Legendární newyorská Žehlička má nejisté časy za sebou. Promění se z kanceláří na byty

Před covidem budovu opustil nájemník, kvůli dohadům o opravu fasády pak soud nařídil její prodej. Teď, zdá se, svítá budově Flatiron na lepší časy.

Eliška NováEliška Nová

zehlicka
0Zobrazit komentáře

Patří k New Yorku stejně jako Empire State Building nebo Trump Tower. Stojí tam, kde Broadway na Páté Avenue jako jediná narušuje uliční uspořádání města – jde totiž šejdrem. To je Žehlička. Ikonická budova ukrývala dosud kanceláře, nově tu budou byty.

Flatiron Building, tedy v překladu žehličková budova, dostala svůj název podle svého tvaru – je trojúhelníkový a seshora vypadá právě jako domácí pomocník. Ve dvaadvacetipatrové budově nyní koupila podíl developerská společnost Brodsky Organization, která má v plánu ji přestavět na byty nejen k prodeji, ale i k pronájmu. „Naše důvěra v New York je nyní ještě silnější, než byla kdy předtím,“ citoval americký deník The New York Times ředitele společnosti Deana Amra v souvislosti s nákupem.

Žehlička by měla chytnout nový dech za tři roky, tak dlouho potrvá její konverze. Společnost bude muset vyřídit potřebný souhlas úřadů, byť v New Yorku nebývá se stavebními povoleními takový problém. Počítá se nicméně s tím, že získání povolení bude trvat rok, přestavba další dva. Pro je navíc i starosta NewYorku, americké velkoměsto na východním pobřeží má totiž dlouhodobý problém s nedostatkem bydlení.

Jak přesně bude interiér budovy vypadat nebo kolik bude uvnitř bytů, v tuto chvíli není jasné. Mluvilo se nicméně asi o čtyřiceti bytových jednotkách a obchodním parteru, kde má dlouhodobý pronájem například telefonní operátor T-Mobile.

Flatiron Building

Foto: Unsplash

Flatiron Building v New Yorku

Žehlička za sebou nemá zrovna lehké časy. Celou budovu si pronajímal mezinárodní vydavatel Macmillan Publishers. Ten ale odešel před pandemií a nového nájemce se nepodařilo najít. V březnu se tak uskutečnila dražba, již vyhrál neznámý kupec Jacob Garlick s nabídkou 190 milionů dolarů. Nakonec ale nezaplatil a zmizel. Teď na Žehličce visí lešení a opravuje se její fasáda. Předchozí vlastníci se totiž nebyli schopní dohodnout, jak budovu zrekonstruovat, což se dostalo až před soud. Ten na začátku letošního roku nařídil prodej budovy.

Vyšlo to až na podruhé. Letos v květnu proběhla další aukce a tu už vyhráli majoritní vlastníci Žehličky v čele s developerem Jeffreyem Guralem a jeho firmou GFP a společností Sorgente. Brodsky Organization koupila podíl letos v říjnu.

Flatiron Building je součástí Manhattanu 121 let. Byla postavena podle návrhu architekta a urbanisty Daniela Burnhama, který se zapsal do podoby Washingtonu i San Franciska. K jeho nejznámějším stavbám patří právě newyorská ikona nebo také tři budovy v Chicagu. Žehličku Burnham navrhl v trojúhelníkovém tvaru kvůli nedostatku místa. Neobvyklý byl totiž samotný pozemek, což je mimo jiné dáno i zmíněným uličním uspořádáním.

Budova byla dokončená v roce 1902. Tehdy patřila k těm nejvyšším ve městě a dodnes je považovaná dokonce za jeden z prvních mrakodrapů. Měla dvacet pater, další jedno a také penthouse se přistavěly až časem. Patří mimochodem k nejfotografovanějším stavbám v New Yorku a nejoblíbenějším z celých USA. Pro svůj tvar nicméně originální není, před ní už jako trojúhelník vznikly také stavby v Atlantě nebo Torontu. Trojúhelníkový tvar má mít například také chystaný Motel One na pražském Masarykově nádraží.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym