Live

zobrazit nejnovější

24. 6. 2024 21:24

Rychlá zpráva

letiste-nahledFoto: Letiště Praha

Letiště Praha do června odbavilo 5,6 milionu cestujících, meziročně o 26 procent více

Pražské letiště Václava Havla letos do konce května odbavilo 5,58 milionu cestujících, což je proti loňsku téměř o 26 procent více. V květnu využilo pražské letiště 1,37 milionu cestujících, v porovnání s loňském je to nárůst o zhruba 21 procent. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na webu Letiště Praha. Cestující z ruzyňského letiště v květnu tradičně nejčastěji odlétali do Londýna, Paříže a Amsterdamu.

Ke konci května letiště evidovalo 48 260 vzletů a přistání, tedy o více než 19 procent více než loni. Za květen jejich počet meziročně vzrostl o zhruba 17 procent na 11 795 vzletů a přistání. V květnu také meziročně vzrostlo množství přepraveného nákladu, a to o více než 62 procent na přibližně 5631 tun. Od začátku roku do konce května letiště odbavilo 23 550 tun, meziročně o téměř 41 procent více.

24. 6. 2024 20:11

Rychlá zpráva

Švagrová Václava Havla prodala většinový podíl v Paláci Lucerna za miliardu korun zdravotnické skupině BTL

Dagmar Havlové, ženě Ivana Havla, bratra bývalého prezidenta Václava, zůstal podíl 25 procent. Uvedl to dnes server Forbes na základě vyjádření Havlové a technického ředitele BTL Tomáše Drbala. Peníze z prodeje budou podle Havlové využity na rekonstrukci objektu, který je od roku 2017 národní kulturní památkou.

24. 6. 2024 19:01

Rychlá zpráva

apple_1Foto: Apple

Apple jedná s Metou o využití její umělé inteligence. Výrobce iPhonů aktuálně spolupracuje s OpenAI

Dlouhodobí rivalové na technologické scéně jednají o spolupráci v oblasti generativní AI nedávno poté, co Apple oznámil příchod této technologie do svých přístrojů s využitím systémů od asi nejznámějšího startupu světa umělé inteligence, OpenAI ředitele Sama Altmana. Jablečná firma Tima Cooka navíc podobnou spolupráci údajně domlouvá i s Googlem, ale i dalšími startupy jako je Perplexity nebo Anthropic.

24. 6. 2024 16:37

Doporučujeme

„Pět pilířů dlouhověkosti jsou pohyb, strava, spánek, mindset a prevence.“

- nutriční terapeut Miloslav Šindelář

Čtěte dále

24. 6. 2024 15:07

Rychlá zpráva

Primoco a T-Mobile testují použití dronů při výpadcích sítě u mimořádných událostí

Česká společnost Primoco, která vyrábí středně velké bezpilotní letouny s označením UAV One 150, spolu s T-Mobilem otestovali, že základnovou stanici BTS pro sítě LTE lze namontovat na dron a použít pro obnovu spojení v případě mimořádných situací.

Vybavení dodané T-Mobilem, které bezpilotní letouny nesou, váží osm kilogramů a pohybují se jeden až dva kilometry nad zemí. V závislosti na vzletové hmotnosti vydrží ve vzduchu až 15 hodin. „Může to zásadně pomáhat v práci složkám integrovaného záchranného systému a zájem o něj projevila také armáda,” říká o projektu jeho manažer z T-Mobilu Jaroslav Holiš.

24. 6. 2024 13:43

Rychlá zpráva

Kandidát na ředitele Interpolu čelí obviněním z únosu, napadení a pokusu o vydírání

Zambijec Mubita Nawa, kandidát na nového šéfa Interpolu, má mít díl viny na únosu, zadržování, napadení a pokusu o vydírání dvou indických podnikatelů z roku 2022. Interpol je největší policejní organizace světa. Jako mezivládní organizace zabezpečuje policejní spolupráci v kriminálně-policejní oblasti mezi smluvními státy. Sdružuje demokratické i nedemokratické státy.

24. 6. 2024 12:04

Rychlá zpráva

App Store od Applu porušuje nařízení EU o digitálních trzích, uvedla Evropská komise

Obchod s aplikacemi App Store od Applu porušuje nařízení Evropské unie o digitálních trzích. Uvedla to dnes Evropská komise (EK). Apple podle ní brání vývojářům aplikací v přesměrování spotřebitelů na alternativní tržiště. Vyšetřování praktik Applu zahájila EK v březnu a firmě zaslala předběžná zjištění. Obvinění by mohlo vést k vysoké pokutě.

Komise nyní oznámila, že zahajuje vyšetřování kvůli novým smluvním požadavkům firmy na vývojáře aplikací a obchody s aplikacemi třetích stran. „Domníváme se, že v současné podobě tyto nové podmínky neumožňují vývojářům aplikací svobodně komunikovat s koncovými uživateli a uzavírat s nimi smlouvy,“ uvedla komisařka Margrethe Vestagerová, která má na starosti hospodářskou soutěž.

Obvinění proti společnosti Apple je první, které komise vznesla v rámci svého přelomového nařízení o digitálních trzích. Jeho cílem je omezit vliv velkých technologických společností a zajistit rovné podmínky pro menší konkurenty. Na vydání konečného rozhodnutí má čas do března příštího roku.

24. 6. 2024 09:10

24. 6. 2024 08:17

Rychlá zpráva

Do Česka dnes dorazí svérázný argentinský prezident Javier Milei, vystoupí s přednáškou Jak na neefektivní vládu

Českou republiku dnes navštíví zhruba půl roku po svém zvolení do funkce argentinský prezident Javier Milei. S českým protějškem Petrem Pavlem budou večer na Pražském hradě jednat nejen o vzájemných vztazích, ale také o globální bezpečnosti. Vpodvečer Milei vystoupí v Paláci Žofín s přednáškou na téma Jak na neefektivní vládu.

24. 6. 2024 07:02

Rychlá zpráva

INSIDE OUT 2Foto: Falcon

Spanila jízda animáku V hlavě 2 pokračuje, jeho druhý víkend byl v tržbách ještě lepší než ten první

Kinaři mají podle všeho svůj vytoužený hit – možná ale neočekávaný. Po kasovních propadácích, jako byli Kaskadér nebo Furiosa, začali diváci do sálů proudit na pokračování pixarovky V hlavě. Druhý díl ztvárňující dobrodružství nejrůznějších emocí, které sídlí v každém z nás, si za svůj druhý promítací víkend přišel v USA v tržbách na 100 milionů dolarů, celosvětově na 164 milionů. Celkově tam má na kontě prodané lístky za více než 720 milionů dolarů, což z něj udělalo z pohledu tržeb nejúspěšnější film roku, když definitivně předstihl druhou Dunu. Do českých kin film dorazí 18. července.