Lid promluvil. Elon Musk odblokoval Donaldu Trumpovi účet na Twitteru, ten se tam ale příliš nehrne

V anketě Elona Muska hlasovalo přes 15 milionů uživatelů. Obnova účtu však automatický návrat bývalého amerického prezidenta na Twitter neznamená.

Jiří BlatnýJiří Blatný

trump

Foto: Foto: Cage Skidmore/Flickr / CzechCrunch

Donaldu Trumpovi byl odblokován účet na Twitteru

0Zobrazit komentáře

Kolem Twitteru se toho za poslední týdny od koupi Elonem Muskem děje spoustu. Americký miliardář vyhodil polovinu zaměstnanců firmy, ostatním nakázal, aby se vrátili do kanceláří a připravili se na dlouhou pracovní dobu, pokud chtějí zabránit bankrotu firmy. O pozitivní náladě se tak v souvislosti s Twitterem mluvit nedá. Musk se navíc rozhodl, že dostojí svým slibům a obnoví účet Donaldu Trumpovi, bývalému americkému prezidentovi, který síť s oblibou využíval, než ho minulý rok tehdejší vedení Twitteru zablokovalo.

Elon Musk nedělní rozhodnutí obnovit Trumpovi účet odůvodnil výsledkem ankety, kterou sám na síti vyhlásil. „Lid promluvil,napsal po hlasování Musk. Nový majitel Twitteru už v minulosti prohlašoval, že blokace Trumpova účtu byla špatným krokem a že ho plánuje zvrátit. Krátce po převzetí kontroly nad Twitterem přitom prohlásil, že nebude obnovovat žádné zakázané účty, dokud ve firmě nezřídí radu pro moderování obsahu, která měla být složená z lidí různorodých názorů.

V nynější anketě podle Muska hlasovalo přes 15 milionů uživatelů, 134 milionů hlasování na sociální síti zahlédlo. Pro obnovení účtu Trumpa byla těsná většina hlasujících – 51,8 % versus 48,2 %. V souvislosti s tím, jak velkým tématem v posledních měsících byly falešné účty a boti na Twitteru, se však nabízí otázka, jaký poměr byl mezi skutečnými a falešnými hlasujícími. Sám Musk během ankety upozornil na to, že hlasování přilákalo pozornost falešných uživatelů. Miliardář se také tvrzením, že až dvacet procent účtů Twitteru je falešných, pokusil vyvléknout z celé koupě platformy.

Jestli však rozhodnutí obnovit Trumpovi účet výsledky hlasování opravdu ovlivnily, to není jasné. Minulý rok v listopadu Musk například prodal deset procent svých akcií Tesly poté, co se v anketě jeho sledující vyjádřili, že by měl. „Budu se řídit výsledky této ankety, ať už dopadne jakkoliv,“ napsal tehdy. Háček byl ale v tom, že rozhodnutí o prodeji těchto akcií učinil už v září 2021, tedy o dva měsíce dříve v rámci předem nastaveného obchodního plánu, jak ukázal americký The Wall Street Journal.

Trumpovy tweety jsou každopádně opět viditelné. Ten poslední je z osmého ledna 2021, kdy ho také tehdejší vedení Twitteru zablokovalo. V tu dobu měl Trump na platformě přes 88 milionů sledujících. Krok přišel dva dny po událostech ve Washingtonu D.C., kdy skupina prezidentových příznivců vtrhla na půdu Kongresu Spojených států.

Není jasné, jestli nějaký nový vzkaz od Trumpa na Twitteru přibude. Trump totiž po blokaci svého účtu založil vlastní sociální síť Truth Social, která funguje obdobně jako Twitter a na níž je bývalý prezident velmi aktivní, sleduje ho tam necelých pět milionů lidí. Sám Trump před tím, než byl jasný výsledek ankety, zopakoval, že se na Twitter se vracet nehodlá. „Nevidím pro to žádný důvod. Mojí aplikaci se daří mimořádně dobře,“ řekl Trump podle agentury Reuters. Trump má navíc s Truth Social smlouvu, podle které musí své příspěvky nejprve zveřejňovat tam.

K odblokování účtu bývalého prezidenta přichází poté, co Trump tento týden potvrdil, že chce v roce 2024 znovu kandidovat na prezidenta USA. Trump přitom čelí hned několika vyšetřováním tamního ministerstva spravedlnosti, která se týkají třeba jeho role v útoku na americký Kapitol. Po nedávných volbách do Kongresu, které pro jeho Republikánskou stranu dopadly zklamáním, navíc sílí kritika od jeho stranických podporovatelů.

Trump není prvním, koho Musk od svého nedávného příchodu do Twitteru odblokoval. V pátek už zrušil zákazy dalších účtů, včetně kanadského psychologa Jordana Petersona a konzervativního satirického webu The Babylon Bee, jak napsala agentura AP. Trump si Twitter od své prezidentské kampaně v roce 2016 oblíbil a s chutí ho používal pro vše – od vyhazování zaměstnanců Bílého domu po útoky na nepřátele a další světové osobnosti, včetně Kim Čong-una nebo Grety Thunbergové.