Live

zobrazit nejnovější

3. 10. 2023 18:29

3. 10. 2023 17:38

Rychlá zpráva

Evropané by si měli platit za Facebook bez reklamy, stát má 10 eur

Varianta placeného Facebooku a Instagramu získává cenovku. Evropané si zřejmě budou moct zvolit, jestli používat tyto sítě dál zdarma a s reklamami, nebo si je zaplatí a surfovat budou bez reklam. Druhá verze by mohla obyvatele Evropské unie stát zřejmě 10 eur. Návrh, který nyní podle Reuters diskutuje společnost Meta, pod níž obě platformy patří, vychází z požadavků Evropské unie. Té se nelíbí, že Facebook i Instagram zjišťují o svých uživatelích příliš mnoho informací, které přetavují v přesné cílení sdělení.

3. 10. 2023 16:51

Rychlá zpráva

Kiwi neuspělo u soudu proti Ryanairu

Kiwi.com aktuálně neuspělo u španělského soudu s žádostí o vydání předběžného opatření kvůli sporu s Ryanairem. Irské nízkonákladové aerolinky chtějí po zákaznících, kteří si přes Kiwi koupí letenky, ověření pomocí rozpoznání obličeje. To se české firmě nelíbí a s pomocí soudu to chtěla Ryanairu zakázat. Kiwi prodává letenky i dopravců, s nimiž nemá smlouvu, a mezi něž právě Ryanair patří. Kvůli tomu už podaly žalobu na firmu American Airlines a dřív ve stejné oblasti uspěly americké Southwest Airlines.

3. 10. 2023 16:01

Rychlá zpráva

Muž z Českolipska hledal lásku na seznamce, přišel o skoro tři miliony

45letý muž přišel o skoro 2,7 milionu korun poté, co si v květnu nainstaloval do svého telefonu seznamku, začal si dopisovat s údajnou dívkou z Japonska a dal na její rady, jež ho nasměrovaly k založení několika účtů spojených s kryptoměnami a jejich nákupu. Když si chtěl ale vybrat své zhodnocení vkladů, měl zaplatit poplatek ve výši 39 tisíc dolarů. Ani pak však výběr nebyl možný, přicházely požadavky na další poplatky. Ve chvíli, kdy je odmítl zaplatit, kryptoměny ze založených účtů zmizely. Navíc poslal do virtuální peněženky své nové ,,známé“ ještě částku 800 dolarů, aby mohla zaplatit letenku a přiletět za ním do Čech. Ani setkání s ní se nedočkal. Muž přišel v přepočtu o 2 675 101 korun. Případ řeší kriminalisté z České Lípy.

3. 10. 2023 15:03

3. 10. 2023 13:17

Rychlá zpráva

Migrace roste, Polsko od zavede dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem

Polsko od dnešní půlnoci zavede dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem. Jde o krok v koordinaci s Českem, které od středy zavádí namátkové kontroly na svých východních hranicích. Reagují tak na rostoucí migraci. Stále větší oblibu získává takzvaná balkánská trasa vedoucí z Turecka do Německa, její přesná podoba má několik variant. Podle slovenského premiéra Ľudovíta Ódora migrace potřebuje evropské řešení, o své reakci má tamní vláda rozhodnout ve středu.

3. 10. 2023 12:17

Rychlá zpráva

Burger King i přes sliby dál zůstává v Rusku

Burger King nadále zůstává v Rusku, i když firma už před víc než rokem uvedla, že se ze země začala stahovat. Podíl ve výši 15 procent v ruských podnicích vlastní Restaurant Brands International (RBI), kanadsko-americká společnost. Ta v březnu 2022 uvedla, že uzavření poboček Burger Kingu v Rusku je náročné kvůli komplikovaným smlouvám s tamními partnery, kteří franšízy provozují, a kteří odmítli restaurace zavřít. Jde o zhruba 800 poboček rychlého občerstvení, firma je tak kritizována s tím, že podporuje tamní režim a válku. Z Ruska zatím odešly firmy jako McDonalds, Starbucks či KFC.

3. 10. 2023 11:26

Rychlá zpráva

Natland vstupuje do víc než miliardového sporu o příliš drahé kamiony

Skupina Natland, respektive její Fond finančního trhu a pohledávek (FTTP), vstupuje do německé společnosti, která zastupuje na 160 tisíc majitelů kamionů z celé Evropy. Ti mezi lety 1997 a 2016 nakupovali nákladní vozy od předních evropských výrobců jako Daimler, MAN, Volvo/Renault, DAF, Iveco či Scania, kteří ovšem v daných letech uzavírali kartelové dohody o plošném navyšování cen pro Evropu. O tom, že tomu tak bylo, rozhodla i Evropská komise. Poškození své nároky ve výši celkem 1,4 miliardy eur (přes 34 miliard korun) uplatňují u zahraničních soudů. FTTP nyní vstupuje do firmy Financialright Claims GmBH, která se dosud případem zabývala, a říká, že spojení má pomoct získat náhradu škody. Očekává, že případ by se mohl ukončit v horizontu mezi dvěma až pěti lety a poškození by mohli získat až 70 procent vložených prostředků.

3. 10. 2023 10:49

Rychlá zpráva

Trump strávil hodiny u soudu

Bývalý americký prezident Donald Trump stanul u soudu, kde strávil několik hodin. Začal tím občanskoprávní spor, ve kterém je obviněn z toho, že manipuloval s odhadovanou hodnotou majetku jeho rodinné firmy. Soudce už minulý týden rozhodl, že svůj majetek zveličoval a zajistil si tak nižší úroky a pojistky, Trump obvinění odmítá. Žaloba žádá pokutu v přepočtu 5,7 miliardy korun a zákaz podnikání v New Yorku pro něj a syny.

3. 10. 2023 09:58

3. 10. 2023 08:58

Rychlá zpráva

druziceFoto: Depositphotos

Americká FCC udělila první pokutu související s vesmírným odpadem

Americká Federální komise pro spoje známá jako FCC má široké pole působnosti, které zahrnuje i dohled nad telekomunikačními systémy umístěnými mimo povrch Země. A právě do dění v kosmu teď poprvé zasáhla – oznámila totiž, že udělila první pokutu spojenou s vesmírným odpadem. Dostal ji poskytovatel satelitní televize a internetu Dish, který nesprávně vyřadil z provozu svou družici EchoStar-7. Zaplatit má 150 tisíc dolarů, tedy téměř 3,5 milionu korun. A ve vesmíru je mimochodem nyní i nový satelit BlueWalker 3, který je podle astronomů tak jasný, že způsobuje světelné znečištění.

3. 10. 2023 08:04