Ve stopách touhy po svobodě. Připomeňte si 17. listopad na vlastní kůži s digitálním průvodcem

Co se dělo a jak to vypadalo v místech důležitých pro 17. listopad, si můžete připomenout díky aplikaci SmartGuide či programu akce Korzo Národní.

Oslavy 17. listopadu

Foto: Korzo Národní

Loňské oslavy 17. listopadu

0Zobrazit komentáře

Sedmnáctý listopad 1989 patří mezi jedny z nejvýznamnějších dní novodobé historie našeho státu a i letos si ho můžete připomenout na vlastní kůži. Třeba prostřednictvím digitálního audioprůvodce SmartGuide či navštívením některé z expozic projektu Díky, že můžem.

Příběh 17. listopadu roku 1989 je pro mnohé stále živou vzpomínkou. Pro jiné ale už jen látkou v učebnicích dějepisu, na kterou na konci školního roku nezbývá tolik času, a tak je často vykládána v rychlosti, bez kontextu a většího zájmu posluchačů. Proto je právě dnešní den ideální k tomu, aby si starší generace opět připomněly atmosféru konce totality a ty mladší pochopily, proč byl důležitý.

Můžete se třeba projít z Albertova až na Národní ve společnosti digitálního průvodce SmartGuide. Ten sleduje tehdejší trasu pietního průvodu za Jana Opletala k rotundě sv. Martina na Rašínově nábřeží a pak dále směrem na Václavské náměstí, kde složky Veřejné bezpečnosti rozpoutaly násilí. Audioprůvodce vám během zhruba dvouhodinové cesty u jednotlivých zastávek zprostředkuje zvukové záznamy pamětníků.

„Jak moc důležité a významné je pro Českou republiku datum 17. listopadu 1989 a také události, které se před 34 lety odehrály v pražských ulicích, snad ani není nutné připomínat. Avšak zejména mladá generace se v dnešní době začíná revolučním létům natolik vzdalovat, že jim pojmy jako Albertov, Národní třída a další místa příliš neříkají – to právě chceme změnit,“ připomíná Jan Doležal, ředitel společnosti SmartGuide.

Průvodce si však mohou do svého telefonu nainstalovat i ti, kdo přímo na místo nevyrazí. Uskutečnit alespoň virtuální pouť lze i z pohodlí gauče, a to buď přímo skrze aplikaci SmartGuide, nebo na portálu Kudy z nudy. Tam lze také načerpat tipy na nejrůznější zajímavé akce, které se budou konat v rámci 17. listopadu po celé zemi.

Oslavy 17. listopadu

Foto: Korzo Národní

Dnes si připomínáme události 17. listopadu 1989

Přímo v Praze se pak můžete zúčastnit akce Korzo Národní, pořádané neziskovým spolkem Díky, že můžem. Ten si na Národní připravil hned několik expozic a dalších akcí, které zde budou probíhat celý den.

Patří mezi ně odstavené tramvaje u Národního divadla, které nabídnou vzdělávací programy, pak také komentované procházky, výstavy, workshopy, kulturní vystoupení i speciální občerstvení. Herec Vladimír Polívka bude předčítat dva texty z Dopisů Olze, které Václav Havel adresoval své ženě během výkonu trestu. A poslechnout si budete moci i historický podcast Přepište dějiny, věnovaný právě událostem sametové revoluce. Chybět nebude ani ukázka skautského tábora či vystavený Anton Veřejné bezpečnosti, ve kterém si zájemci mohou vyslechnout další výpovědi pamětníků 17. listopadu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym