Kryptoměny pronikají i do fotbalu. Anglický Southampton si může nechat v bitcoinech vyplácet část klubových bonusů

Filip HouskaFilip Houska

saints

Foto: Coingaming Group

Southampton F.C. prodlužuje sponzorskou smlouvu s Coingaming Group

0Zobrazit komentáře

K momentu, kdy budou kryptoměny běžně přijímanou alternativou k tradičním měnám, vede ještě dlouhá a trnitá cesta. Jak ale ukazuje třeba Mastercard, který chce svým zákazníkům zajistit možnost kryptoměnami platit, nebo Tesla, jež začala přijímat bitcoin coby regulérní platidlo za svá auta, je to na dobré cestě. Na trendu se nyní může svézt i anglický fotbalový klub Southampton.

Tradiční tým z jihovýchodní Anglie, který hraje prestižní Premier League, se nově dohodl se svým hlavním sponzorem Coingaming Group na prodloužení smlouvy. Na tom by nemuselo být nic překvapivého, byť hráči pod vedením Ralpha Hasenhüttla v lize nepředvádí zrovna přesvědčivé výkony. Součástí této smlouvy je ale možnost speciálních bonusů vyplácených právě v bitcoinech.

Vzhledem k tomu, že Coingaming Group patří mezi poměrně velké hráče v oblasti kryptoměnového online gamblingu, v rámci nové tříleté smlouvy Southamptonu nabídl, že na konci každého roku může do klubové kryptopeněženky putovat konkrétní obnos odměn v nejpopulárnější digitální měně planety. Výše těchto bonusů by se pak měla odvíjet od výkonů týmu a jeho ligových úspěchů.

„Naše první sezóna v roli hlavního klubového partnera týmu Southampton F.C. předčila všechna naše očekávání. Byli jsme inspirováni nadšením celku a jeho fanoušky, tudíž pro nás bylo jednoduché se Saints (jak se fotbalovému klubu jinak říká – pozn. red.) prodloužit smlouvu na další tři roky,“ říká šéf Coingaming Group Maarja Pärt.

saints1

Foto: Coingaming Group

Název online sázkové platformy Sportsbet.io nosí southamptonští na dresech

Jak pro CzechCrunch potvrdili zástupci tiskového oddělení Southamptonu, nepůjde o bonusy určené přímo hráčům, nýbrž vedení klubu, které s nimi bude moci naložit dle svého uvážení. Není tedy vyloučeno, že by bitcoiny hráčům následně nepřerozdělovalo. Je však nutné podotknout, že se jedná pouze o možnost – pokud je vedení týmu nebude chtít, může počítat s bonusy v klasické fiat měně.

Kryptoměnové odměny jsou ale v první řadě především indikátorem, že ani fotbal do budoucna nemusí stát na klasických měnách. Jedním z „průkopníků“ popularizace bitcoinu napříč fotbalem se stal Watford, který na rukáv dresů určených pro sezónu 2019/2020 nechal umístit symbol bitcoinu. I tento klub totiž sponzoruje Coingaming Group, respektive jeho online sázková kancelář Sportsbet.io. Nehledě na to, že s bitcoinem experimentují i Tottenham nebo Leicester, další známé anglické fotbalové celky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Poté, co bitcoin dosáhl svého nového maxima při vstupu americké směnárny Coinbase na burzu, zažil v posledních dnech značný pád – aktuálně se jeho hodnota pohybuje na hranici 56,5 tisíce dolarů. Částečně to mohlo být zapříčiněno i zprávou, že Turecko od 1. května zakáže pomocí kryptoměn (tudíž i bitcoinu) platit.

Všeobecně se ale bitcoin za posledních několik let na trhu zajímavě etabloval a věří mu čím dál více lidí, respektive investorů a velkých firem. Typickým příkladem může být americká automobilka Tesla, která bitcoiny nakoupila za 1,5 miliardy dolarů a pomohla této měně k masivnímu růstu.

Dogecoin letí na Měsíc. Kryptoměna, co vznikla z legrace, se dostala do pětice nejhodnotnějších na světě

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

dogecoin

Foto: FXTM Thailand/Flickr

Dogecoin vznikl původně jako vtip

0Zobrazit komentáře

Před pár dny kryptoměny dosáhly nové úrovně legitimity, když jedna z největších kryptoměnových burz, Coinbase, vstoupila na akciový trh. Jak už to ale bývá, prozatím se situace vyvíjí poněkud jinak, než by snad kdokoliv čekal. Zatímco cena bitcoinu, etherea a dalších „důvěryhodných“ projektů klesá, do nebe vystřelil dogecoin. Kryptoměna, která vznikla z legrace, od minulého roku svou hodnotu zvýšila o neuvěřitelných 18 000 procent.

