Live

zobrazit nejnovější

4. 6. 2024 13:00

Rychlá zpráva

V Česku po dvou letech reálně stoupla průměrná mzda. Nyní činí 43 941 korun

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku po více než dvou letech reálně stoupla. Meziročně o 4,8 % na 43 941 korun. Reálný růst ukazuje zvýšení mezd při započítání růstu spotřebitelských cen. Bez započtení inflace vzrostla průměrná mzda v letošním prvním kvartále meziročně o sedm procent. Právě inflace byla důvodem, proč průměrná hrubá mzda od roku 2021 do konce roku 2023 klesala.

4. 6. 2024 11:00

Rychlá zpráva

boubinFoto: Depositphotos

Staré lesy mohou výrazně přispět k zachycování oxidu uhličitého

Staré evropské lesy mohou výrazně přispívat ke snižování dopadů klimatické krize v Evropě. Podle nejnovější studie, která zkoumala lesy po celé Evropě, je množství uhlíku uloženého v nadzemní, podzemní a mrtvé biomase stromů a v lesní půdě natolik zásadní, že se podle vědců jedná o jeden z důležitých prostředků pro zmírňování klimatické změny v Evropě. Stromy ze starých lesů by mohly podle studie zachytit až 300 megatun oxidu uhličitého ročně. K tomu je ale třeba trvale umožnit pokračující růst těchto lesů a jejich samovolný vývoj.

4. 6. 2024 09:21

4. 6. 2024 08:04

Rychlá zpráva

V Indii začalo sčítání hlasů ve volbách, vládnoucí strana má od začátku většinu

V Indii dnes začalo sčítání hlasů v parlamentních volbách, které se rozeběhly 19. dubna a skončily v sobotu. Strana BJP premiéra Naréndry Módího podle očekávání vede a už na počátku sčítání hlasů si zajistila většinu v novém parlamentu. Konečné výsledky se očekávají v příštích hodinách a v podstatě jedinou neznámou je, zda Módího strana bude mít dvoutřetinovou většinu, nebo ne.

4. 6. 2024 07:08

Rychlá zpráva

Čínská sonda Čchang-e 6 odstartovala z Měsíce ke zpátečnímu letu na Zemi

Přistávací modul čínské sondy Čchang-e 6 úspěšně odstartoval z odvrácené strany Měsíce ke zpátečnímu letu na Zemi i s odebranými vzorky hornin. Číná se tím přiblížila tomu, aby se stala první zemí, která získá vzorky ze strany Měsíce trvale odvrácené vůči Zemi. Návrat sledují vědci z celého světa v naději, že tyto vzorky pomohou odpovědět na otázky ohledně původu sluneční soustavy anebo lépe pochopit, jak vznikl Měsíc. Modul by měl na Zemi dosednout v neděli v oblasti South Pole-Aitken.

3. 6. 2024 21:11

Doporučujeme

„Nedávno jsem se sám sebe ptal, jestli to dělám správně. Měl jsem možnost uvést naše hokejisty na Staromáku, ale najednou bylo šest a já si řekl, že musím jít, protože jsem dlouho nekoupal dceru. To jsem nakonec nestihl, ale stihl jsem uspávání syna.“

- Libor Bouček, moderátor

Čtěte dále

3. 6. 2024 19:56

3. 6. 2024 18:29

3. 6. 2024 16:07

Rychlá zpráva

Legendární meme akcie GameStop jsou díky Redditu zase v kurzu

Akcie americké firmy GameStop jsou zhruba po třech letech díky diskusním fórům a dalším internetovým skupinám opět v centru pozornosti investorů. V neděli o sobě totiž dal po delší době vědět obchodník Keith Gill, který sdílel snímek s výpisem z makléřského účtu, na němž je vidět, že k minulému pátku držel akcie GameStopu v celkové hodnotě 115,7 milionu dolarů (2,6 miliardy korun).

Akcie  distributora videoher GameStop ještě před začátkem dnešního obchodování na trhu Nasdaq v New Yorku vykazovaly růst až o 90 procent, který později zmírnil asi na 70 procent a cena v tu dobu činila zhruba 39 dolarů za kus. Pro cenné papíry zpopularizované mezi drobnými investory na sociálních sítí se vžil název meme akcie. A právě akcie GameStopu jsou považovány za první takové.

Keith Gill vystupuje na síti Reddit pod pseudonymem „DeepF——Value“ a na platformách YouTube a X jako „Roaring Kitty“. Není možné ověřit, zda snímek makléřského účtu, který ukazuje akcie GameStopu v hodnotě téměř 116 milionů dolarů, skutečně patří Gillovi. Pouhý náznak, že Gill drží akcie GameStop v takovém objemu, ale v neděli večer vedl k silnému růstu ceny této emise na platformě Robinhood, která umožňuje s akciemi obchodovat nepřetržitě.

3. 6. 2024 14:23