Interpret světových rozměrů. Kanadský zpěvák The Weeknd se stal umělcem roku

Filip HouskaFilip Houska

weeknd-1-1

Foto: Apple / CC

The Weeknd vyhrál Apple Music Award v kategorii Umělec roku

0Zobrazit komentáře

Když cestou městem odložíte telefon a podíváte se okolo sebe, zjistíte, že vám venkovní svět odkryje příběhy, které na sociálních sítích nenajdete. Žena napravo vás zaujme outfitem, kluk vlevo vás oslní stylovými sneakers, od party před vámi uslyšíte nové hudební album a na plakátu v tramvaji zjistíte, že si na tento víkend nebookujete rodinnou sešlost, ale jdete na skvělý mejdan. Vnímáme to i my, a proto uvádíme nový newsletter CC Streets.

Během pěti minut vám nabídneme zásadní zprávy ze světa módy, hudby, umění a urban culture jako takové. Vyzdvihneme streetwearovou značku, která by neměla ujít vašemu radaru, a když zbyde čas, dostanete mé doporučení, s jakým albem či podcastem si v posledním týdnu zpříjemňuji cestu MHD. Dnes ale koncept CC Streets malinko změníme – dnes totiž dostává celý prostor slavný The Weeknd. Proč?

Aby vám naše další shrnutí zajímavých zpráv ze světa hudby, módy i pouliční kultury propříště neuniklo, přihlaste se k odběru newsletteru CC Streets zde.


The Weeknd se stal umělcem roku

The Weeknd během koncertu na festivalu Lollapalooza v Paříži

Kanadský zpěvák The Weeknd si na svou poličku může přidat další ocenění. Stal se totiž umělcem roku na streamovací službě Apple Music a od Applu získal tematickou trofej, která ho oceňuje za přínos světové kultuře za letošní rok. A samozřejmě ho k úspěchu dostalo album After Hours, jež patří stále k tomu nejlepšímu, co dnešní moderní R&B může nabídnout.

Deska After Hours má podle metrik služby Apple Music několik „nej“. Vedle toho, že se stala nejpředobjednávanějším albem všech dob od mužského umělce, je také držitelem rekordu za nejstreamovanější desku v žánru R&B/Soul v prvním týdnu v 73 zemích. Singl Blinding Lights patří navíc mezi dvacet nejstreamovanějších skladeb všech dob.

„Jsem velmi vděčný za tuto obrovskou poctu a chci poděkovat společnosti Apple za veškerou její podporu nejen mé tvorby, ale také skvělé hudby novějších umělců, u níž je pro tvůrce velmi důležité, aby byli nalezeni a podporováni,“ řekl The Weeknd pro Apple. Všichni ocenění umělci jsou uvedeni na oficiálních stránkách firmy.


– Weekndový bulletin

? Když za kariérou utekl z domova: The Weeknd (celým jménem Abel Tesfaye) nebyl zrovna příkladným synem. V sedmnácti utekl, aby se v rozvrzané dodávce v cestě za svobodou teprve rozhodoval, co bude dál se svým životem dělat. Měl blízko k drogám i pochybným pouličním partám, rapperem ale být nechtěl. Miloval Michaela Jacksona, tak to zkusil spíš v popovějších kolejích. Dnes je The Weeknd hudební umělec světových rozměrů – má čtyři plnohodnotné desky, několik zlomových singlů a jmění mezi 80 až 100 miliony dolarů. Jeho velký profil si můžete přečíst rovnou u nás.

⚫ Když nastavil laťku virtuálním koncertům: Koronavirová pandemie byla nelítostná i pro kulturu, hudební koncerty po celém světě nevyjímaje. Proto se loni rozmohl trend takzvaných virtuálních koncertů, na které nasedl i The Weeknd. Namísto hry Fortnite, kde měl show rapper Travis Scott, šel ale na sociální síť TikTok. A pobláznil úplně všechny. Tam se proměnil na virtuálního avatara a se svou tehdy aktuální deskou After Hours uspořádal pomyslný mejdan, který bavil. Ostatně jsme o něm i napsali.

