Kuře z 3D tiskárny, šéf Amazonu si za den přišel na 13 miliard dolarů a dinosauři ve virtuální realitě. Přečtěte si zprávy týdne

divr-bezos
0Zobrazit komentáře

Je tu neděle a s ní další pravidelný souhrn nejzásadnějších zpráv uplynulého týdne. Spousta z nich je spojená s množstvím firem, které ohlašují finanční výsledky, proto jsme mohli vidět pokračování ziskové jízdy Tesly, spekulace o možném nabrání dalšího financování u vesmírné firmy SpaceX, výsledky Microsoftu, ale také velký růst hodnoty Amazonu.

Přečíst si ale můžete i příběh o Markovi Valovi, kterému před lety ukradli lyže, a tak se pustil do zajímavého byznysu, jenž problém řeší. Stejně jako se můžete podívat do světa dinosaurů v nové atrakci na bázi virtuální reality, kterou jsme vyzkoušeli, poslechnout si CzechCrunch Podcast s Pavlínou Zychovou ze startupu MyStay nebo se podívat na první trailer z hraní remaku české herní klasiky Mafia.

Přejeme příjemné čtení před startem dalšího týdne.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

? Tesla počtvrté za sebou v zisku: Kvůli vlivu posledních měsíců by asi málokdo čekal, že se Tesle nejen podaří překonat ve velkém očekávaný počet doručených aut, ale také se znovu dostat do zisku. Ale podařilo se. Vyvrátilo to přání spekulantů, kteří Tesle prorokovali propad a nyní se Muskova firma kvalifikuje ke vstupu do prestižního akciového indexu S&P 500.

? Přes 5 milionů na tenisky od zlínských Vasky: Zlínská firma Vasky Václava Staňka chtěla na platformě Hithit vybrat necelých půl milionu korun na rozjetí výroby tenisek. Nakonec se během 24 hodin vybral milion. Šlo o nejrychleji vybraný milion na Hithitu vůbec a celkově Vasky získaly během kampaně téměř 5,5 milionu korun. Teď začnou nové tenisky doručovat.

Spotify rozjíždí videopodcasty: Podcast všude, kam se podíváš. Švédská hudební platforma Spotify se rozhodla, že už nebude mít pouze hudbu a podcasty v audiu, ale že k nim zapojí i video. Souvisí to také s nedávnou akvizicí známého podcastu Joea Rogana, za který Spotify zaplatilo kolem 100 milionů dolarů, a s nákupem několika podcastových studií.

♻ Apple chce být uhlíkově neutrální: Kalifornský obr Apple se rozhodl, že šlápne do ekologie a do 10 let se stane on i jeho dodavatelé uhlíkově neutrální. Přitom právě Apple je často kritizován za to, že jeho produkty vytváří spoustu elektronického odpadu. V posledních letech ale firma začala uvádět, že její nová zařízení mají pouze minimální environmentální dopad.

? Footshop chce dál růst a nabírá desítky milionů korun: Jeden z předních hráčů na poli streetwearové módy Footshop loni utržil 760 milionů a letos i příští rok chce dál naplno růst. K tomu teď získal desítky milionů korun k další expanzi, ale také například spuštění second handu. A investoři mají zájem do firmy vložit další peníze.

SpaceX může nabrat až miliardu dolarů: Zatím jde jen o nepotvrzené spekulace, ale další z firem Elona Muska by mohla získat na další rozvoj kolem jedné miliardy dolarů při valuaci dosahující 44 miliard. Vesmírná firma SpaceX má být v jednání s investory o prodeji akcií při ceně 270 dolarů na akcii s dokončením v následujících měsících.

***

13 miliard dolarů za den. Jeff Bezos si ke svému jmění připsal rekordní částku, bohatne i jeho bývalá manželka

Jeff Bezos, zakladatel a šéf Amazonu

Nevídaně velký přírůstek ke svému jmění si připsal za jediný den Jeff Bezos. Díky jízdě Amazonu bohatne i jeho bývalá manželka, jež by se mohla brzy stát nejbohatší ženou světa.

