Křetínský chystá obří obchod. Za desítky miliard korun chce ovládnout německou skupinu Metro
Na jeden ze svých největších obchodů dosavadní kariéry má políčeno Daniel Křetínský. Pátý nejbohatší Čech od loňského roku spolu s Patrikem Tkáčem, se kterým vlastní společnost EP Global Commerce, strategicky skupoval podíly v německé skupině Metro AG a nyní došlo k očekávanému vyvrcholení – nad globální retailovou skupinou chce převzít kontrolu.
Pokud by se Křetínskému obchod podařil, stal by se z něj ve světě retailu okamžitě globální hráč, jelikož Metro AG je ve svém oboru čtvrtou největší skupinou na světě. Pod značkou Metro Cash & Carry provozuje Metro v 25 zemích přes 760 obchodů (z toho 13 velkoobchodních center v Česku) a zaměstnává přes 100 tisíc lidí. V Německu má pak pod značkou Real dalších 280 provozen s desítkami tisíc zaměstnanců.
Nejprve EP Global Commerce (EPGC), za nímž stojí z 53 % Daniel Křetínský a ze 47 % Patrik Tkáč, loni v srpnu získalo v Metru 7,3% podíl od firmy Haniel a zároveň opci na nákup dalších více než 15 procent, přičemž už v září dokoupilo dalších 3,6 % od firmy Ceconomy s předkupním právem na dalších 5,4 %. A nyní EPGC před akcionáře německé firmy předložilo konkrétní a veřejnou nabídku na převzetí všech akcií.
„Jsme pevně přesvědčeni, že společnost Metro má všechny předpoklady, stát se dlouhodobě úspěšnou společností, která svým zákazníkům poskytuje vysoce kvalitní služby s přidanou hodnotou. Zůstáváme přesvědčeni, že náš vstup v pozici hlavního řídicího akcionáře vytvoří příležitost, aby mohl management provést nutné změny v nejlepším zájmu společnosti, jejích zaměstnanců, akcionářů i zákazníků,“ uvedl v tiskové zprávě Daniel Křetínský.
EPGC oznámilo, že stávajícím akcionářům nabízí za kmenové akcie 16 eur (v pátek večer se obchodovaly za 15,54 eura) a za prioritní akcie 13,8 eura. To ohodnocuje veškeré akcie Metra na celkem 5,8 miliardy eur (necelých 149 miliard korun). Nabídka Křetínského s Tkáčem je nicméně podmíněna mimo jiné tím, že EPGC při nákupu dosáhne na dostatečný počet akcií nutných k převzetí kontroly nad společností Metro.
Svou narůstající roli v Metru navíc EPGC potvrdí odkupem zbývajících akcií zmíněného Hanielu, čímž by mělo získat dalších 15,2 % ve skupině. Právě od Hanielu má Křetínský a spol. plnou podporu a zároveň drží i případnou opci na odkup dalšího podílu od Ceconomy. EPGC zároveň současné akcionáře ujistilo, že má pro Metro AG jasnou vizi dalšího růstu a neplánuje v Německu žádné obchody zavírat, ani nebude přesouvat sídlo z Düsseldorfu.
„Metro si musí zachovat schopnost pružně reagovat na dynamicky se měnící tržní prostředí. To vyžaduje implementaci řady opatření v organizaci, byznysu a procesech. Bez schopnosti provést takové změny bude společnost vystavena významným rizikům kvůli jejím stagnujícím či klesajícím výsledkům,“ uvádí EPGC v tiskové zprávě.
Velké německé retailové skupině, před kterou už jsou ve světě jen Walmart, Carrefour a Tesco, se v posledních letech skutečně příliš nedaří. Metru klesají zisky a Daniel Křetínský tak cítí příležitost, jak by mohl celý byznys opět nakopnout.
Přestože byla dosud jeho hlavní doménou energetika v rámci jeho Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ani v retailu už není úplný nováček. Spolu s PPF Petra Kellnera a Rockaway provozuje v rámci skupiny Mall Group celou řadu e-shopů i kamenných obchodů, nicméně je třeba dodat, že se zatím nejbohatším Čechům nepodařilo dostat do černých čísel, což si vybírá svou první daň.