Co za růstem dogecoinu, který ani většina kryptosvěta není ochotná brát jakkoliv vážně, stojí? Relevantní jistě bude například větší vnímaná přívětivost nebo oproti bitcoinu zlomková cena vzhledem k popularitě. Důležitějšími faktory jsou ale internetové memy a Elon Musk. Těsně předtím, než růst ceny dogecoinu o současných 200 procent za posledních 24 hodin začal, ho miliardář zase jednou zmínil v tweetu.

Stačil jednoduchý kreslený obrázek psa na hroudě hlíny a komentář „Doge štěká na Měsíc“. Muskovým přičiněním (ale samozřejmě i obecným nadšením na internetu) se tak dogecoin dostal mezi pět nejhodnotnějších kryptoměn na světě a na chvíli překročil cenu 0,44 dolaru. Dosažení jednoho dolaru, před pár měsíci vnímané jako naprosto směšné, nyní nevypadá vůbec nereálně.

dogecoin-graph

Foto: CoinMarketCap

Graf růstu hodnoty Dogecoinu

Dogecoin změny hodnoty o stovky procent v rámci desítek hodin zažívá takřka od svého spuštění na konci roku 2013. Tehdy se dva softwaroví inženýři z IBM a Adobe rozhodli vytvořit kryptoměnu, která by byla přívětivější pro obyčejné lidi. Oproti třeba bitcoinu. Z legrace pak svůj výtvor spojili s internetovým memem psa Shiba Inu. Určitě nečekali, že o sedm let později bude Elon Musk o dogecoinu mluvit jako o budoucnosti placení.

Šéf Tesly, SpaceX a jeden z nejbohatších lidí na světě letos v únoru v rozhovoru na Clubhousu řekl: „Snad ten nejzábavnější, nejironičtější výsledek by byl, kdyby se dogecoin v budoucnu stal hlavní světovou měnou.“ Ačkoliv je podle vlastních slov spíš fanouškem bitcoinu (a nedávný 1,5miliardový nákup Tesly to potvrzuje), o „memové digitální měně“ v posledních měsících na Twitteru mluví často.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Téměř kdykoliv o dogecoinu zmíní mem nebo humorný komentář, trh okamžitě reaguje růstem ceny měny o desítky procent. Samozřejmě nezapomněl krátce okomentovat ani současné dění a znovu sdílel obrázek z loňského července, na kterém se písečná bouře s tváří psa valí na město, představující světový finanční systém.

Zatímco většina alternativ k bitcoinu nebo ethereu se pohybuje na okraji povědomí širší veřejnosti, dogecoin se nyní na samotný vrchol kryptoměn skutečně dotahuje. Objem jeho denních transakcí po dnešku dvojnásobně překonal ethereum a dokonce se přiblížil bitcoinu. Celková hodnota kryptoměny se podle dat webu CoinMarketCap v době psaní článku pohybovala kolem 46 miliard dolarů.

Měli bychom si tedy všichni za desítky tisíc korun nakoupit dogecoin a pak sledovat, jak rychle bohatneme? Nejspíš ne. Memová měna je extrémně volatilní a stejně rychle, jako jde její cena nahoru, může jít i dolů. Například na Redditu se nicméně velké popularity dočkal návrh, že pokud se co nejvíce držitelů měny nepokusí ji rychle prodat s velkým ziskem, její cena může jít klidně ještě několikanásobně nahoru.

grok-2

Přečtěte si takéNoví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězuNabízí režim pro dospělé a plánují únos papeže. Noví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězu

V současnosti k tomu může kromě Muska přispět i velký efekt FOMO, tedy strach z promeškání příležitosti. Jelikož se dogecoin přiblížil půldolaru a internet zaplavily panické i nadšené komentáře k tomu, důsledky vzniklé atmosféry jsou velice nepředvídatelné a nejde tak vyloučit ani ty nejméně pravděpodobné scénáře.

Na opačném konci kryptosvěta se mezitím trh začíná přizpůsobovat nové realitě poté, co Coinbase vstoupil na burzu. Hned po startu tradingu se hodnota společnosti přiblížila 100 miliardám dolarů, načež se cena akcií podle očekávání výrazně propadla k současné tržní valuaci 88,2 miliardy. Analytička Lisa Ellic ze společnosti MoffettNathanson ale akcii s označením COIN pro dlouhodobé držitele označila za nutnost s reálným cílem 600 dolarů za akcii (nyní je to 338 dolarů).