Live

zobrazit nejnovější

15. 5. 2024 18:50

15. 5. 2024 17:22

Rychlá zpráva

MEWS x Richard.Foto: Mews

Český miliardový startup Mews koupil už devátého konkurenta

Český startup Mews, který založil Richard Valtr, se nedávno stal jednorožcem, když jeho hodnota díky velké investici překonala miliardu dolarů. Teď firma, která se zaměřuje na cloudové služby v pohostinství a hotelnictví, oznámila, že provedl již svou devátou akvizici. Mews kupuje německou firmu HS3 Hotelsoftware, která vyvíjí lokální systém pro správu nemovitostí, rozšiřuje díky své působení v Německu. V Německu, Rakousku a Švýcarsku využívá software Mews více než 700 hotelů, apartmánů, hostelů a kempů.

„Stále více německých hoteliérů se ohlíží po automatizaci a inovacích, které by zdokonalily způsob poskytování jejich služeb. Transformace, kterou pozorujeme, se neomezuje pouze na velké hotelové skupiny. Významná část inovací se odehrává u menších rodinných podniků, kde hoteliéři digitalizují své provozy, aby svým hostům poskytli kvalitnější a personalizovanější zážitky,“ říká Richard Valtr, zakladatel Mews.

15. 5. 2024 15:10

15. 5. 2024 13:40

Rychlá zpráva

Banky poskytly v dubnu hypotéky za 21,9 miliardy korun, meziročně dvojnásobek

Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, což je proti březnu růst o pětinu a proti loňskému dubnu více než dvojnásobek. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 5,1 procenta z březnových 5,19 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 18,8 miliardy korun po březnových 15,4 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů, interně či z jiné instituce, činil 3,2 miliardy korun. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték činil v dubnu 14,5 procenta, což je nejnižší hodnota od konce roku 2022.

15. 5. 2024 12:01

15. 5. 2024 10:32

Rychlá zpráva

ilyaFoto: Stanford University

Z OpenAI odchází jeho spoluzakladatel a hlavní vědec Ilja Sutskever

Spoluzakladatel OpenAI Ilja Sutskever oznámil, že firmu, která je předním hráčem ve světě umělé inteligence, opouští. „Těším se na to, co přijde dál – na projekt, který je pro mě osobně velmi důležitý a o jehož podrobnosti se včas podělím,“ napsal v úterý na síti na X. V pozici Chief Scientist (hlavní vědec) patřil Sutskever ke klíčovým mozkům při vývoji nástrojů, jako je ChatGPTm a dalších technologií spojených s umělou inteligencí v OpenAI.

Jeho odchod přichází několik měsíců poté, co si OpenAI prošlo významnou krizí, kdy byl mimo jiné i právě za přičinění Iljy Sutskevera sesazen z pozice šéfa další spoluzakladatel firmy Sam Altman. V turbulentním dění se nakonec do firmy, jejíž významným investorem je Microsoft, a jejího vedení Altman vrátil.

„Ilja a OpenAI se rozcházejí. Je to pro mě velmi smutné; Ilja je jedním z největších mozků naší generace, vůdčím světlem našeho oboru a drahým přítelem. (…) Bez něj by OpenAI nebylo tím, čím je. Přestože má něco osobně významného, na čem bude pracovat, jsem mu navždy vděčný za to, co tu udělal, a zavázal se dokončit misi, kterou jsme společně začali,“ uvedl na síti X Sam Altman.

15. 5. 2024 09:11

15. 5. 2024 07:44

Rychlá zpráva

Podnikatel Jan Čermák získal od Jaromíra Soukupa celou TV Barrandov

Podnikatel Jan Čermák plně ovládl společnost Empresa Media, která z 99 procent vlastní a provozuje TV Barrandov. Čermák, nebo jedna z jeho společností, získal od Jaromíra Soukupa zbývajících 50 procent Empresy. Vyplývá to z údajů Evidence skutečných majitelů. Podíl v mediální agentuře Médea si Soukup podle výpisu z evidence ponechal. Kupní cena není známa. Čermák již od podzimu loňského roku v Emprese vlastnil poloviční podíl a zajišťoval provozní financování televize.

Soukup pro Deník N popřel, že by Čermák získal v Emprese 100 procent. „Říkám vám, jak to je, tedy 50/50. Je tam nějaký chybný zápis. To bude opraveno, počkejte do zítřka,“ uvedl. Ve středu ráno ale evidence stále ukazuje Čermákovo jméno.

15. 5. 2024 06:13

14. 5. 2024 21:07

Doporučujeme

„Za cenu Kingdom Come 2 by se dal natočit středněrozpočtový hollywoodský film nebo třeba celý seriál na Netflixu.“

- Martin Frývaldský, šéf Warhorse Studios, o nákladech na vývoj nové české hry

Čtěte dále

14. 5. 2024 20:10

14. 5. 2024 19:01

Rychlá zpráva

PlzeňFoto: Depositphotos

Cenu Zlatý erb za nejlepší obecní web mají Plzeň a Poděšín

Ocenění Zlatý erb 2024 za nejlepší webové stránky měst a obcí získala Plzeň. V kategorii obcí, které nemají rozšířenou působnost, zvítězil Poděšín z okresu Žďár nad Sázavou. Za vítěznou Plzní se mezi obcemi s rozšířenou působností umístily Liberec a Karlovy Vary. Za obcí Poděšín bylo na druhém místě město Bystřice z okresu Benešov. Třetí byla obec Mnetěš z Litoměřicka. Ve 26. ročníku soutěže porotci hodnotili weby 287 obcí a měst ze 12 krajů, které se do soutěže přihlásily. Obcí s rozšířenou působností bylo 168. Z nich do celostátního kola postoupily Bohumín, Chomutov, Jičín, Karlovy Vary, Liberec, Nymburk, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Třebíč, Zlín a Praha 10.

14. 5. 2024 18:08