Pro udržitelné zemědělství a lepší potraviny. Estonský startup i díky Čechům získal 150 milionů

Startup eAgronom již pomáhá také českým zemědělcům, v novém investičním kole nabírá zásadní částku i od největší švédské banky.

Peter BrejčákPeter Brejčák

eagronom

Foto: eAgronom

Robin Saluoks, CEO projektu eAgronom

0Zobrazit komentáře

Hospodařit s půdou udržitelně a produkovat kvalitnější potraviny pomáhá již více než třem tisícům zemědělců ve čtrnácti zemích včetně Česka. Estonskému startupu eAgronom v tažení napříč Evropou a Afrikou pomáhají také zdejší investoři ze Soulmates Ventures, kteří jej poprvé podpořili loni a nyní se přidali k dalšímu investičnímu kolu. Přinášíme všechny nejdůležitější informace.

Zainvestovaný startup: eAgronom

Kdo a kolik investuje: Kolo vede švédská Swedbank AB, přidali se i čeští Soulmates Ventures, Icos Capital a SmartCap Green Fund. Dohromady firmě posílají 5,8 milionu eur (145 milionů korun).

Kdo již investoval: Akcelerátor Soulmates Ventures pomohl estonskému startupu investicí ve výši jednoho milionu eur již loni. Nyní jej podpořil dalším půlmilionem eur, jeho celková investice tedy dosáhla 1,5 milionu eur (asi 37,5 milionu korun). Do čela současného kola se postavila největší švédská banka Swedbank AB, která eAgronom podpořila čtyřmi miliony eur.

Kolik již získal celkem: Dle portálu Crunchbase 26,7 milionu eur (672 milionů korun)

sochor gregor

Foto: Soulmates Ventures

Hynek Sochor a Václav Gregor ze Soulmates Ventures

Co eAgronom dělá: Vyvíjí aplikace, které zemědělci využívají pro práci na farmě, jako je hlídání stavu a polohy strojů či údaje o půdě. Kromě toho se soustředí na udržitelnost, kdy nabízí sledování emisí skleníkových plynů, systém uhlíkových kreditů a ověřovací službu, jež zajišťuje certifikaci toho, že potraviny byly vyprodukovány udržitelně. Zemědělci tak mají přehled o vlivu své činnosti na životní prostředí, systém uhlíkových kreditů jim zas umožňuje zajistit si nový zdroj příjmů.

Kredity tvořené regenerativním zemědělstvím od nich totiž můžou odkoupit společnosti, které v kontextu ESG regulací potřebují snížit svou uhlíkovou stopu. Zmíněná ověřovací služba má pak sloužit jako oficiální doklad potravinářským firmám či obchodním řetězcům, ale i bankám a pojišťovnám v případě financování či pojištění projektů.

Jaký je kontext: Výroba potravin je zodpovědná za přibližně 31 procent celkových emisí skleníkových plynů, přičemž 70 procent těchto emisí vzniká na úrovni zemědělských podniků. Do roku 2050 bude potřeba vyprodukovat o 60 procent více potravin pro uživení rostoucí populace. Zemědělci jsou tudíž nepostradatelnou součástí snahy o globální snížení emisí. eAgronom si klade za cíl tuto uhlíkovou stopu výrazně snížit a zároveň poskytovat skutečné finanční pobídky a vzdělávání pro zemědělce.

„Průměrný zemědělec zažije pouze čtyřicet sklizní, nemá tedy příliš možností experimentovat s optimalizací produkce. Proto je zemědělské odvětví extrémně konzervativní. Pokud něco víceméně funguje, má smysl v tom pokračovat. eAgronom pomáhá snižovat rizika pro zemědělce tím, že poskytuje vzdělávání a jasné incentivy,“ vysvětluje Robin Saluoks, spoluzakladatel a ředitel eAgronomu.

Jak je eAgronom velký: Jde o estonský startup, který byl založen v roce 2016 a nyní spolupracuje s více než třemi tisíci zemědělci ve čtrnácti zemích. Partnerské zemědělské podniky v Evropě a Africe ukládají 525 tisíc tun oxidu uhličitého ročně, což zhruba odpovídá ročním emisím uhlíku 100 tisíc lidí. Společnost hodlá do roku 2025 rozšířit své působení na zemědělské ploše 4,1 milionu hektarů.

Proč je to zajímavé: „V udržitelném, inovacemi poháněném a profitabilním zemědělství dlouhodobě vidíme velký environmentální a společenský přínos. Technologie pro optimalizaci hospodaření s půdou, které eAgronom vyvíjí, nás již před rokem přesvědčily, abychom jako Soulmates Ventures do tohoto ambiciózního startupu investovali,“ vysvětluje Hynek Sochor, zakladatel Soulmates Ventures.

Na co startup plánuje využít investici: Pro rozšiřování působení na trzích včetně regionu střední a východní Evropy, na podporu vzdělávání zemědělců a k zahájení prodeje uhlíkových kreditů v rámci svého programu, které zemědělcům přinášejí nové zdroje příjmů.

Vše o startupových investicích

Rubriku Startupy podporujíjt-retina