Live

zobrazit nejnovější

9. 7. 2024 07:15

9. 7. 2024 06:31

Rychlá zpráva

Biden po ruském útoku na dětskou nemocnici přislíbil Kyjevu posílení protivzdušné obrany

Americký prezident Joe Biden označil pondělní ruský útok na Ukrajinu, který mimo jiné zasáhl v Kyjevě největší dětskou nemocnici v zemi, jako „krutou připomínku brutality Ruska“ a přislíbil nová opatření k posílení ukrajinské protivzdušné obrany. Úder si podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyžádal 37 obětí a 170 raněných. „Společně s našimi spojenci oznámíme nová opatření na posílení ukrajinské protivzdušné obrany, abychom pomohli chránit její města a civilisty před ruskými údery,“ uvedl Biden.

„Pouhé znepokojení nezastaví teror. Soucit není zbraň. Je nutné sestřelovat ruské rakety. Je nutné ničit ruské vojenské letectvo tam, kde má základny. Jsou nezbytné silné kroky, které nezanechají žádný deficit bezpečnosti,“ vyzval Zelenskyj v předvečer summitu NATO ve Washingtonu, kterého se zúčastní i český prezident Petr Pavel.

8. 7. 2024 20:04

8. 7. 2024 18:32

Rychlá zpráva

Odborová organizace pražského letiště do odvolání vyhlásila stávkovou pohotovost

Odborový svaz pozemní a letecké dopravy (OSPLD), který působí na pražském Letišti Václava Havla, vyhlásil stávkovou pohotovost. Platí ode dneška do odvolání nebo do případného přechodu na jinou formu protestu. Důvodem je dlouhodobé neodborné vedení ruzyňského letiště v personální oblasti a řízení lidských zdrojů. ČTK to řekl místopředseda svazu Marek Sedlák.

Personální situace je na letišti podle něj špatná dlouhodobě. „Je podceňován počet zaměstnanců, vedení letiště se spoléhá na přesčasy,“ řekl ČTK. Svaz o podmínkách zaměstnanců s vedením letiště jednal už 12. dubna, zvyšovat mzdy podle Sedláka pražské letiště během roku nemůže. Letos nebyla na rozdíl od předchozích let stanovena mimo jiné letní odměna, uvedl.

Letiště se požadavkům bude věnovat na mimořádném jednání, uvedla jeho mluvčí Klára Divíšková. „S odborovými organizacemi, které jsou na letišti čtyři, pravidelně jednáme. Aktuálním požadavkům OSPLD se budeme věnovat na mimořádném jednání,“ řekla. Letiště Praha podle informací na svém webu zaměstnává přibližně 2 700 lidí, OSPLD je největší ze čtyř odborových organizací sdružujících zaměstnance ruzyňského letiště a podle Sedláka sdružuje přibližně 400 z nich.

8. 7. 2024 16:52

8. 7. 2024 15:32

Rychlá zpráva

333_detskauniverzita_utery_pn_2023Foto: ČVUT

Začala dětská univerzita ČVUT. Děti se pustí do robotiky a stavby modelů, prozkoumají i virtuální realitu

V pondělí vypukl další ročník Dětské univerzity ČVUT, na níž spolupracuje šest fakult. Program určený pro žáky a žákyně základních škol a nižších ročníků gymnázií obsahuje kurzy z oblastí robotiky, stavitelství, biomedicíny a elektroniky. Akce se formou příměstského tábora organizuje poosmé a počet účastníků stále roste na letošních asi 400 dětí.

„Všechna stanoviště jsou dětmi oblíbená, protože každé dítě zajímá něco jiného. Ovšem nejvíce oblíbenými jsou humanoidní či průmyslové roboty,“ podotkla organizátorka Michaela Kostelecká s tím, že novinkou je desítka nových stanovišť napříč fakultami. Upozornila také, že program Dětské univerzity už přesahuje „hranice“ ČVUT. Spolupracuje na něm totiž i Policejní prezidium ČR a Kancelář policejního prezidenta, takže děti v kampusu v Dejvicích uvidí například ukázky policejní techniky. Součástí programu Dětské univerzity je také promoce v Betlémské kapli.

8. 7. 2024 14:02

8. 7. 2024 12:33

8. 7. 2024 11:14

Rychlá zpráva

Jedno z nejstarších hollywoodských studií Paramount se spojí se Skydance Media

Americká mediální skupina Paramount Global se dohodla na spojení se společností Skydance Media. Součástí skupiny Paramount Global je například filmové a televizní studio Paramount Pictures, televizní síť CBS či streamovací služba Paramount+. Skydance Media je produkční společností, která působí ve filmovém, televizním či videoherním průmyslu.

Paramount Pictures patří mezi nejstarší hollywoodská filmová studia. Firma Skydance v minulosti s Paramountem spolupracovala například při produkci filmů Top Gun: Maverick či Star Trek: Do temnoty. Kontrolu nad společností Paramount v rámci dohody o fúzi získá filmový a televizní producent David Ellison, který je zakladatelem firmy Skydance. Předsedkyně správní rady Paramountu Shari Redstoneová prodá Ellisonovi za 2,4 miliardy dolarů (zhruba 56 miliard korun) rodinnou firmu National Amusements, která v Paramountu vlastní zhruba 77 procent hlasovacích práv.

8. 7. 2024 10:10

8. 7. 2024 09:17

8. 7. 2024 08:16

Rychlá zpráva

Červen byl podle služby Copernicus opět teplotně rekordní, globální průměr dosáhl 16,66 stupně

Červen byl podle meteorologické služby Evropské unie Copernicus 12. měsícem po sobě s globální průměrnou teplotou nejméně 1,5 stupně Celsia nad předindustriálním průměrem z let 1850-1900. Zároveň šlo o nejteplejší červen, jaký kdy ukázala data ze souboru ERA5, který využívá miliardy měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.

Červen 2024 byl celosvětově rekordně teplý. Z dat ERA5 vyplývá, že průměrná povrchová teplota vzduchu dosáhla 16,66 stupně Celsia, což je 0,67 stupně nad červnovými průměry z let 1991-2020 a 0,14 stupně nad předchozím rekordně teplým červnem, který byl zaznamenán loni.

Copernicus připomíná, že uplynulý červen byl 13. měsíc v řadě, který byl označen za historicky nejteplejší daný měsíc v roce. Podobná série měsíčních teplotních rekordů se naposledy vyskytla v letech 2015 a 2016.