? Když pobláznil svět svými digitálními sběratelskými předměty: Stejně jako nasedl na trend virtuálních koncertů, zkusil to The Weeknd také v kryptoměnové oblasti takzvaných NFTs, jinak řečeno tokenů, které si lidé kupují a mají právo držet originál konkrétního virtuálního díla. Zpěvák vydal několik tajemných obrazů včetně exkluzivní písničky a dohromady na těchto unikátech vydělal přes dva miliony dolarů. Jak kolekce vypadala, zjistíte tady.


– Streaming culture ?

S poslední deskou After Hours zbořil The Weeknd žebříčky streamovacích služeb. Nyní je ideální čas si jeho nejlepší alba (alespoň dle mého názoru) připomenout.

***

After Hours – The Weeknd

After Hours je poslední deska od The Weeknda, a byť je „už“ rok stará, stále si drží relevanci. Baví mě na ní její soulový podtext, který jde cítit snad z každé skladby. Album jako takové mělo šílené promo, bořilo rekordy na Spotify i Apple Music a dostalo The Weeknda definitivně na výsluní. Podle deníku The New York Times mělo v prvním týdnu od vydání přes 221 milionů streamů a prodalo se jí přes 275 tisíc kopií.

***

Starboy – The Weeknd

Deska Starboy byla ta, která mě na The Weeknda naučila. Vyšla v roce 2016 a přinesla tehdy originální zvuk, který kombinoval prvky moderního R&B a melodického popu. Hned první dvě skladby se navíc staly masovými hity. Písnička Starboy s legendárním uskupením Daft Punk bourala hranice, Party Monster svým dokonalým beatem a krásným zpěvem zase bourala stěny mého pokoje.


– Sneakers window ?

Boty dělají člověka. Dělají i vás? Vybírám jednu siluetu, která by neměla uniknout vaší pozornosti. A pokud budu často odkazovat na různé colorways Jordanů jedniček, není to náhoda. Teď ale výjimečně dám Pumy.

***

Puma x XO AW‘ 18

Tenisky od Pumy na mně nikdy neuvidíte, na druhou stranu je fér ukázat jednu z nejslavnějších kolaborací, kterou The Weeknd s touto původem německou firmou udělal. Před třemi lety slavný kanadský zpěvák s Pumou vydal jednoduché béžové kecky, které vzdávaly hold devadesátkovému stylu oblékání. Tehdy šlo v pořadí o druhou spolupráci, jež reagovala na úspěch té první v roce 2017.

pumaxo

Foto: Puma

Spolupráce The Weeknda s Pumou


– Cestou tramvají ?

Jet městskou hromadnou dopravou bez sluchátek je jako jít do mekáče pro salát – dá se to, ale víte, že je něco špatně. Zkuste to nyní s výběrem od The Weeknda.

***

One Right Now – Post Malone & The Weeknd

Když se spojí Post Malone a The Weeknd, můžeme si být jistí, že z toho vzejde hit. Nová skladba One Right Now to jasně potvrzuje. Její chytlavý beat a zpěv obou umělců se vryje pod kůži, na druhou stranu je píseň věrná typickým klišé o lásce, zlomeném srdci a pomstě. Čehož už se přejídám, ale evidentně je to styl, který pořád táhne.

***

Blinding Lights – The Weeknd

Normálně bych zde doporučil podcast, ale The Weeknd není zrovna tím typem umělce, který by pravidelně přijímal pozvání do rozhovorů. Proto doporučím videoklip, který považuji za nejlepší v jeho kariéře. Jedná se o klip k veleúspěšné skladbě Blinding Lights, který je geniální svým vyobrazením atmosféry 80. a 90. let (včetně vizáže i oblečení, v němž se The Weeknd prezentuje). Není divu, že má na YouTube přes půl miliardy zhlédnutí.


Jak se vám nový díl CC Streets líbil? Našli jste něco, co nám uniklo? A o čem bychom měli napsat příště? Dejte mi vědět na filip@cc.cz!

Diskuze (0)

Novinka

Anonym