je zároveň země, o kterou velmi stál zakladatel a šéf Hardwaria Alan Fabik. „Nikam nespěcháme, ale víme, že pro vstup na další trhy to bez investic nepůjde,“ dodal už dříve pro CzechCrunch právě s tím, že ultimátním cílem je pro něj země za oceánem.

jiri-horyna

Foto: eMan

Jiří Horyna, předseda představenstva eMan

Obě firmy teď chtějí posílit nejen v tuzemsku, Anglii a Spojených státech, ale myslí i na expanzi do dalších zemí v Evropě a Latinské Americe. Zvažuje i Austrálii. „Věřím, že se společnými produkty dokážeme uspět v mnoha průmyslových odvětvích. Nyní se budeme soustředit zejména na digitalizaci energetiky a přineseme smysluplná řešení nejen pro velké hráče v oboru,“ slibuje Fabik.

Dalším z chystaných projektů je řešení energetických auditů pro výrobní podniky. Tady například Hardwario dodává IoT bránu, eMan pak aplikace usnadňující instalaci, konfiguraci nebo správu řešení. Po předchozí zkušenosti spolupráce obou týmů můžeme s klidem říct, že jsme společně schopni vytvářet mimořádné produkty,“ slibuje Horyna.