Live

zobrazit nejnovější

9. 10. 2023 22:00

Rychlá zpráva

Israeli police officersFoto: Depositphoto

Jaká je situace v Izraeli v pondělí večer? Stručně v bodech:

  • Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že jeho země použije „nezměrnou sílu“ proti radikálům z Hamásu. Podle jeho slov odveta jen začala.
  • Izrael tak pokračuje v ostřelování Pásma Gazy. Armáda uvedla, že během pondělka zasáhla 2 400 cílů spojených s hnutím Hamás. To by odpovídalo dvojnásobku toho, co v sobotu.
  • Více než 900 Izraelců od útoku Hamásu zemřelo, z toho 260 tvoří návštěvníci hudebního festivalu, které povraždili teroristé hned v sobotu ráno. Mezi oběťmi je i mnoho cizinců. Okolo stovky lidí skončilo jako rukojmí.
  • Po izraelském ostřelování Gazy zemřelo nejméně 690 lidí.
  • Evropská unie pozastavila rozvojovou pomoc pro Palestinu. Pásmo Gazy je odříznuto, tamní obyvatelé jsou bez dodávek elektřiny i vody.
  • Ozbrojené křídlo Hamásu hrozí, že „začne popravovat zadržené izraelské civilisty, pokud Izrael bude bombardovat domy civilistů (v Gaze) bez předchozího varování“.

9. 10. 2023 21:20

9. 10. 2023 19:59

9. 10. 2023 18:33

Doporučujeme

„Izraelci se možná až příliš soustředili na technologickou převahu, ale v určité chvíli potřebujete mít masu lidí.“

- politický geograf a expert na vojenství Jan Kofroň o válce v Izraeli

Čtěte dále

9. 10. 2023 17:40

9. 10. 2023 17:17

Rychlá zpráva

Rozdíl v nezaměstnanosti žen a mužů roste

Úřad práce ke konci září evidoval přes 260 tisíc uchazečů o zaměstnání. „Zajímavým aspektem je nezaměstnanost žen, která dosahuje hodnot, jež byly během pandemie na nejvyšší úrovni v jarních měsících 2021. Rozdíl v nezaměstnanosti žen a mužů pomalu roste, dosahuje 1,1 procentního bodu. Je otázkou, zda to reflektuje problémy v sektorech, kde jsou ženy výrazně více zastoupeny, nebo je třeba hledat vysvětlení jinde,“ říká ekonom Národního institutu SYRI a CERGE-EI Jakub Grossmann.

9. 10. 2023 16:05

9. 10. 2023 15:35

9. 10. 2023 15:05

Rychlá zpráva

rakovina_1Foto: Depositphotos

Říjen je měsícem boje proti rakovině prsu

Říjen je měsícem ve znamení prevence rakoviny prsu a podpory žen s tímto onemocněním. Právě rakovina prsu je druhou nejčastější rakovinou u žen. Každý rok je toto onemocnění nově diagnostikováno u cca 7 200 pacientek a přibližně 1 600 žen rakovině prsu každoročně podlehne.

9. 10. 2023 14:04

9. 10. 2023 13:03

Rychlá zpráva

Co vedlo Hamás k teroru? Útoky židovských osadníků i sbližování Izraele s Rijádem, tvrdí analytik

Co vedlo Hamás k teroru? Odpověď se pro iRozhlas pokouší nalézt i vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha Břetislav Tureček.

9. 10. 2023 12:42

Rychlá zpráva

claudia-goldinFoto: Harvardova Univerzita

Nobelovu cenu za ekonomii získala Claudia Goldinová

Nobelovu cenu za ekonomii získala Claudia Goldinová. Americká ekonomika je teprve třetí ženou, která ji v této disciplíně obdržela. Švédská Královská akademie věd Goldinovou ocenila za výzkum v oblasti uplatnění žen na trhu práce.

9. 10. 2023 12:01