Zavrženíhodný útok na premiéra Fica přináší memento i českým politikům: Přestaňte šířit nenávist

Neřeknu nic nové: Nenávist plodí nenávist. Nejen středeční útok na slovenského premiéra Roberta Fica slouží jako další z mnoha budíčků.

Peter BrejčákPeter Brejčák

Premiér Slovenska Robert Fico

0Zobrazit komentáře

Komentář Petera Brejčáka. Společnost je silně polarizovaná a názorově či politicky rozdělena, jak už dlouho nebyla. Věta, která se nejen v médiích používá téměř denně v popisu téměř každé západní demokracii. Některé země jsou polarizované méně, některé více – Slovensko je na tom v tomto ohledu bídně již dlouhou dobu.

Tento komentář píšu v době, kdy je podle nejaktuálnějších informací po střelbě premiér Slovenska Robert Fico v života ohrožujícím stavu. Ať už si o jeho politice a krocích myslíme cokoliv, do společnosti jakékoliv násilí vůbec nepatří a zaslouží si to nejdůraznější odsouzení.

Z tohoto ohavného útoku ale již nyní vyvstává jedno zásadní poučení, které by mělo sloužit i českým politikům a dalším lidem se silným společenským hlasem.

Před šesti lety byl na Slovensku zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová. V roce 2022 došlo k teroristického útoku na dva homosexuální muže Juraja Vankuliča a Matúše Horvátha. Tehdejší útočník měl přitom jako primární cíl tehdejšího premiéra Eduarda Hegera.

Různých dalších útoků motivovaných nenávistí vůči pohlaví, barvě pleti, sexuální orientaci, vyznání, politickým názorům i dalším – i když nutně nemusely končit tragicky – se na Slovensku děje hodně. Země je hodně polarizovaná a dění se v tamní společnosti neubírá dobrým směrem.

V civilizované společnosti je smutné, že si to musíme připomínat, ale přikládám osobní apel nejen na politiky, ale i známé podnikatele, celebrity a další osobnosti, kteří mají ve společnosti silný hlas: Šíření nenávisti vede k větší nenávisti. V jakékoliv formě. Přestaňte konečně již útočit a osočovat své oponenty či lidi s jiným názorem. Vraťme se ke konstruktivním, slušným a věcným debatám. Ty na rozdíl od nenávisti tvoří společnost, z níž prosperují všichni.