Zakladatel Seznamu začal psát na Patreon. Na placené síti se lépe vede kultivovaná diskuze, říká

Ivo Lukačovič patří k nejbohatším Čechům i nejvlivnějším mužům českého internetu. Dosud publikoval na síti X, nově má i placený Patreon.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

luk-1

Foto: Archiv IL / CzechCrunch

Ivo Lukačovič začal psát na Patreon

0Zobrazit komentáře

O tom, co si myslí nejbohatší Češi, často příliš nevíme. Mnoho z nich se straní médií i veřejných vystoupení. Zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič svého času pár rozhovorů dal, ale ten poslední už je řádně vousatý a dostupné fotografie jsou minimálně přes deset let staré. I proto je na úvodním snímku tohoto článku v brýlích a helmě, jak se prezentuje i na sociálních sítích, protože si své soukromí pečlivě střeží. O jeho názorech si nicméně můžeme v posledních letech číst na síti X, kde je poměrně aktivní a vyjadřuje se k tématům všeho druhu. Teď se rozhodl, že některé své příspěvky zamkne na nové platformě.

Služby, které tvůrcům umožňují nabízet obsah svým fanouškům za pravidelný poplatek, zažívají stejně jako jinde po světě také v Česku významný boom. Na globální Patreon navázaly české služby jako HeroHero nebo Forendors, kde si nejúspěšnější autoři mohou přijít v hrubých příjmech klidně na několik milionů korun měsíčně. Jde převážně o influencery či youtubery, mezi které teď vstupuje člověk z úplně jiného světa, jehož hlavní motivací není na své tvorbě vydělat co nejvíce peněz.

Magazín Forbes řadí Iva Lukačoviče do první patnáctky nejbohatších Čechů a jeho odhadovaný majetek se počítá v desítkách miliard. Proč tedy zakladatel Seznamu a aplikace Windy míří ze sítě X na placený Patreon, kde si měsíčně účtuje účtuje zhruba 2,5 dolaru (necelých 60 korun)? „Patreon mi proti otevřeným sociálním sítím dává lepší možnost vést kultivovanou diskuzi s relevantním publikem,“ říká pro CzechCrunch Ivo Lukačovič.

Od neděle stihl publikovat osm příspěvků, ve kterých se věnuje politice, společenským náladám i vlastnímu byznysu. Některé už ale dokonce stihl i smazat, třeba o drby mezi miliardáři. Nejde zatím o nic převratně nového, než co jsme dosud mohli od Lukačoviče číst na jeho účtu @ilblog na síti X, ale právě tam zakladatel Seznamu poznamenal, že publikovat chce na Patreonu i takové příspěvky, které by si na veřejné sociální sítě vyvěsit netroufl.

„A ano, je to určeno pouze pro ty, kteří si uvědomují hodnotu informace. Insidery, decision makery, inteligentní lidi,“ doplnil Lukačovič na síti X. Pořádný rozruch už přitom dokázal v posledních měsících svými příspěvky padesátiletý Lukačovič vzbudit i na síti X, když se vyjadřoval k dění v Seznamu.

V dubnu se rozhodl podrobně vysvětlit, proč česká internetová jednička začíná zavádět předplatné. Ještě větší ohlas vyvolal nyní již smazaný příspěvek z 28. května, v němž psal o tom, že Seznam Zprávy „oddriftovaly ze svého pravicového zaměření jinam“, čímž se má představenstvo Seznamu (v němž Lukačovič nesedí) zabývat a bude se to snažit „nakolejit“.

Kdo ví, zda by takový příspěvek, pokud by byl za paywallem na Patreonu, také smazal, nebo ne… Za prvních pár desítek hodin nicméně ve svém „exkluzivním klubu, určenému pro inteligentní a přemýšlivé lidi“, jak má na Patreonu napsáno, získal 115 platících členů, kteří generují hrubý příjem přes 240 dolarů (přes 5 500 korun).