Live

zobrazit nejnovější

7. 6. 2024 17:55

7. 6. 2024 16:47

Rychlá zpráva

formuleFoto: FS TUL

Studenti liberecké univerzity staví šestou závodní formuli, bude mít dva pohony

Na šesté závodní formuli pracují v každé volné chvíli studenti Technické univerzity v Liberci, monopost chtějí už 18. června představit v liberecké Oblastní galerii. Poprvé bude mít Formule Student nejen spalovací motor, ale také elektrický pohon na přední nápravě. Ze „zadokolky“ se tak stane čtyřkolka, což umožní zrychlit celé auto například při rozjezdu a také rychleji a stabilněji projet zatáčku, řekl dnes ČTK vedoucí týmu FS TUL Racing Ladislav Horálek ze strojní fakulty.

Hybridní pohon chtěli studenti použít už loni v páté formuli, nakonec to ale nedopadlo. „Hybridní pohon jsme už v loňské sezoně začali vyvíjet a testovat, nedosáhli jsme ale té úrovně spolehlivosti, abychom ho mohli využít na závodech. Nicméně jsme získali důležitá data z testování a letos bychom opravdu s tím hybridem chtěli i vyrazit na závody a soutěžit v kategorii spalovacích formulí s hybridním pohonem,“ doplnil Horálek. Na monopostu pracuje 43členný tým v němž je i pět dívek, zastoupení v něm mají všechny liberecké fakulty.

7. 6. 2024 14:07

Rychlá zpráva

Žena, která měla inspirovat hlavní postavu Sobíka, žaluje Netflix

Žena ze Skotska, která údajně inspirovala postavu Marthy v seriálu Sobík, jenž je aktuálním hitem Netflixu, žaluje streamovací službu za pomluvu a narušení soukromí. Podle BBC požaduje odškodnění ve výši 170 milionů dolarů, tedy necelé čtyři miliardy korun.

7. 6. 2024 12:50

7. 6. 2024 11:21

7. 6. 2024 09:57

Rychlá zpráva

depositphotos_45222471_lFoto: Depositphoto

Nutella dostane rostlinnou variantu, dostupná bude už na podzim, ale jen v Itálii

Kde by byla rodina Ferrero bez Nutelly, to lze jen těžko domýšlet, populární krém z lískových oříšků ale musí jít s dobou a ta káže veganské varianty. Výrobce Nutelly proto uvedl, že připravuje její rostlinnou variantu, zatím ale neuvedl, co sušené mléko, jež Nutella obsahuje, nahradí. Nový produkt už mělo Ferrero předvést na veletrhu na Sardinii a do obchodů by měl zamířit na podzim, k dostání ale bude zatím jen v Itálii. A obejít by se měl i bez palmového oleje, za jehož využívání čelí Ferrero dlouhodobé kritice.

7. 6. 2024 09:19

7. 6. 2024 08:16

Rychlá zpráva

depositphotos_10283659_lFoto: Depositphoto

Začínají volby do Evropského parlamentu, volební místnosti se otevřou ve 14 hodin

V Česku dnes začínají dvoudenní volby do Evropského parlamentu, v některých zemích se volilo už včera, v dalších přijde hlasování na řadu až v neděli, kdy i budou známé výsledky. Češi mají na výběr ze 30 kandidujících stran, hnutí nebo jejich koalic, největší naději na úspěch mají i podle sázkových kurzů uskupení přítomná ve sněmovně. Z nich vzejde 21 domácích zástupců do více než sedmisetčlenného europarlamentu. Jedním z jeho prvních úkolů bude již tradičně vyslovit důvěru nově se formující Evropské komisi.

7. 6. 2024 07:02

Rychlá zpráva

Tokijská radnice vyvíjí seznamovací aplikaci, aby bojovala s nízkou porodností

Že má Japonsko problémy se svým demografickým vývojem, je známá věc. Proti nepříznivému trendu se nyní rozhodlo vytáhnout i vedení hlavního města. Tokijská radnice totiž vyvíjí oficiální seznamovací aplikaci, která má pomoci s dlouhodobě klesající porodností. Městská správa japonské metropole již pro potenciální páry provozuje online poradenství. Aplikace s názvem Tokyo Futari Story (Příběh dvou v Tokiu) by podle úřadů měla být dostupná později tento rok.

Japonská média už dříve informovala, že k registraci do nové aplikace nebude nutné jen ověření identity v podobě například fotografie řidičského průkazu, ale i kopie daňové evidence k doložení příjmů, či podepsaný souhlas s tím, že registrovaná osoba je připravena se vdát, nebo oženit. Tokijská radnice se k těmto informacím zatím nevyjádřila. Úřady též nekomentovaly spekulace médií, zda bude nutné při registraci uvést výšku, povolání a dosažené vzdělání.

6. 6. 2024 21:02

Rychlá zpráva

Nevíte, co s večerem? Pusťte si nový seriál Star Wars: Akolytka

Nevíte, co s načatým večerem? Pusťte si první dva díly seriálu Star Wars: Akolytka, co se včera objevily na streamovací službě Disney+. Třeba nás v redakci pomůžete rozsoudit, jestli je to fajnová podívaná nejen pro fanoušky Star Wars, anebo další zbytečné bobtnání slavné značky.

6. 6. 2024 20:01

Doporučujeme

„Když se podíváte jenom na Kutnou Horu, tak je asi ze tří čtvrtin tak komplexní jako celá mapa prvního Kingdom Come: Deliverance.“

- Martin Klíma z Warhorse Studios o rozsahu hry Kingdom Come: Deliverance 2

Čtěte dále