Kryptoměny ovládnou i fotbal. Zimní mistrovství světa v Kataru bude sponzorovat Crypto.com

Kryptosměnárna podepisuje jeden velký sponzorský deal za druhým. V Kataru přitom bitcoinu a spol. pšenka tolik nekvete.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

qatar22

Foto: Qatar 2022

Fotbalové mistrovství světa letos hostí Katar na zbrusu nových stadionech

0Zobrazit komentáře

Předvánoční čas letos nebude jen plný koled a pohádek, ale také fotbalu. Pár dní před Štědrým dnem totiž bude netradičně vrcholit mistrovství světa. Pořádá ho Katar a součástí velkého sportovního svátku budou také kryptoměny. Sponzoring turnaje, který právě kvůli zemi, v níž se pořádá, provázejí kontroverze, oznámila společnost Crypto.com. Ta umožňuje nakupovat i prodávat digitální měny. Obchodování s nimi je přitom v samotném Kataru některým institucím zapovězeno.

Pro Crypto.com nepůjde o zdaleka první partnerství podobného formátu. Rychle rostoucí kryptoměnová platforma pocházející ze Singapuru totiž do marketingu šlape ve velkém. Na billboardech můžeme její reklamy vidět i v Praze, propagoval ji herec Matt Damon, ale největší potenciál Crypto.com spatřuje právě ve sportu. V obřím dealu se rozhodla přejmenovat slavnou arénu Staples Center v Los Angeles, kde hrají basketbal Lakers, je vidět v soubojích UFC a peníze dává také do formule 1 a mnoha dalších sportovních soutěží včetně hokejového mistrovství světa.

S Mezinárodní federací fotbalových asociací FIFA, která mistrovství světa jakožto jednu z nejsledovanějších sportovních událostí na planetě organizuje, se teď Crypto.com domluvilo na zaštítění turnaje v Kataru. Stane se exkluzivní platformou nabízející směnu kryptoměn a jeho logo se objeví nejen na stadionech. Firma si od toho slibuje další posílení svého růstu a také obecnou propagaci celého kryptoměnového světa. Finanční detaily spolupráce zveřejněny nebyly, stejně jako své hospodářské výsledky nezveřejňuje Crypto.com. Uvádí jen, že obsluhuje přes 10 milionů uživatelů.

crypto-com-arena

Foto: Crypto.com

Crypto.com přejmenovalo slavnou arénu Staples Center v Los Angeles

„Společnost Crypto.com již prokázala svůj závazek podporovat špičkové týmy, ligy, významné události a ikonická sportoviště po celém světě a neexistuje větší platforma, která by měla větší dosah a kulturní dopad než globální fotbalová platforma FIFA,“ uvedl Kay Madati, obchodní ředitel FIFA. Ta světový šampionát v Kataru označuje za „vzrušující a přelomový“, jenže se mu nevyhýbají četné kontroverze a kritika z řad fotbalové veřejnosti.

Na prosincový turnaj totiž padá stín obvinění z korupce a úplatkářství, které měly předcházet výběru pořadatelské země. Jak připomněl magazín CoinTelegraph, americké ministerstvo spravedlnosti před dvěma lety obvinilo tři osoby spojené s „vyplácením a přijímáním úplatků a podplácením“ za to, jaké země FIFA vybírala pro pořádání světových šampionátů v letech 2018 (hostilo ho Rusko) a v roce 2022.

Mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch navíc tvrdí, že pracovníci najatí na výstavbu infrastruktury pro tuto akci byli zneužíváni a měli otrocké podmínky. Do startu turnaje, který se rozeběhne 21. listopadu a skončí finálovým duelem 18. prosince, každopádně zbývá osm měsíců a navzdory všem obviněním proběhne právě v Kataru. Po celém světě ho budou opět sledovat miliardy fanoušků – předchozí turnaj v Rusku podle FIFA viděly rekordní více než 3,5 miliardy lidí –, což je skutečnost, která přilákala i Crypto.com.

Přímo v Kataru přitom kryptoměny na růžích ustláno nemají. Banky mají s bitcoinem a spol. zakázáno obchodovat a kryptoměny jsou zakázány také v rámci katarského finančního centra. Katarští představitelé tato opatření odůvodňují obavami z praní špinavých peněz či financování terorismu, které by mohlo přes neregulované kryptoměny probíhat.

Načítám formulář...