Live

zobrazit nejnovější

17. 11. 2023 10:13

Rychlá zpráva

israel-palestineFoto: CzechCrunch/Midjourney

Izrael vstoupil do nemocnice v Gaze i kvůli rukojmím

Jedním z důvodů, proč Izrael vstoupil do nemocnice Šífa v Pásmu Gazy, bylo podle premiéra Benjamina Netanjahua to, že měl silné indicie, že by tam mohla být alespoň část rukojmích. Netanjahu to sdělil v rozhovoru s televizí CBS. Žádní rukojmí se přímo tam ale nenašli. Další americké televizi ABC zase americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že USA daly Izraeli najevo, že nemůže znovu okupovat Pásmo Gazy.

17. 11. 2023 08:29

Rychlá zpráva

pavel-tykac-boxed2Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Tykač jedná o koupi většiny ve vietnamské elektrárně

Český miliardář Pavel Tykač jedná o odkupu většinového podílu v klíčové uhelné elektrárně ve Vietnamu od energetické společnosti AES Corp. ze Spojených států. Píše to agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje. Ani jedna z firem možnou transakci nekomentovala. Tykač je považován za čtvrtého nejbohatšího Čecha.

17. 11. 2023 07:41

16. 11. 2023 20:42

Rychlá zpráva

Vjezd do části Prahy 1 by mohl být zpoplatněný od října příštího roku

Plánované zpoplatnění vjezdu do částí centra Prahy, na Malou Stranu a na Smetanovo nábřeží, by mohlo začít platit v říjnu příštího roku. Vyplývá to z harmonogramu, který tento týden projednal dopravní výbor pražského zastupitelstva. Podle dřívějších informací by řidiči mohli platit 200 korun denně a poplatek se by se netýkal místních.

16. 11. 2023 19:58

Rychlá zpráva

Tlačítkové mobily zažívají renesanci

Takzvaně hloupé telefony, tedy tlačítkové mobily, zažívají renesanci. Zájem o ně roste a i když se zdaleka nevyrovná prodejům chytrých telefonů, je znatelný. Lidé prý stále častěji hledají více jednoduchosti a digitální detox, tedy možnost odpočinout si od neustálého přívalu digitálních oznámení nebo příspěvků na sociálních sítích.

16. 11. 2023 19:11

Doporučujeme

„Kolega říkal slovo „oběť“, já zase „cena“. Za mě je ta cena v pořádku, naprosto na místě.“

- Šéf Slevomatu Ladislav Veselý k plánovanému odchodu na rodičovskou

Čtěte dále

16. 11. 2023 18:15

Rychlá zpráva

New York žaluje Pepsi za znečištění řeky

Americký stát New York žaluje společnost PepsiCo kvůli znečištění řeky Buffalo plastem. Voda v řece je kontaminovaná a žaloba uvádí, že právě druhá největší potravinářská společnost na světě je hlavním identifikovatelným původcem znečištění. Minulý týden už si obvinění, tentokrát ze zavádějících tvrzení ohledně svých plastových lahví, vyslechly firmy Coca-Cola, Danone a Nestlé. Společnosti jsou obviňovány z greenwashingu.

16. 11. 2023 17:19

Rychlá zpráva

Národní knihovna zpřístupnila stovky let staré dokumenty digitálně

Jak vypadá Pasionál abatyše Kunhuty? Nebo třeba Jenský kodex? Národní knihovna zpřístupňuje v mezinárodní digitální knihovně pro historické dokumenty Manuscriptorium přes 60 milionů obrazů a 170 tisíc digitalizovaných dokumentů, včetně výše uvedených. Jde o historické památky, ty zmíněné se datují až k rokům 1313 a 1490. Knihovna lidem umožňuje si je prohlížet i s nimi pracovat. Dnes představila čtvrtou verzi Manuscriptoria.

16. 11. 2023 16:26

Rychlá zpráva

CzechInvest podpoří v nové výzvě startupy 124 miliony korun

Agentura CzechInvest spouští třetí výzvu projektu Technologická inkubace. 124 miliony podpoří startupy z nových oblastí inovací. Organizaci zajímají nově i projekty z z oblastí biotechnologií, pokročilých materiálů, zdravotnictví nebo bezpečnostních řešení.

16. 11. 2023 15:21

16. 11. 2023 14:24

Rychlá zpráva

Česko si s dezinformacemi neví rady

Česko není v současné době schopné účinně čelit případné rozsáhlejší dezinformační vlně. Vyplývá to z analýzy Centra proti hybridním hrozbám ministerstva vnitra. Materiál o připravenosti Česka už dříve schválila vláda, podle něj chybí zemi koncepční, organizační, personální, procesní i právní nástroje a kapacity. Dezinformační kampaně se přitom v Česku užvedou a často se týkají zájmů Ruska a Číny, uvádí centrum. Několik let na ně upozorňuje policie, Senát a odborníci z bezpečnostní, akademické i soukromé sféry.

16. 11. 2023 13:41

Rychlá zpráva

Dominika BurešováFoto: Petr Neugebauer, FEL ČVUT

„Nobelovka pro juniory” na poli matematiky a fyziky putuje do Česka

V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, se mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky umístila Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. V oborech, které se vyučují na ČVUT, tuto cenu ještě nikdo z Česka nezískal. Studentka zaujala se svou bakalářskou prací. Její oponent, rakouský fyzik Karl Svozil, který je mimo jiné spolupracovníkem nositele Nobelovy ceny Antona Zeilingera, o ní řekl, že je významným příspěvkem k teorii kvantových logik.

16. 11. 2023 12:35