Live

zobrazit nejnovější

29. 5. 2024 16:47

29. 5. 2024 15:50

Rychlá zpráva

Do kosmu vyletěla družice, která bude sledovat, jak fungují mraky

V úterý byla z kalifornského kosmodromu Vandenberg na oběžnou dráhu vypuštěna evropsko-japonská družice pro výzkum klimatu určená ke studiu teplotní rovnováhy Země. Satelit má měřit vliv mraků na klima, napsal server BBC News. Některé mraky v nízkých výškách planetu ochlazují, jiné ve velkých výškách působí jako přikrývka. Mise Earthcare bude pomocí laseru a radaru zkoumat atmosféru, aby přesně zjistila, kde se nachází rovnováha. Jedna z velkých nejistot v počítačových modelech používaných k předpovědím spočívá v otázce, jak bude klima reagovat na zvyšující se množství skleníkových plynů.

29. 5. 2024 14:15

Rychlá zpráva

nissan-leaf2

Mezi elektromobily ojetinám kraluje Nissan Leaf před Smartem a Hyundaiem

Online platforma na prodej ojetých aut Carvago, který působí v řadě evropských zemí, vydala data za rok 2024 o tom, jaký je zájem o použité elektromobily. A v první pětce překvapivě chybí modely od Tesly nebo ještě nedávno velmi populární BMW i3. Nejžádanějším je Nissan Leaf, následuje Smart Fortwo EQ, třetí je Hyundai Kona Electric, za ním je Kia e-Niro a pátý je VW ID.3. „Přestože je průměrně jen každý desátý ojetý vůz prodaný online elektromobil, podíl EV se na trhu ojetin postupně zvedá. Zákazníci Carvago nejčastěji pořizují elektrická auta ve stáří tři až čtyři roky, s nájezdem do 30 tisíc kilometrů a cenou do 550 tisíc korun,“ uvedla společnost.

29. 5. 2024 12:51

29. 5. 2024 10:45

29. 5. 2024 09:32

Rychlá zpráva

Novinářský výbor vyzval vedení PPF, ať se postaví čelem k dění v televizi Markíza

Jiří Šmejc sice na nedávném setkání s novináři opakoval, že televize Markíza žádným politickým tlakům na Slovensku nečelí ani nepodléhá, nicméně aktuální dění ve stanici je na pováženou. A Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu jej nyní vyzval, aby se dění v televizi začal s Renátou Kellnerovou věnovat. Je prý ohrožena nezávislost. Jde o to, že televize Markíza v pondělí ohlásila přerušení vysílání dvou diskusních pořadů. Učinila tak poté, co jejich moderátor Michal Kovačič v neděli v živém vysílání vedení stanice kritizoval a varoval také před takzvanou orbánizací médií na Slovensku, tedy možným získáním kontroly nad médií vládní mocí po vzoru kroků maďarského premiéra Viktora Orbána. Moderátora se pak zastaly desítky jeho kolegů.

29. 5. 2024 08:54

Rychlá zpráva

Počet poprav byl loni podle Amnesty International nejvyšší za poslední deset let

Množství vykonaných trestů smrti se celosvětově v roce 2023 vyšplhalo na nejvyšší hodnotu za téměř deset let a jejich počet prudce vzrostl zejména na Blízkém východě, píše lidskoprávní organizace Amnesty International ve své výroční zprávě.

V roce 2023 bylo podle ní provedeno celkem 1 153 soudních poprav (tento počet ale nezahrnuje tisíce poprav, o nichž se předpokládá, že byly vykonány v Číně). Oproti roku 2022 to podle Amnesty International znamená nárůst potvrzených poprav o více než 30 procent a jedná se o nejvyšší číslo, které organizace zaznamenala od roku 2015, kdy byly známy údaje o 1 634 popravených. Celosvětově vzrostl o 20 procent také počet vynesených rozsudků smrti. Bylo jich 2 428.