***

Remake české herní klasiky Mafia se ukazuje v prvním gameplay traileru. Úžasnou grafiku doplňují další čeští dabéři

mafia-remakex

Foto: 2K

Remake prvního dílu české herní klasiky Mafia

Vychytaná grafika, předělané postavy a český dabing, o který se stará Petr Rychlý či Marek Vašut. Podívejte se na první gameplay trailer k očekávanému remaku prvního dílu legendární herní série Mafia.

***

Ukradli mu lyže, a tak se rozhodl chránit vybavení ostatních. Marek Vala navrhl chytrý zámek, který neprolomí ani kladivo

marek-vala

Foto: Pealock

c

Když Marku Valovi na svahu ukradli zbrusu nové lyže, rozhodl se jednat. Vyvinul chytrý zámek, který neprolomí ani kladivo, ochrání lyže, kolo nebo třeba kočárek a teď s ním chce prorazit ve světě.

***

Budoucnost zábavy mezi dinosaury. Vyzkoušeli jsme další unikátní atrakci ve virtuální realitě od pražských DIVR Labs

dinosauri-vr

Foto: DIVR Labs

V nové atrakci Dinosauři VR se vydáte do pravěku

Přestože cestujete 80 milionů let zpět do minulosti, děláte krok do budoucnosti. Češi opět ukázali, že ve virtuální realitě patří ke světové špičce a postavili unikátní zábavní atrakci, ve které se přenesete mezi dinosaury.

***

Kuře, které vám vytiskne 3D tiskárna. KFC začíná s ruskými vědci vyvíjet kuřecí kousky budoucnosti

kfc-1

Foto: KFC

Pobočka KFC

Změní se ikonické „proklatě dobré kuře”? KFC začíná experimentovat s kuřecími kousky, které by byly tisknuty na 3D tiskárně a netrpěly by kvůli nim zvířata. Na pomoc si k tomu najímá experty z Ruska.

***

Digitalizujeme a modernizujeme hotely. S MyStay dojdete sami až do pokoje, říká v podcastu Pavlína Zychová

pavlina-zychova1

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Pavlína Zychová, spoluzakladatelka travel startupu MyStay

?️ Hotelový byznys se pomalu probouzí a pomáhá mu v tom český startup MyStay. Doporučuje ho i Světová zdravotnická organizace a jeho šéfka Pavlína Zychová v CzechCrunch podcastu hlásí, že díky digitalizaci hotelů mohou hosté dojít sami až do pokoje.

***

Pokladnice vědění hluboko pod norským povrchem. GitHub uložil do speciálního trezoru pro další generace svůj archiv

piql-arctic-world-archive-1

Foto: Arctic World Archive

Arctic World Archive chce uchovat informace až na tisíc let v podzemním trezoru

Dnes už jsme zvyklí, že prakticky veškeré informace najdeme na pár kliků na internetu. GitHub ale nechce ponechat nic náhodě a svůj vývojářský archiv teď pro jistotu uložil hluboko pod zem, kde bude zachován i pro příští generace.

***

Absolutní nulu vystřídal raketový růst. Vyšla nám sázka na domácí turismus, hlásí cestovatelský portál Travelking

travelking

Foto: Travelking

Peter Kóša a Tomáš Čmelík, zakladatelé Travelkingu

Cestovatelský portál Travelking se před pár měsíci propadl na úplnou nulu, ale teď znovu chytá dech. Včas vsadil na lokální turismus a jeho šéfové hlásí, že o cestování po Česku je větší zájem než kdy dřív.

***

Královna nebes se po 50 letech loučí. Boeing 747 otevřel dveře masové turistice a stal se speciálem prezidentů

boeing747

Foto: Boeing

Boeing 747 v barvách Lufthansy

Královna nebes se po 50 letech loučí. Legendární Boeing 747, kterému se začalo říkat Jumbo Jet, navždy změnil leteckou přepravu. Teď už ale pro něj na nebi i kvůli jeho velikosti, která tehdy tolik přitahovala, není místo.

***

Maximální výkony v minimálním prostředí. Norové představili designovou pracovnu, která zapadne do přírody

livit-studypod4

Foto: Livit

Kdo by nechtěl mít podobnou kancelář uprostřed přírody?

Práce v přírodě má své kouzlo a Norové chtějí produktivní fáze dne posunout na další úroveň. Uvádí designovou budku, která svým decentním provedením ideálně zapadne mezi zeleň.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym