V Brně opravuje funkcionalistické skvosty a říká: Můj odkaz? Třeba to, že lidem vydělám peníze

Igor Fait, zakladatel Jet Investment, zachraňuje nemocné firmy, opravuje architektonicky cenné vily, sbírá moderní umění a ví, jak vydělat miliardy.

Luboš KrečLuboš Kreč

money-maker-2023-fait
0Zobrazit komentáře

Brněnský patriot Igor Fait umí vydělávat jako málokdo. Ne náhodou patří k nejrespektovanějším českým kapitalistům. Do fondů své skupiny Jet Investment shromáždil od investorů, mimo jiné z řad dalších úspěšných podnikatelů, už hodně přes deset miliard korun. I proto často přemýšlí, co po něm vlastně zbyde, jaký bude jeho odkaz. A právě o tom pohovoří na investiční konferenci Money Maker, kterou CzechCrunch pořádá v úterý 21. listopadu v pražském prostoru Cubex.

V českém byznysovém rybníčku patří sedmapadesátiletý Fait k mimořádně pestrým postavám, byť se obvykle drží stranou pozornosti a pražských reflektorů. V Brně, kde žije, opravil několik špičkových funkcionalistických vil a otevřel vlastní galerii s moderním uměním, jehož je vášnivým sběratelem. Člen žebříčku sta nejbohatších Čechů se netají ale ani vášní pro drahá auta, v jeho garážích parkoval luxusní koráb Rolls-Royce Cullinan i supersport McLaren P1.

Výrazně na sebe upozornil restrukturalizací průmyslových podniků Kordárna Plus nebo MSV Studénka, které zachránil ve složité situaci, transformoval a se ziskem prodal. Jeho skupina Jet Investment už ale dávno není lokálním hráčem, působí i v Německu, Polsku nebo ve Velké Británii. V Česku je pak hodně viditelný jí vlastněný energetický holding Tedom Group. Patří mu i výrobce součástek pro elektrárny 2JCP.

Do trojice fondů Jet 1, Jet 2 a Jet 3 v průběhu let shromáždili Fait a spol. přes 10 miliard korun. Peníze mu svěřili jak jiní podnikatelé, tak institucionální investoři. Kromě toho před časem rozjel i realitní fond Jet Industrial Lease, který, zjednodušeně řečeno, kupuje od firem jejich haly a následně jim je zase pronajímá.

„Podnikatelský odkaz vnímám v několika rovinách. Jednou z nich je, že vydělávám peníze jiným lidem. To není malá věc. Oni je pak mohou použít na něco prospěšného,“ říká Igor Fait, který svého času usiloval i o brněnské výstaviště. A právě o tom, jak přemýšlí o svém odkazu a co jej motivuje, aby se angažoval i mimo byznysové sféry, bude hovořit na Money Makeru, investiční akci roku, která proběhne v úterý 21. listopadu v pražském prostoru Cubex na Pankráci.

Na pódiu se Fait potká se známým advokátem Radkem Pokorným, majitelem právní kanceláře Pokorný, Wagner a partneři. Ten otázce odkazu byznysmenů rozumí také mimořádně – nejen že je sám aktivním investorem a podnikatelem, ale na jeho rady a pomoc spoléhala a spoléhá plejáda předních postav zdejší byznysové scény. Málokdo má takový přístup k nejvlivnějším a nejbohatším lidem Česka, jako má právě on.

Na investiční konferenci Money Maker je k dispozici ještě několik posledních lístků. I další řečníci na akci, která poběží celý den, budou z byznysové extraligy. Marek Dospiva z investiční skupiny Penta promluví o stavbě Masaryčky a dalších investičních plánech, Tamara Kotvalová z Carollina pohovoří o předávání firmy, Tomáš Čupr z Rohlíku vysvětlí, jak přemýšlí o investování, Mojmír Hampl rozebere kondici české ekonomiky, Ivana Tykač představí exkluzivně výsledky průzkumu o ženách v ekonomice, manželé Ivana a Tomáš Janečkovi popíšou, jak vybudovali unikátní síť montesorri škol Duhovka…

Rubriku Investice podporujíxtb-retinafingood-retinaczechfund-retinajt-bankaamundi

Diskuze (0)

Novinka

Anonym