Live

zobrazit nejnovější

18. 9. 2023 17:19

Rychlá zpráva

Vláda koupila za bezmála devět miliard šest plynových zásobníků

Český stát koupil za 360 milionů eur (v přepočtu 8,8 miliardy korun) prostřednictvím společnosti ČEPS firmu RWE Gas Storage, která vlastnila a spravovala šest plynových zásobníků. Jejich kapacita odpovídá třetině roční spotřeby, řekl na briefingu u Perné na Břeclavsku u jednoho ze šesti zásobníků premiér Petr Fiala (ODS). Dosud šlo o dceřinou společnost německé energetické skupiny RWE. Podle Fialy jde o jeden z několika kroků k větší energetické bezpečnosti Česka. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) uvedl, že aktuálně jsou zásobníky v Česku plné na 97 procent, přičemž žádný plyn už nepochází z Ruska.

18. 9. 2023 16:23

18. 9. 2023 15:09

Rychlá zpráva

Němci otestují, jak by fungoval čtyřdenní pracovní týden

Po úspěchu v Británii se i v Německu chystají otestovat čtyřdenní pracovní týden. Projekt bude trvat šest měsíců a následně ho vyhodnotí vědci. Zájemci z řad firem, ve kterých by se napříště pracovalo čtyři dny v týdnu za stejné peníze, se organizátorům ze společnosti Intraprenör a neziskovce 4 Day Week Global, mohou hlásit od čtvrtka. Cílem je posunout debatu o novém pracovním modelu z teorie do praxe. Právě 4 Day Week Global už podobnou studii iniciovala v jiných zemích, včetně velmi uznávaného projektu v Británii. „Vadí nám, že se celá diskuse odehrává ve vzduchoprázdnu – protože vše se probírá pouze teoreticky, ale nevyzkouší se,“ citovala agentura DPA analytika Intraprenöru Jana Bührena.

18. 9. 2023 13:35

18. 9. 2023 12:15

Rychlá zpráva

negroni

Svět dnes začíná slavit Negroni Week

Týden od 18. do 24. září se každý rok nese ve znamení oblíbeného koktejlu Negroni. V barech se tak tento týden budou zaměřovat právě na tento hořký nápoj a jeho variace. Vyrazit na něj můžete do baru Alcron, kde budou drinky párovat s kanapkami od šéfkuchařky Elišky Hromkové, do palírny Garage22, do restaurace Alma a v duchu Negroni se ponese i dění v libereckém baru Bylo, nebylo.

18. 9. 2023 11:23

18. 9. 2023 10:53

Rychlá zpráva

Žatec a krajina žateckého chmele jsou na seznamu UNESCO

Žatec a okolní chmelařské oblasti se dnes staly součástí světového dědictví UNESCO. O zápisu rozhodl mezivládní Výbor pro světové dědictví na svém 45. rozšířeném zasedání v Rijádu. Pro Českou republiku to znamená již sedmnáctý zápis na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví. Zároveň jde o první chmelařskou krajinu na světě, která získala tento status.

18. 9. 2023 10:17

18. 9. 2023 09:10

18. 9. 2023 08:39

Rychlá zpráva

brno-arenaFoto: Arena Brno

V Brně dnes oficiálně začne výstavba nové multifunkční haly

Arena Brno má vyjít na téměř šest miliard korun a dnes se začne symbolickým poklepáním základního kamene na brněnském výstavišti poblíž pavilonu Z stavět. Jde o největší strategický projekt města a přípravy začaly na něj v roce 2019. Stavba pro 13 tisíc diváků má sloužit primárně hokejové Kometě, ale i pro pořádání různých akcí. Dnešního slavnostního aktu se zúčastní také premiér Petr Fiala.

18. 9. 2023 08:02

Rychlá zpráva

K vymizení velryb z evropských vod přispěli i středověcí velrybáři, uvádí studie

Narazit na ně je dnes v podstatě nemožné, dřív ale velryby běžně pluly i kolem Evropy. K jejich vymýcení vedl ve velkém samozřejmě průmyslový lov, který se rozmohl v 19. a 20. století, podle studie zooarcheologa Youriho van den Hurka z Norské univerzity věd a technologií v Trondheimu k tomu ale pomohli už středověcí rybáři, kteří – podle kosterních pozůstatků, které vědec zkoumal – velryby také chytali. Populace těchto zvířat tak v Evropě zkolabovaly jednoduše kvůli dlouhým staletí lovu.

18. 9. 2023 07:07

Rychlá zpráva

depositphotos_471708304_lFoto: Depositphoto

UNESCO dnes rozhodne, jestli na seznam světového dědictví přidá Žatec

Zasedání výboru OSN pro výchovu, vědu a kulturu, který je lépe známý pod zkratkou UNESCO, v Rijádu pokračuje a dnes má na programu pro Česko důležitý bod – bude rozhodovat o zápisu nových míst na seznam světového dědictví a ve hře je i Žatec a okolní chmelařská krajina. Město na severozápadě Čech usiluje o přidání se seznam už několik let, a pokud by dnes uspělo, stalo by se 17. památkou hmotného kulturního či přírodního dědictví, která je z Česka na prestižním seznamu zapsána.