Nejlepší válečný seriál všech dob je na Netflixu. Bratrstvo neohrožených tam doprovodil i skvělý Pacifik

Připomeňte si příběh amerických paragánů pod velením majora Winterse i traumatizující a brutální válku proti Japonsku.

Michal MančařMichal Mančař

band-of-brothers-bratrstvo-neohrozenych

Foto: HBO

Bratrstvo neohrožených je podle mnohých tím nejlepším, co bylo o 2. světové válce natočeno

0Zobrazit komentáře

„Navždy budu vzpomínat na chvíli, kdy se mě můj vnuk zeptal, jestli jsem byl za války hrdina. A já řekl, že ne. Ale že jsem sloužil v rotě plné hrdinů.“ Těmi slovy končí Bratrstvo neohrožených, nejlepší válečný seriál všech dob. A jeden z nejlepších seriálů vůbec. Vždyť na IMDB je mezi sériemi čtvrtý. Na ČSFD dokonce druhý. A teď si ho konečně pustíte na Netflixu.

Bratrstvo neohrožených ve streamovacím světě vyrazilo z domovské služby HBO Max na novou misi a rozšíří armádu titulů dostupných na Netflixu. Potvrzuje tak novou strategii majitelů práv z Warner Bros. Discovery, kteří v posledním roce vyměnili snahy o exkluzivitu za snahu navýšit zisk. Bratrstvo neohrožených si na Netflixu pustíte v originálním znění s českými nebo anglickými titulky.

Desetidílná minisérie, která před pár dny oslavila dvaadvacet let od premiéry, je dodnes považována za nejlepší válečný seriál všech dob, dokonce i za nejlepší zpracování druhé světové války na obrazovce vůbec. V domácím seriálovém žebříčku ČSFD ji překonává pouze strhující Černobyl, na mezinárodním IMDB jsou lépe hodnocené pouze dvojice dokonalých dokumentů Zázračná planeta a Perníkový táta.

Bratrstvo sleduje příběh mužů z roty „E“ 506. pluku 101. výsadkové divize americké armády od výcviku v zámoří přes výsadek ve Francii až po vítězný konec války v Německu. Výraznou postavou jednotky i seriálu je velitel Richard Winters v podání Damiana Lewise, napříč deseti epizodami ale velký prostor dostávají další důstojníci i mužstvo – a jejich sdílené strasti i v boji vykovaná přátelství.

Už původní název Band of Brothers odkazuje na vliv dřívějšího díla Shakespearovu hru Jindřich V., v níž titulní postava vladaře hovoří o pevných poutech bratrů ve zbrani –, ale samozřejmě mnohem výrazněji minisérii ovlivnil válečný velkofilm Zachraňte vojína Ryana. Bratrstvo je totiž producentským počinem Stevena Spielberga a Toma Hankse, kteří o tři roky dříve spolupracovali právě na Ryanovi. Ten mimochodem před pár dny oslavil 25 let od premiéry.

Bratrstvo neohrožených z velké části vychází z knihy sesbíraných vzpomínek parašutistů od historika Stephena Ambrose, který pomáhal i u Zachraňte vojína Ryana. Hvězdní hollywoodští tvůrci spolu s přímými výpověďmi vojáků dali vzniknout naprosto výjimečnému dílu, které kromě výše zmiňovaného diváckého nadšení posbíralo dvacet nominací na Emmy, sedm z nich proměnilo a získalo také Zlatý glóbus za nejlepší minisérii nebo televizní film.

Už v roce 2001 mohli pozorní diváci navíc kromě představitelů hlavních hrdinů v několika maličkých rolích sledovat počátky velkých kariér. V pár scénách se mihli Michael Fassbender, Tom Hardy, Simon Pegg, James McAvoy, Stephen Graham nebo Colin Hanks, syn slavného otce Toma. Epizodní roli dostal i komik Jimmy Fallon. Kromě odrazového můstku do Hollywoodu se Bratrstvo neohrožených stalo také inspirací pro bezpočet následovníků.

Tím nejvýraznějším byl bezesporu Pacifik z roku 2010. Na něm se opět podíleli Spielberg s Hanksem a společnosti HBO a Dreamworks, od předchůdce si půjčil mimo jiné i scenáristu Bruce McKennu. Spíš než na pevná pouta přátelství spolubojovníků se zaměřil na trauma a brutalitu války s Japonskem, ale po boku Bratrstva neohrožených tvoří to nejlepší, co obrazovky ve válečném žánru kdy nabídly. Diváky proto potěší skutečnost, že i Pacifik je na Netflixu nově ke zhlédnutí.