Nejdřív Roklinka, teď Sauronova věž. Nová stavebnice LEGO z Pána prstenů má skoro metr na výšku

Kousek Mordoru i u vás doma? Není problém! Stačí si pořídit sběratelskou stavebnici LEGO pevnosti temného Saurona z Pána prstenů.

Michal MančařMichal Mančař

lego-barad-dur-pan-prstenu-sauron-boxed

Foto: LEGO

Mordor můžete mít i v obýváku

0Zobrazit komentáře

Má mnoho jmen. Temná věž. Lugbúrz. Barad-dûr. Všechna nahánějí hrůzu. Jak by také ne, když v ní sídlí samotný Sauron, nepřítel všech svobodných národů Středozemě! Pevnost Temného pána se už brzy může přestěhovat z Mordoru k vám domů… jako stavebnice LEGO. Ale na poličku s ní nepočítejte. Nová kostičková sada na motivy Pána prstenů se totiž tyčí skoro metr do výšky.

Jedna kostka vládne všem, jedna jim všem káže. Sběratelská řada LEGO Pán prstenů představuje nový impozantní kousek – stavebnici věže Barad-dûr, známé jako sídlo úhlavního záporáka z fantasy knih J. R. R. Tolkiena. Respektive z jeho oblíbených filmových adaptací, podle jejichž vizuálního stylu je Sauronovo sídlo v LEGO podobě vymodelováno.

Novinka, kterou na e-shopu LEGO pořídíte od 4. června za 11 599 korun, je podobně hrůzu nahánějící jako její předloha. Stejně jako ona se tyčí nad okolím, z celkem 5 471 kostek totiž složíte věž vysokou 83 centimetrů. LEGO Barad-dûr tvoří čtyři oddělitelné části, což znamená, že kdybyste si náhodou pořídili dvě krabice, může vyrůst ještě výš.

V interiéru pevnosti se nachází skřetí zbrojnice i síň s hostinou pro skřetí obránce, a když seberete odvahu a dokráčíte do vyšších pater, narazíte na Sauronův trůní sál. Včetně tajné místnosti se skrytým magickým artefaktem palantírem. Na úplné špici pak září Sauronovo oko, vtělení samotného Temného pána, který po dřívějších porážkách ztratil fyzické tělo. A září doslova, černou říši Mordor (tedy vlastně váš obývací pokoj) protne Sauronův zrak díky speciální svítící kostičce.

Obrovitánskou stavbu už tradičně doplňují minifigurky, tentokrát rovných deset. Kromě pána věže Saurona a jeho nohsleda a mluvčího nazývaného Ústa Sauronova je v krabici pětice ohyzdných skřetů – a také hobití hrdinové Frodo a Sam v doprovodu Gluma. Mimochodem, právě o Glumovi bude úplně nový film ze série Pána prstenů.

LEGO Barad-dûr je už druhou sadou z moderní edice stavebnic na motivy Tolkienova fantastického světa. V minulosti spolu s filmovými adaptacemi od Petera Jacksona vyšlo několik licencovaných produktů LEGO Pán prstenů, loni ale došlo k představení nové sběratelské řady. A to v podobě úchvatné LEGO Roklinky. A byť je Temná věž nesmírně impozantní, až se chce říct, že tak trochu podle Tolkienovy filozofie v tom stavebnicovém srovnání světla a temnoty přece jen vítězí zástupce dobra…

A když už je řeč o srovnávání, nelze si nepovšimnout, že ani mocný Sauron a Pán prstenů nemá v poměřování velikosti na jinou slavnou značku, se kterou LEGO často spojuje síly. Koncem loňska vydaná věž superhrdinských Avengers je totiž o pár centimetrů vyšší. Snad z toho mezi fanoušky Marvelu a Tolkiena nevznikne nějaká občanská válka!

Pro příznivce Pána prstenů jsou každopádně poslední dny doslova nabité novinkami. Ne vždy to však byly dobré zprávy. Lidé nejbližší, kolegové i fanoušci se museli rozloučit se zesnulým hercem Bernardem Hillem, představitelem hrdinného rohanského krále Théodena. A také jediným hercem, který hrál ve dvou nejoscarovějších filmech historie, kromě Návratu krále také v Titaniku.

Smutek však mohla vystřídat radost při oznámení nového Pána prstenů, který zamíří do kin. Podílejí se na něm původní filmaři v čele s Peterem Jacksonem a Andym Serkisem a vyjde už napřesrok. O něco smíšenější přijetí pak vyvolal čerstvě vydaný trailer na druhou řadu Prstenů moci. Seriálové zpracování Tolkienova světa na streamovací službě Amazon Prime Video má spoustu nedostatků, ale navzdory hromadě výtek jsme první sérii Rings of Power zkoukli rádi a opatrně očekáváme řadu druhou.

lego-comic-con-bowser-boxed

Přečtěte si takéObrovské lákadlo Comic-Conu Prague: LEGO socha BowseraUnikátní LEGO socha ze Super Maria uchvátila Prahu. Zadání znělo vytvořit něco nezapomenutelného, říká tvůrce