29. 5. 2024 08:11

29. 5. 2024 07:05

Rychlá zpráva

kretinsky-royal-mailFoto: Depositphotos/EPH/CzechCrunch

Majitel britské pošty se prý chystá doporučit nabídku Křetínského na převzetí

Společnost International Distributions Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, se chystá podle agentury Reuters doporučit závaznou nabídku českého miliardáře Daniela Křetínského na její převzetí. Oznámení o osudu nabídky na koupi jedné z nejstarších poštovních společností na světě se očekává 29. května.

Začátkem měsíce Křetínského investiční firma EP Group zvýšila svoji nabídku na koupi akcií IDS, které ještě nevlastní, na 3,7 libry (přes 107 korun) za kus, když předchozí nabídku ve výši 3,2 libry londýnská společnost odmítla. Křetínský vlastní ve firmě podíl 27,6 procenta. Dohoda podle zdroje má být spojena s některými závazky pro budoucnost podniku.

28. 5. 2024 21:15

Rychlá zpráva

deepl_1Foto: CzechCrunch

Populární překladač DeepL získal od investorů téměř sedm miliard korun

O projekty sázející na umělou inteligenci je mezi investory velký zájem. Potvrzuje to i nejnovější zpráva od německé společnosti DeepL, která vyvíjí nástroje mimo jiné pro překládání textů do různých jazyků. Na další rozvoj a boj s konkurenčními službami jako Google Překladač nebo Grammarly získala od investorů v čele s Index Ventures dalších 300 milionů dolarů (6,8 miliardy korun). Její hodnotu to posunulo na dvě miliardy dolarů. Naposledy DeepL získal stomilionovou investici loni v lednu.

28. 5. 2024 20:02

28. 5. 2024 18:34

Rychlá zpráva

ostrava-kolejeFoto: OSU

Ostravská univerzita se chystá postavit nové koleje za miliardu. Pomohou kraj i město

Ostravská univerzita oznámila, že ji Moravskoslezský kraj a město Ostrava pomohou financovat výstavbu nových vysokoškolských kolejí. Nové ubytovací kapacity pro studenty v místě současných vysokoškolských kolejí Jana Opletala mají stát přibližně miliardu korun. Z toho zhruba 575 milionů pokrývá dotace z programu MŠMT. Po 90 milionech přispěje Moravskoslezský kraj a město Ostrava. Zbytek peněz Ostravská univerzita dofinancuje úvěrem z Národní rozvojové banky, který je podpořen i dotací z Evropské komise.

Samotná výstavba by měla začít v roce 2025. „Aktuálně na Ostravské univerzitě studuje zhruba 10 tisíc studentů, ubytování na koleji je reálné pro asi pět procent z nich, přičemž přibližně polovinu tvoří studenti zahraniční. Výstavba nových kolejí je projektem s prvky sociálního bydlení, nabídne tak řešení bydlení i studentům, kteří si komerční ubytování dovolit nemohou. Současná kapacita kolejí se tak navýší o víc než jednou tolik, nabídne 663 lůžek v nových objektech,“ řekla náměstkyně ostravského primátora Andrea Hoffmannová.

28. 5. 2024 16:48

Rychlá zpráva

strnadFoto: CSG

Strnadova CSG koupí divizi sportovního vybavení americké firmy Vista Outdoor

Společnost Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada koupí za 1,96 miliardy dolarů (44,4 miliardy korun) divizi sportovního vybavení Kinetic Group americké firmy Vista Outdoor. Firmy o transakci jednaly od loňska, Vista nabídku přijala až díky tomu, že CSG v pondělí nabízenou částku zvýšila o 50 milionů dolarů.

Vista Outdoor patří mezi přední výrobce malorážové munice na světě, zahrnuje značky jako Remington, Federal, CCI nebo Speer. Proti záměru prodat tuto divizi firmě ze střední Evropy se postavili někteří američtí politici. Vista dnes  zároveň odmítla konkurenční nabídku na převzetí od firmy MNC Capital.

CSG v konečné nabídce zvýšila hotovostní složku splatnou akcionářům Visty o 3,10 USD na každou kmenovou akcii Visty, to znamená na 16,00 USD za akcii, což představuje proti dosavadní nabídce nárůst o 24 procent. Vista očekává, že transakce bude uzavřena ještě v letošním roce, až ji schválí akcionáři Visty a až obdrží povolení od amerického výboru pro zahraniční investice.