Skupina ZDR koupila další průmyslový areál. Má už 68 nemovitostí, na nájemném inkasuje ročně miliardu

Novým úlovkem v portfoliu průmyslového fondu ZDR Industrial je výrobní areál slovenské firmy Semecs. Jde o formu prodeje a zpětného pronájmu.

Luboš KrečLuboš Kreč

semecs

Foto: ZDR Investments

Výrobní areál Semecs

0Zobrazit komentáře

Investiční skupina ZDR Investments je při chuti, takže po nedávné akvizici už čtrnácté prodejny mezinárodního řetězce s nábytkem Jysk nyní do svého portfolia přidala další průmyslový areál. Její fond ZDR Industrial, do kterého může investovat i veřejnost od 200 korun měsíčně, tak čítá už dvě položky a 16 tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy.

Průmyslový fond, který je nejmladším členem rodiny fondů ZDR, má ve svém majetku nyní jednak nově pořízený areál společnosti Semecs ve Vráblích, jednak výrobní areál v Komárně, kde provozuje jeden ze svých závodů přední světový dodavatel technologie a inovací pro automobilový průmysl ZF. Obě nemovitosti jsou na Slovensku.

Nejnovější přírůstek v podobě zázemí společnosti Semecs má devět tisíc metrů čtverečních a firma s více než 25 lety zkušeností v oblasti vývoje a výroby složitých elektronických řešení působí v sektorech energetiky, dopravy a e-mobility nebo konektivity a zdravotnických technologií. Závod ve Vráblích disponuje několika linkami, které umožňují vyrábět prakticky jakýkoli typ desek s plošnými spoji.

„Akvizice výrobního areálu Semecs ve Vráblích je důležitým diverzifikačním krokem pro náš fond Industrial. Tento moderní a energeticky neutrální závod splňuje naše standardy na kvalitu nemovitosti a bonitu nájemce a představuje perspektivní investici,“ uvedl Ondřej Sychrovský, generální ředitel skupiny ZDR Investments. Do průmyslového fondu Industrial lze investovat od 200 korun měsíčně nebo 10 tisíc jednorázově, zaměřuje se na příměstskou logistiku a lehkou výrobu.

Skupina při akvizici vsadila na čím dál populárnější model sale & leaseback, kdy společnost, která dosud nemovitost vlastnila a zároveň v ní sídlila a měla tam výrobu, ji prodá fondu a zpětně si ji od něj pronajme. „Prodej a zpětný pronájem je typ investiční transakce, který má na Slovensku velký potenciál,“ řekl Ján Miček z poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která s obchodem oběma stranám pomáhala.

O zpětném pronájmu je mezi (nejen) českými byznysmeny čím dál větší zájem, protože v době vysokých úrokových sazeb a obecně větší obezřetnosti bankovního sektoru je to cesta, jak se dostat ke kapitálu a navíc se zbavit části starostí spojených s údržbou nemovitosti. Vedle ZDR Investments je na tomto poli hodně aktivní především brněnská skupina Jet Investment miliardáře Igora Faita, který patří k průkopníkům modelu sale & leaseback v regionu a má také průmyslový fond Jet Industrial Lease, ten je ovšem otevřený jen kvalifikovaným investorům.

Tím, že v ZDR koupili v rychlém sledu dvě nemovitosti (kromě areálu Semecs je to i prodejna Jysk ve Vrchlabí), překonala skupina hranici miliardy korun, která jí poplyne z nájemného na roční bázi. A právě na nájemném jsou investice firmy primárně postavené. Portfolio skupiny nemovitostních fondů ZDR Investments, jež vyrostla na akvizicích spíše menších obchodních center na okrajích měst a která působí v šesti zemích Evropy, obsahuje 68 nemovitostí s celkovou pronajímatelnou plochou 327 tisíc metrů čtverečních a hodnotou přes 14 miliard korun.

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi