Elon Musk se zbavil akcií Tesly v hodnotě 5 miliard dolarů. Hlasování lidí na Twitteru ale není tím hlavním důvodem

musk-1

Foto: TED/Flickr / CC

Šéf Tesly Elon Musk

0Zobrazit komentáře

O Tesle se v posledních týdnech zase hodně mluvilo, za což může nejen růst ceny jejích akcií, ale především Elon Musk, který opět usedl k Twitteru. Nejbohatší člověk planety zde nechal fanoušky hlasovat o svém miliardovém jmění a podle jejich rozhodnutí s ním také hodlá naložit. Jenže hlasování není tak divoká reality show, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Musk coby hlavní tvář, ale i hlas automobilky Tesla předvedl na Twitteru již celou řadu kousků, z jejichž dopadu často profituje. Na nedávnou anketu, ve které nechal více než 60 milionů sledujících rozhodovat o tom, zda má prodat 10 procent ze svých akcií Tesly, se ovšem bude vzpomínat ještě hodně dlouho.

V otázce, zda prodat, či neprodat, se hlasující přiklonili k první možnosti a nejnovější zprávy o tom, že Musk v posledních dnech prodal akcie v hodnotě přibližně 5 miliard dolarů, naznačují, že jejich přání vyslyšel. Proč by však nechal o svých financích rozhodovat veřejnost? Řekněme, že se výsledek ankety se dal predikovat – a Muskovi hraje do karet, jak jsme předesílali v článku z minulého týdne a jak nasvědčuje fakt, že prodej části akcií byl již dopředu naplánovaný.

Jak uvádí CNBC na základě dokumentů Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států, Musk už 14. září rozhodl o prodeji balíku 930 tisíc akcií v hodnotě přesahující 1,1 miliardy dolarů, tedy bezmála 24 miliard korun. Stalo se tak tedy takřka dva měsíce před vyhlášením ankety. Tyto obchodní dohody označované jako plány 10b5-1 umožňují prodejcům vyhnout se obvinění z využívání tzv. insider tradingu, tedy obchodování na základě neveřejných informací.


Musk na naplánovaný prodej necelého milionu akcií navázal během úterý a středy prodejem dalších 3,5 milionu kusů v hodnotě přesahující 3,88 miliardy dolarů, tedy téměř 85 miliard korun. Dohromady se tak prozatím zbavil zhruba 4,5 milionu akcií, což se rovná přibližně třem procentům jeho podílu v Tesle v hodnotě přesahující 5 miliard dolarů (110 miliard korun).

Důvod rozhodnutí prodávat další akcie? Za vším hledejte daňovou povinnost a vidinu příležitosti držet ještě více akcií. Musk cítí sílící tlak ze strany veřejnosti, která požaduje, aby miliardáři platili vyšší daně. A na tato volání slyší i vláda, jež chce daně miliardářům postupně navyšovat. CEO Tesly aktuálně nemá v Tesle žádný plat a jak sám uvádí, prodej akcií je jediným způsobem, jak může plnit své daňové povinnosti.

Připomeňme jen, že v době vyhlášení ankety se akcie Tesly nejen díky dobrým kvartálním výsledkům držely na historických maximech a jejich prodej se tedy doslova nabízel. Musk má totiž eso v rukávu v podobě balíků akciových opcí, které mu jsou odměnou za práci, kterou pro Teslu vykonává. Díky nim má možnost nakoupit akcie za zvýhodněnou cenu, ovšem i ten nejlevnější nákup se může prodražit.

Jeden takový velký balík akciových opcí by měl pozbýt své platnosti příští rok v srpnu a Musk se nechal slyšet, že o možnost jejich uplatnění nechce přijít a akcie nakoupí. Díky tomuto balíčku může zakoupit za 143 milionů dolarů akcie v hodnotě přesahující 20 miliard dolarů. Jenže tyto nákupy budou Muska něco stát právě na daních (podle CNBC až 15 miliard dolarů neboli 330 miliard korun).

elonmusk4

Foto: NASA/Kim Shiflett

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

Právě proto potřebuje mít po kapsách dostatečné velký finanční obnos, který mu umožní zaplatit daně, získat akcie, a tím upevnit své postavení v Tesle. Vývoj ceny akcií po anketovém tweetu mu navíc umožnil prodat akcie levněji, což se ve finále promítne i do nutnosti platit nižší daně z prodeje akcií.

Musk ovšem nebyl jediný, kdo se výprodeji akcií Tesly v posledních dnech věnoval. Mimo něj tak učinilo i několik současných či bývalých členů představenstva společnosti včetně jeho předsedkyně Robyn Denholmové. Mezi prodejci je i Muskův bratr Kimbal, který prodal den před vyhlášením ankety na Twitteru své akcie Tesly za částku 109 milionů dolarů, tedy 2,4 miliardy korun.

Zda Musk dostojí svému slibu naplnit výsledek twitterové ankety a bude pokračovat v prodeji zbylých sedmi procent svého podílu v Tesle, ukáže čas. V automobilce aktuálně drží přibližně 17 procent, což z něj činí jejího největšího akcionáře. Zároveň se tento podíl razantním způsobem propisuje do výpočtů jeho celkového jmění, které kromě Tesly stojí například i na podílu ve vesmírné společnosti SpaceX. Jeho přesná výše však není známa.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym