Live

zobrazit nejnovější

9. 6. 2023 15:46

Rychlá zpráva

Rusko začne jaderné zbraně v Bělorusku rozmísťovat v červenci, řekl Putin

Tou dobou má skončit stavba jejich skladů, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při dnešní schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem v černomořském letovisku Soči. Lukašenko minulý měsíc ohlásil, že přesun jaderných zbraní do Běloruska už začal. Stalo se to v den, kdy ministři obrany obou zemí podepsali dokumenty o rozmístění ruských nestrategických jaderných zbraní v Bělorusku.

9. 6. 2023 15:19

Doporučujeme

Je to vlivná značka, kterou dosud znali hlavně hráči a technologičtí nadšenci, Nvidia ale minulý týden na burze přesáhla tržní kapitalizaci jednoho bilionu dolarů. To je magická hranice, kterou v historii dosáhlo zatím jen šest firem. Důvod? Díky svým výkonným čipům se totiž veze na vlně mánie okolo umělé inteligence. Proč jsou právě její čipy pro AI zásadní? Odpovídal novinář Jan Sedlák, který se čipovému trhu dlouhodobě věnuje.

Partner podcastu: Pražské Quadriennale

9. 6. 2023 14:36

9. 6. 2023 13:32

Doporučujeme

Po roce jsme sestavili další seznam Čechů a Češek ze světa krypta, které se vyplatí sledovat. Podívejte se, jestli je znáte.

kryptocesi_2

9. 6. 2023 12:58

Rychlá zpráva

O víkendu se v Praze koná festival kutilů Maker Faire Prague

Do Křižíkových pavilonů Výstaviště Praha dorazí i americký kmotr všech kutilů Dale Dougherty, který koordinuje festivaly
Maker Faire ve světě. V sobotu ve 12:30 vystoupí na hlavním podium. To své si v programu najdou lidé všech věkových skupin, včetně dětí. Svůj stánek bude na akci mít například Prusa Research, The LEGO Group, Škoda Auto a další.

9. 6. 2023 12:17

Doporučujeme

ENB je největšímu setkání evropských inkubátorů, akcelerátorů, vědeckých parků, inovačních center a podporovatelů inovací všeho druhu. Spojuje lidi kolem vědeckých průlomů, podnikání a zakládání společností s cílem řídit udržitelný ekonomický rozvoj a větší blahobyt v Evropě i mimo ni.

ebn-congres

13. - 15. 6. 2023

EBN Congress

Brno

Chci vědět více

9. 6. 2023 11:41

Rychlá zpráva

Česká pošta nesmí koupit největšího distributora tisku PNS. Podle ÚOHS by narušila hospodářskou soutěž

Zákaz spojení úřad používá pouze výjimečně. Rozhodnutí zatím není pravomocné a je možné proti němu odvolat. Dozorčí rada pošty ale začátkem letošního března plánovaný nákup neschválila, státní podnik v posledních letech hospodaří v červených číslech. Úřad začal spojení posuzovat v říjnu roku 2021, zákaz spojení dvou firem je z jeho strany extrémním opatřením, které používá pouze ve výjimečných případech, u nichž by hrozilo podstatné narušení hospodářské soutěže.

9. 6. 2023 11:17

Rychlá zpráva

Čína na Kubě postaví špionážní stanici. Mohla by odposlouchávat elektronickou komunikaci USA

Čína podle informací Wall Street Journal Kubě za stavbu zaplatí několik miliard dolarů. Špionážní centrum by od pobřeží hlavního geopolitického rivala Číny, Spojených států amerických, dělilo jen zhruba sto šedesát kilometrů. Podle amerického deníku by zařízení upevnilo pozici Číny v hospodářsky a geopoliticky významném regionu. „Dny, kdy jen USA byly aktivní v regionu toho druhého, jsou pryč,“ řekl pro Wall Street Journal Michael Mazarr, odborník na mezinárodní bezpečnost. Peking dlouhodobě odsuzuje aktivity amerických pozorovacích letadel a vojenských lodí v Jihočínském moři či Tchajwanském průlivu, což jsou oblasti, které Čína považuje za životně důležité pro svou bezpečnost.

9. 6. 2023 10:13

Doporučujeme

Psycholog Robert Cialdini už v 80. letech popsal principy, jež nám ulehčují rozhodování a jejichž existenci si ne vždy uvědomujeme. Právě proto mohou být velice efektivním nástrojem manipulace, pokud se je někdo rozhodne zneužívat. V aktuálním vydání popisuje jejich fungování i v online světě a my ho rozebíráme s profesionálním vyjednavačem Vítem Prokůpkem.

9. 6. 2023 09:30

9. 6. 2023 08:58

9. 6. 2023 08:13

Rychlá zpráva

iranja-2Foto: Archiv autora

Začal meteorologický jev El Niňo, může vést k novým rekordním teplotám

Klimatický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot a naposledy nastal v letech 2018 až 2019, je opět tady. El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale ovlivňuje také dění v atmosféře a má dopady na celou planetu. V tropech tento přináší sucha a mimo jiné snižuje kapacitu lesů vstřebávat oxid uhličitý, v jiných částech světa zase vede k vydatným srážkám. V některých regionech by mohl podle klimatologů přispět k novým rekordním teplotám.

9. 6. 2023 07:38

Rychlá zpráva

parizFoto: Margarida Louro/Unsplash

Francouzský obchodní řetězec Carrefour angažuje ChatGPT, bude lidem sestavovat nákupní seznamy

Pokud má člověk málo času sepsat si nákupní seznam a žádnou inspiraci, co uvařit, pomůže mu robot. Jmenuje se Hopla a ode dneška bude k dispozici na úvodní internetové stránce francouzského maloobchodního řetězce Carrefour. Stačí, když s ním zákazník zahájí konverzaci, a inteligentní robotický asistent sestaví nákupní seznam, recept na vaření a sám naplní i nákupní košík podle zadaných parametrů včetně dostupného rozpočtu. Navržený nákup pak už stačí pouze objednat a vyzvednout na prodejně, případně si ho nechat poslat domů. Carrefour je podle svého vyjádření první, kdo takto umělou inteligenci ve Francii využívá, a aby se předešlo jakémukoli zneužití, je ChatGPT naprogramován tak, aby odpovídal pouze na otázky týkající se jídla.