Krizí plnou videohovorů až k miliardovým tržbám. Zoom hlásí rekordní zisk a růst o 169 %

Jiří SvobodaJiří Svoboda

ericyuan_1

Foto: Zoom

Eric Yuan, zakladatel a CEO startupu Zoom

0Zobrazit komentáře

Videohovory se během pandemické situace staly de facto motorem lidské komunikace, často v pracovní i osobní rovině, a výrazně to pocítili prakticky všichni, kteří tuto službu nabízí. Asi největší úspěch a zároveň pozornost si vysloužil kalifornský startup Zoom, který nyní zveřejnil své finanční výsledky za kvartál od února do dubna.

Dle očekávání vyrostl takřka v každé možné metrice o více než 100 procent, což jen potvrzuje jeho rapidní růst v posledních měsících. Za uvedené období činil celkový obrat Zoomu 328 milionů dolarů (7,8 miliardy korun), což je 169% nárůst oproti stejnému období v loňském roce. Původně přitom firma předpokládala, že utrží „jen“ 203 milionů dolarů – pandemie koronaviru ale vše změnila. Rekordní pak byl i čistý zisk ve výši 27 milionů dolarů.

Zoom napočítal ve špičce 300 milionů denních účastníků hovorů (nejedná se o unikátní uživatele) a v aktuálním reportu uvádí, že má přes 265 tisíc firemních zákazníků s více než deseti zaměstnanci (o 350 % více než minulý rok ve stejnou dobu). Zoom má také 769 firemních zákazníků, kteří ročně platí více než 100 tisíc dolarů (90% meziroční nárůst).

zoom-meeting

Foto: Zoom

Víc než kdykoliv jindy jsou potřeba aplikace na videokonference jako je Zoom

Vskutku bezprecedentní růst ovšem také znamenal, že se výrazně prodražil provoz celé platformy, což se negativně projevilo na maržích. Náklady na prodané služby se totiž zvedly více než čtyřikrát na 100 milionů dolarů, což hrubé marže snížilo meziročně z 80,2 % na 68,4 %, píše agentura Reuters.

Zoom díky novým podmínkám také výrazně upravil své předpoklady na celý fiskální rok (končící v únoru 2021). Původně předpokládal, že za toto období utrží 905 až 915 milionů dolarů, nyní ale své předpoklady téměř zdvojnásobil na 1,78 až 1,80 miliardy dolarů.

Předpokládá tak, že bude i nadále rapidně růst, a to i přesto, že se poptávka po videohovorech pravděpodobně časem o něco sníží. Ostatně i onen milník 300 milionů denních účastníků se od dubna mírně snížil.

Masivní růst i přes četné problémy

Kromě toho, aby udržel v běhu své našponované servery, bude jednou z hlavních priorit Zoomu udržení co největšího procenta nových zákazníků, která mu pandemie přinesla.

Důvěryhodnost Zoomu ale utrpěla u veřejnosti ránu z důvodu několika problémů s ochrannou soukromí. Firma nejdříve tvrdila, že jejich videohovory jsou koncově šifrované, což nebyla pravda. Čelila také skandálu, kdy prodávala data Facebooku, nebo fenoménu tzv. zoomboomingu – tedy situacím, kdy se do meetingů mohli připojit nezvaní hosté a jeho účastníky obtěžovat.

zoom-security-icon

Foto: Zoom

Nová ikona Security se zobrazí hned v hlavní nabídce Zoomu

Ze všech těchto důvodů CEO firmy Eric Yuan v dobách největšího růstu vyhlásil devadesátidenní pauzu s vývojem a všechny firemní síly delegoval na opravy kritických mezer a chyb. V mezičase například koupil startup Keybase, jehož inženýři nyní pracují na koncovém šifrování pro videohovory. To by firma měla začít brzy nasazovat pro své platící zákazníky.

Přes všechny problémy, které se Yuanovou firmou táhnou, to však vypadá, že kromě uživatelů Zoomu nepřestávají věřit ani investoři. Jeho akcie vzrostly od začátku roku třikrát na hodnotě na současných 208 dolarů, což ze Zoomu dělá giganta s valuací 58,7 miliardy dolarů.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym