Legendární Vespa začíná vyrábět svůj první elektrický skútr Elettrica. Dočkáme se ho už v říjnu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

vespael
0Zobrazit komentáře

Elektrický model ikonického skútru Vespa jsme vám poprvé ukázali již téměř před dvěma lety. Tehdy italský výrobce Piaggio Group vyhlásil, že chce se svým elektrickým skútrem Vespa Elettrica přijít v příštím roce, tedy v průběhu roku 2017, ale nakonec se výroba významně zpozdila. Piaggio nyní uvedlo, že teprve letos v říjnu začne přijímat objednávky, protože do výroby půjde Vespa Elettrica v září.

Elektrickou variantu populárního skútru na první pohled od toho běžného, benzínového prakticky nerozeznáte. Piaggio ji bude vyrábět ve stejné továrně ve městě Pontedera, odkud v roce 1946 vyjela vůbec první Vespa. Po více než 70 letech ji nyní bude následovat dlouho očekávaný elektrifikovaný model, který bude poprvé možné objednat na začátku října.

03-vespa-elettrica

Piaggio Group chystá objednávky exkluzivně přes web a vedle klasického nákupu slibuje také inovativní „all inclusive“ financování, o kterém však zatím nejsou známé žádné podrobnosti. Jisté je jen to, že se cenově bude Vespa Elettrica pohybovat na úrovni aktuálně nejdražších benzínových modelů. To znamená zhruba 150 tisíc korun.

toyota-sienna

Přečtěte si takéUber získává 500 milionů dolarů od Toyoty a prohloubí spolupráci v oblasti autonomních technologiíUber získává 500 milionů dolarů od Toyoty a prohloubí spolupráci v oblasti autonomních technologií

Italské Piaggio, které vyrábí také například motocykly Aprilia nebo Derbi, spustí prodej elektrické Vespy nejprve v Evropě a premiéru si odbude v rámci motorkářské výstavy EICMA, která se koná na začátku listopadu v Miláně. Respektive obnovenou, jako koncept se tam ukázala už právě před dvěma lety. Na začátku příštího roku se pak začne Vespa Elettrica prodávat také ve Spojených státech a Asii.

2017-Vespa-Elettrica-Concept3

Elektrifikovaná Vespa má být zároveň prvním krokem celého Piaggio Group ve směru nového propojení vozidel a lidských operátorů. To podle italské firmy znamená, že bude Vespa Elettrica připravená na nová technologická řešení, jež Piaggio vyvíjí. Na začátku příštího roku například začne vyrábět robota Gita, na kterém si hraje se systémy umělé inteligence, jež budou reagovat na veškeré lidské vstupy.

Piaggio chce do svých budoucích motorek a vozidel zakomponovat systémy, které budou jak prodlouženou rukou, okem a dalšími smysly řidičů, a zároveň budou sbírat mapová a dopravní data, jimiž se pak má vylepšovat městská infrastruktura. Pro řidiče má být ale hlavní, že díky novým technologiím je jejich vozidlo například automaticky rozpozná, aniž by potřebovali klíč. Piaggio plánuje maximální personalizaci jednotlivých vozidel podle potřeb zákazníků. I na to se zřejmě jednou můžeme těšit u Vespy.

2017-Vespa-Elettrica-Concept4

Diskuze (0)

Novinka

Anonym