Live

zobrazit nejnovější

13. 7. 2023 19:49

Rychlá zpráva

Exxon investoval do firmy, která vydělává na snižování emisí skleníkových plynů

Ropný gigant Exxon Mobil kupuje společnost, která mu má pomoct rozvíjet nově vznikající trh, jenž vydělává na snižování emisí skleníkových plynů: a to vlastních i od ostatních firem. Firmu Denbury přebírá za víc než 100 miliard korun, a to ve formě akcií Exxonu. Podnik se specializuje na používání oxidu uhličitého k těžbě ropy ze starých ropných vrtů. Exxon je největším producentem ropy v USA.

13. 7. 2023 18:35

Rychlá zpráva

elv.aiFoto: elv.ai

Přes 1,5 milionu dezinformací a toxických komentářů v Česku a na Slovensku pomohla zablokovat umělá inteligence

Česká a slovenská média řeší šíření nenávistných komentářů a dezinformací ve spojení se svými články i pomocí umělé inteligence. Ve spojení s lidskými moderátory už se jí podařilo zastavit šíření více než jeden a půl milionů taových komentářů na sociálních sítích. Algoritmy dodává slovenský startup elv.ai, moderuje obsah na sociálních sítích Refresher.cz a spolupracuje s vydavatelstvím Economia.

13. 7. 2023 17:49

Rychlá zpráva

Američané vyšetřují firmu OpenAI

Americká Federální obchodní komise zahájila vyšetřování firmy OpenAI. Podle ní mohla totiž společnost, která stojí za ChatGPT, ohrozit osobní pověst a data uživatelů. Kvůli problémům s daty uživatelů už se OpenAI dostala do hledáčku regulátorů také v Itálii, kteří systém zablokovali. Ve Spojených státech je to pro firmu dosud největší hrozba, která by mohla vést k tamní regulaci systému.

13. 7. 2023 17:02

Rychlá zpráva

Švýcarský výrobce hodinek Swatch rekordně rostl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch v prvním pololetí roku rostl o pětinu, když utržil v přepočtu téměř 100 miliard korun. Zisk firmy rostl víc než o třetinu. Firmě se dařilo mimo jiné díky zájmu o levnější plastové hodinky pro masový trh,  společnost zároveň uvedla, že nové modely pro nižší a střední segment trhu ještě chystá.

13. 7. 2023 16:38

13. 7. 2023 16:10

13. 7. 2023 15:29

Rychlá zpráva

boost-space-team-core-team-main-photo-minFoto: Boost.Space

Český startup Boost.space je v top desítce akcelerátoru Amazon AWS

Startupu Boost.space se jako jedinému zástupci z Česka podařilo zařadit mezi globální top desítku akcelerátoru Amazon AWS. Jeho řešení funguje jako hlavní nádraží, místo vlaků ale propojuje data a loni od investorů získal téměř dvacet milionů korun. „Mohli jsme si validovat náš business case a ověřit, že míříme správným směrem. Díky pozornosti zástupců top amerických fondů jsme nyní pod hledáčkem spousty scoutů a očekáváme, že expanze do Spojených států bude o to snazší,” komentuje Matouš Králík, marketingový ředitel startupu.

13. 7. 2023 14:28

13. 7. 2023 13:13

Rychlá zpráva

České Vafo ovládlo britského výrobce krmiv

Výrobce krmiv pro domácí zvířata, firma Vafo, za níž stojí miliardář Pavel Bouška, koupila britskou společnost téhož zaměření Pooch & Mutt. Ta se soustředí na krmiva především z přírodních ingrediencí. Letos by mohla dosáhnout obratu půl miliardy korun. Vafo si loni připsala tržby přesahující devět miliard.

13. 7. 2023 12:36

13. 7. 2023 11:48

Rychlá zpráva

Okamura je hlavní dezinformátor v EU

Tomio Okamura je nejúspěšnějším dezinformátorem na sociálních sítích, ukazuje analýza, do níž se zapojila Univerzita Karlova. Podle výzkumu je jeho dosah příspěvků zmiňujících například odchod z EU největší v Evropě.

13. 7. 2023 10:44

Rychlá zpráva

usb-cFoto: Depositphotos

Vláda schválila sjednocení nabíječek, používat se budou výhradně USB–C

„Na vládě jsme schválili sjednocení nabíječek,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík. Nabíječky pro elektroniku typu mobily, tablety, čtečky, digitální fotoaparáty i další zařízení budou mít totožný systém: všechny budou používat výhradně kabely s koncovkou typu USB-C. K novému telefonu nebude nutné dodávat nové zařízení. Česko tak přijalo normu Evropského parlamentu, od kterého si zákonodárci slibují snížení elektronického odpadu. Pro většinu zařízení bude nařízení platné od prosince 2024, pro laptopy od dubna 2026.