Zajistit se na stáří investicemi do akcií firem z celého světa? Amundi v Česku spouští DIP

Pokud se nechcete v důchodu spoléhat pouze na stát, můžete začít investovat. Výhodnou možností může být nový dlouhodobý investiční produkt.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

sixties2

Foto: Vygenerováno v Midjourney

Dlouhodobý investiční produkt představuje způsob, jak investovat na lepší stáří

Americké technologické akcie, evropské akcie, firmy, které mění svět díky převratným inovacím, nebo všemožné další indexy sledující různá průmyslová odvětví či nejzajímavější firmy ve vybraných regionech. Amundi jako jeden z největších evropských správců aktiv nabízí svým více než sto milionům klientů z celého světa takřka nekonečné investiční možnosti. V Česku teď navíc rozšířilo svou nabídku o nový dlouhodobý investiční produkt, což je státem podporovaná forma investování s cílem vytvořit si finanční rezervu na stáří.

Výhodou dlouhodobého investičního produktu (DIP) jsou proti stávajícím řešením například daňové odpočty, které lze nyní využít i při investování do téměř tisícovky fondů lokálních či světových správců v Amundi. „Dlouhodobý investiční produkt je vítanou změnou, která umožní střadatelům efektivně se zaopatřit na stáří a vhodně tak doplní naše portfolio finančních a investičních produktů,“ říká Roman Pospíšil, místopředseda představenstva Amundi Czech Republic.

„Je to také důležitý psychologický faktor, který lidem umožňuje lépe definovat své investiční cíle. Ti si nyní mohou oddělit své investice na důchod a na jiné účely, což je v rámci investování velmi podstatné,“ doplňuje Pospíšil. Ti investoři, kteří znají své cíle a drží se jich, podle něj mají mnohem menší tendenci panikařit v době vysoké volatility trhů, ať už investují krátkodobě, nebo dlouhodobě.

V rámci dlouhodobého investičního produktu může člověk investovat do různých finančních produktů, jako jsou akcie, ETF, podílové fondy, dluhopisy obchodované na burze, termínované vklady či další nástroje peněžního trhu. Jinými slovy se jedná o režim investování, který přináší větší možnosti než stávající, rovněž státem podporované penzijní spoření. V rámci DIP můžete vedle využití potenciálně výnosově atraktivnějších instrumentům čerpat také příspěvky od zaměstnavatele a získat některé daňové úlevy.

amundi-zajic

Přečtěte si takéAkcie Nvidie nebo Applu už nemusí dávat smysl. Někdo to neřešíAkcie Nvidie nebo Applu už nemusí dávat takový smysl. Drobní investoři to ale neřeší, říká Zajíc

Fyzické osoby si mohou v případě DIP od základu daně odečíst vklady do výše 48 tisíc za rok a příspěvky zaměstnavatele bez daně až do 50 tisíc za rok. Na daních lze tedy ušetřit až několik tisíc korun. Důležité přitom je, že tuto úlevu v rámci DIP je možné využít jen v případě, že je investice držena minimálně deset let do dosažení věku šedesáti let. Jde tak o motivaci k dlouhodobému investování směrem k penzi, a to zejména pro ty, kteří se nechtějí ve stáří spoléhat pouze na důchod od státu.

„DIP bychom měli především vnímat jako dlouhodobou investici na stáří, tedy jako další variantu k již existujícím důchodovým produktům, která klientům umožňuje využít daňových výhod již od minimálních částek. Pokud investoři hledají dlouhodobou investici a chtějí využít daňových výhod nebo jiných benefitů spojených s dlouhodobým investičním produktem, může být DIP vhodnou volbou,“ potvrzuje místopředseda představenstva Amundi Czech Republic.

Naopak pokud potřebují klienti flexibilitu a rychlý přístup ke svým prostředkům, doporučuje Roman Pospíšil jako vhodnější nástroj spíše investice do podílových fondů, které jsou lépe přizpůsobeny kratšímu investičnímu horizontu. Aktuálně v Amundi evidují v režimu DIP každou sedmou smlouvu a poptávka klientů pozvolna roste. Pospíšil uznává, že obecně lidé o této možnosti investice na důchod stále příliš nevědí.

stock

Přečtěte si takéUmělá inteligence bude rychlejší než internet. Investoři reagujíUmělá inteligence bude ještě rychlejší než internet. Musíme na to reagovat, říkají investoři z Amundi

„Jakoukoliv motivaci pro klienty, aby si odkládali finance na stáří, ať už prostřednictvím stávajících důchodových produktů, DIP nebo soukromých investic, považujeme za krok správným směrem,“ dodává místopředseda představenstva. Investiční nabídka Amundi je přitom i pro české klienty široká. Investovat lze například do fondů zaměřených na USA a Evropu, rozvojové země nebo specifické regiony jako japonský či indický akciový trh.

Další variantu představují tematicky zaměřené fondy investující do technologického sektoru, zdravotnictví, obnovitelných zdrojů energie nebo zohledňující ESG kritéria a udržitelné investování. Mezi nejpoptávanější investiční fondy v Amundi patří například třetí nejstarší fond na světě Fund US Pioneer se zaměřením na americké akcie nebo akciový fond CPR Disruptive, který investuje do akcií firem měnících pravidla hry díky převratným inovacím.

„Součástí naší nabídky jsou i korunové měnově nezajištěné fondy. Ty by mohly být pro českého investora v dlouhodobém horizontu výhodnější než cizoměnové fondy ETF, u kterých během nákupu vznikají náklady za směnu dolarů či eur,“ doplňuje Martin Černý, manažer distribuce třetích stran Amundi Czech Republic s tím, že možná je v rámci smluv také realokace mezi jednotlivými produkty či změna investiční strategie.

CC Native

Partnerem článku je Amundi

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

Skupina ZDR koupila další průmyslový areál. Má už 68 nemovitostí, na nájemném inkasuje ročně miliardu

Novým úlovkem v portfoliu průmyslového fondu ZDR Industrial je výrobní areál slovenské firmy Semecs. Jde o formu prodeje a zpětného pronájmu.

Luboš KrečLuboš Kreč

semecs

Foto: ZDR Investments

Výrobní areál Semecs

0Zobrazit komentáře

Investiční skupina ZDR Investments je při chuti, takže po nedávné akvizici už čtrnácté prodejny mezinárodního řetězce s nábytkem Jysk nyní do svého portfolia přidala další průmyslový areál. Její fond ZDR Industrial, do kterého může investovat i veřejnost od 200 korun měsíčně, tak čítá už dvě položky a 16 tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy.

Průmyslový fond, který je nejmladším členem rodiny fondů ZDR, má ve svém majetku nyní jednak nově pořízený areál společnosti Semecs ve Vráblích, jednak výrobní areál v Komárně, kde provozuje jeden ze svých závodů přední světový dodavatel technologie a inovací pro automobilový průmysl ZF. Obě nemovitosti jsou na Slovensku.

Nejnovější přírůstek v podobě zázemí společnosti Semecs má devět tisíc metrů čtverečních a firma s více než 25 lety zkušeností v oblasti vývoje a výroby složitých elektronických řešení působí v sektorech energetiky, dopravy a e-mobility nebo konektivity a zdravotnických technologií. Závod ve Vráblích disponuje několika linkami, které umožňují vyrábět prakticky jakýkoli typ desek s plošnými spoji.

„Akvizice výrobního areálu Semecs ve Vráblích je důležitým diverzifikačním krokem pro náš fond Industrial. Tento moderní a energeticky neutrální závod splňuje naše standardy na kvalitu nemovitosti a bonitu nájemce a představuje perspektivní investici,“ uvedl Ondřej Sychrovský, generální ředitel skupiny ZDR Investments. Do průmyslového fondu Industrial lze investovat od 200 korun měsíčně nebo 10 tisíc jednorázově, zaměřuje se na příměstskou logistiku a lehkou výrobu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Skupina při akvizici vsadila na čím dál populárnější model sale & leaseback, kdy společnost, která dosud nemovitost vlastnila a zároveň v ní sídlila a měla tam výrobu, ji prodá fondu a zpětně si ji od něj pronajme. „Prodej a zpětný pronájem je typ investiční transakce, který má na Slovensku velký potenciál,“ řekl Ján Miček z poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která s obchodem oběma stranám pomáhala.

O zpětném pronájmu je mezi (nejen) českými byznysmeny čím dál větší zájem, protože v době vysokých úrokových sazeb a obecně větší obezřetnosti bankovního sektoru je to cesta, jak se dostat ke kapitálu a navíc se zbavit části starostí spojených s údržbou nemovitosti. Vedle ZDR Investments je na tomto poli hodně aktivní především brněnská skupina Jet Investment miliardáře Igora Faita, který patří k průkopníkům modelu sale & leaseback v regionu a má také průmyslový fond Jet Industrial Lease, ten je ovšem otevřený jen kvalifikovaným investorům.

Tím, že v ZDR koupili v rychlém sledu dvě nemovitosti (kromě areálu Semecs je to i prodejna Jysk ve Vrchlabí), překonala skupina hranici miliardy korun, která jí poplyne z nájemného na roční bázi. A právě na nájemném jsou investice firmy primárně postavené. Portfolio skupiny nemovitostních fondů ZDR Investments, jež vyrostla na akvizicích spíše menších obchodních center na okrajích měst a která působí v šesti zemích Evropy, obsahuje 68 nemovitostí s celkovou pronajímatelnou plochou 327 tisíc metrů čtverečních a hodnotou přes 14 miliard korun.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb