Donald Trump zakládá vlastní sociální síť. Chce s ní bojovat proti technologickým gigantům

Jiří SvobodaJiří Svoboda

donald-trump_1

Foto: Cage Skidmore/Flickr

Bývalý americký prezident Donald Trump

0Zobrazit komentáře

Na jedné straně svoboda slova, na druhé vytváření prostředí, které se snaží být pro své uživatele bezpečné. To jsou váhy, na kterých balancují prakticky všechny velké sociální sítě. Podle bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa se ale příliš orientují právě na druhou zmiňovanou stranu, čímž vzniká místo, které omezuje uživatele v tom, co mohou publikovat. A Trump se nyní rozhodl zareagovat.

Proti „tyranii technologických gigantů“ jako Facebook a Twitter bude konkurovat vlastní platformou pod názvem Truth (česky ‚pravda‘) Social. O vytvoření něčeho takového hovořil od doby, co Facebook a Twitter zrušily jeho profily v souvislosti s útoky na Kapitol z letošního 6. ledna. Zatímco Twitter zablokoval prezidenta na trvalo, Trumpův profil bude na Facebooku nedostupný nejméně do roku 2023. Stejně tak je na neurčito zablokovaný na sítích Snapchat, Instagram, YouTube i Twitch.

„Žijeme ve světě, kde má Tálibán obrovskou přítomnost na Twitteru, ale váš oblíbený americký prezident byl umlčen,“ uvedl Donald Trump v prohlášení své nové entity Trump Media & Technology Group (TMTG), kterou v souvislosti s Truth Social založil. Tvrdí, že cílem je „vytvořit konkurenci liberálnímu mediálnímu konsorciu“.

Po lednových útocích na Kapitol se jako první Trump uchýlil na alternativní sociál síť Parler i se svými příznivci. Ta se taktéž profiluje jako místo pro neomezenou svobodu projevu a stala se semeništěm pro radikály a extrémisty. Ovšem Trumpovi se znelíbila ve chvíli, kdy odmítla blokovat jeho odpůrce, a tak mu nezbylo nic jiného než jít cestou vlastního výtvoru.

O Truth Social zatím není k dispozici mnoho dalších informací. Podle oficiálního vyjádření by měla být spuštěna ve zkušebním provozu pro malou skupinu uživatelů v listopadu. Po celých Spojených státech pak bude dostupná v prvním čtvrtletí příštího roku. Jak ovšem ukázal magazín TechCrunch, aplikace už je viditelná i na tamním App Storu, ovšem z Česka není dohledatelná.

S přispěním ČTK.