Live

zobrazit nejnovější

11. 4. 2024 15:28

Rychlá zpráva

lokniFoto: Lokni

Startup Lokni přichází s filtrovanou vodou do domácností

Český startup Lokni provozuje síť filtračních stanic na vysokých školách a českých nádražích, nyní se z veřejného prostoru rozšiřuje i do domácností. V Česku se totiž ročně prodá téměr miliarda litrů balené vody ročně a mezi její hlavní spotřebitele patří právě domácnosti. S novým filtračním zařízením na doma chce tak startup přispět ke snížení spotřeby balené vody. „Dle našeho zákaznického průzkumu víme, že téměř polovinu našich uživatelů odrazuje v pití kohoutkové vody nejasný stav potrubí v domě nebo její nepříjemné senzorické vlastnosti. Přestože je kvalita kohoutkové vody v Česku na vysoké úrovni, důvěra v ni u mnohých stále pokulhává,“ říká Martin Václavík, zakladatel startupu Lokni.

Lokni využívá pro ošetření vody ve veřejném prostoru pokročilou uhlíkovou filtraci v kombinaci s UVC LED technologií a inovativním systémem proplachu zabraňujícím stagnaci vody. V domácích podmínkách pak využívá obdobnou technologii. Filtr obsahuje také postříbřenou membránu, která odstraňuje nečistoty nad 0,2 mikronu, chlor a nepříjemné pachy a chutě z vody. Podle Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové filtr zachytí 99,96–100 procent vybraných reziduí běžných léků, hormonálně aktivních látek nebo například pesticidů.

11. 4. 2024 14:21

11. 4. 2024 13:27

Doporučujeme

„V Salcburku nedávno vyhráli komunisté pozici místostarosty díky tématu nedostupnosti bydlení. Když se téma dostupného bydlení dlouhodobě ignoruje, dochází k nástupu extrémních stran, které nabízejí většinou radikální řešení.“

- Marek Blaha, šéf Dostupného bydlení České spořitelny

Čtěte dále

11. 4. 2024 12:34

11. 4. 2024 11:23

Rychlá zpráva

utesFoto: Depositphotos

Velký bariérový útes trpí nejzávažnějším blednutím korálů v historii

Letecký průzkum správy mořského parku Velkého bariérového útesu potvrdil, že systém o délce přesahující dva kilometry zažívá páté masové blednutí korálů za posledních osm let. Teplota povrchu moře je v místě o 0,5 až 1,5 stupně Celsia vyšší, než se pro toto roční období očekávalo. Více než polovina útesů se tak potýká s vysokou nebo velmi vysokou úrovní blednutí, deset procent pak s extrémním blednutím.

Obavy, že Velký bariérový útes může být postižen vůbec nejzávažnějším masovým blednutím korálů v historii, vzrostly poté, co skupina ochránců přírody zveřejnila záběry, na nichž je vidět poškození sahající až 18 metrů pod hladinu. Mořská bioložka Selina Ward uvedla, že se jedná o nejhorší stav, jaký za 30 let práce na útesu viděla, a že některé korály začínají odumírat.

11. 4. 2024 10:26

Rychlá zpráva

Švýcarský Towit žádá po Česku miliardy korun za zmařenou investici

České republice hrozí nová miliardová arbitráž. Švýcarská firma Towit zaslala koncem ledna českému ministerstvu financí takzvané oznámení o sporu, ve kterém tvrdí, že stát porušil její investici, uvedl server HlídacíPes.org. Spor podle něj souvisí s 30 let trvající kauzou Diag Human. Podle informací Českého rozhlasu-Radiožurnálu žádají společnost Towit Machinery Trading a dva švýcarští občané po Česku téměř čtyři miliardy korun. Zaslání oznámení o sporu potvrdilo ministerstvo financí.

Firma Diag Human podnikatele Josefa Šťávy se už od devadesátých let po státu domáhá odškodnění za zmařený obchod s krevní plazmou. Suma se v průběhu let navýšila na téměř 17 miliard korun, které by Česko mělo zaplatit. Švýcarská firma Towit do kauzy Diag Human vstoupila o v roce 2010, kdy tvrdila, že získala pohledávku za českým státem a má nárok na 30 procent sumy, kterou Diag Human jednou na Česku vysoudí.

11. 4. 2024 09:19

11. 4. 2024 07:48

11. 4. 2024 07:08

10. 4. 2024 21:13

10. 4. 2024 20:13