Live

zobrazit nejnovější

4. 8. 2023 09:40

Rychlá zpráva

kockamidjourney1Foto: Midjourney/CzechCrunch

Zbylé vakcíny proti covidu dostanou na Kypru kočky

Mezi kočkami na Kypru se už nějakou dobu šíří kočičí – a na člověka zatím údajně nepřenositelná – varianta koronaviru. Vláda se proto rozhodla, že zvířatům prostřednictvím veterinářů nechá podat nevyužité lidské vakcíny proti covidu-19. Podle veterinářů už infekční peritonitidě, jak se nemoc nazývá, podlehla až třetina kyperských koček.

4. 8. 2023 09:08

4. 8. 2023 08:07

Rychlá zpráva

AmazonFoto: Depositphotos

Zisk i tržby Amazonu ve druhém čtvrtletí překonaly očekávání

Internetový prodejce Amazon ve druhém čtvrtletí letošního roku hospodařil se ziskem 6,7 miliardy dolarů, necelých 150 miliard korun, ve stejném období loni přitom vykázal ztrátu dvě miliardy dolarů. Tu ale způsobil odpis investice do elektroautomobilky Rivian. Tržby se kolosu Jeffa Bezose letos ve druhém kvartálu zvýšily o 11 procent na 134,4 miliardy dolarů a pozitivní vývoj táhly zejména cloudové služby a podle prohlášení firmy i efektivnější doručování zásilek. Výsledky překonaly očekávání analytiků, kteří předpokládali zhruba poloviční zisk, a akcie firmy posílily.

4. 8. 2023 07:58

Rychlá zpráva

Francouzským politikům se nelíbí možný prodej části společnosti Atos Danielu Křetínskému

Někteří francouzští poslanci a senátoři zpochybňují prodej částí francouzské technologické společnosti Atos českému miliardáři Danielu Křetínskému. Obchod by podle nich mohl ohrozit jaderné odstrašovací schopnosti Francie. Atos, který se potýká s finančními problémy a tento týden oznámil, že s Křetínským jedná o prodeji některých svých ztrátových aktivit, totiž vyvíjí mimo jiné super počítače, které se požívají k francouzským virtuálním jaderným testům. Hodnota projednávaného obchodu by měla být zhruba dvě miliardy eur a Atos by se měl přeorientovat na kybernetickou bezpečnost a cloudová aktiva a zároveň snížit zadlužení.

4. 8. 2023 06:38

Rychlá zpráva

Apple mírně zvýšil čtvrtletní zisk, prodeje a s nimi i akcie ale zamířily dolů

Čistý zisk Applu se za třetí čtvrtletí, které skončilo 1. července, meziročně zvýšil o přibližně dvě procenta na 19,9 miliardy dolarů, tedy zhruba 440 miliard korun. Tržby naopak o více než jedno procento klesly, a to na 81,8 miliardy dolarů. Spadly jak ty z prodeje iPhonů, tak iPadů a počítačů a Apple tento trend očekává i nadále, což nakonec vedlo včera k poklesu jeho akcií. Osmiprocentní nárůst tržeb naopak firma z Cupertina hlásila z prodeje svých služeb včetně Apple TV. V rámci představování výsledků také Tim Cook uvedl, že Apple ve svém finančním roce dosud investoval téměř 23 miliard dolarů do vývoje umělé inteligence.

3. 8. 2023 19:47

Rychlá zpráva

Průměrný pracovní den se za poslední rok zkrátil o 37 minut

Společnost ActivTrak Inc, která analyzuje pracovní sílu, se zaměřila na 134 tisíc zaměstnanců po celém světě z různých odvětví a zjistila, že průměrná doba strávená prací se v posledním roce zkrátila z 10 hodin 37 minut na 10 hodin denně. Podle průzkumu se pracovní doba zkrátila spíše na konci dne, což znamená, že zaměstnanci končí dříve a jsou méně ochotni pracovat přesčas. Je to ale především díky tomu, že jsou schopni udělat stejné množství práce v kratší době.

3. 8. 2023 19:12

3. 8. 2023 18:33

Rychlá zpráva

Češi vyvinuli speciální papír na balení elektroniky i výbušnin

Čeští výzkumníci z Centra organické chemie, Univerzity Tomáše Bati a firmy Synpo vyvinuli díky použití modifikované celulózy speciální papír, který dobře odvádí elektřinu a zabraňuje nežádoucímu působení statické elektřiny. Nový materiál lze využít při balení elektroniky citlivé na statický elektrický náboj, ale i pro balení výbušných produktů, kde by statická elektřina mohla způsobit explozi. Cílem projektu, který finančně podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR), je vytvořit obalový materiál z obnovitelných zdrojů, který není na bázi plastů a lze jej dále recyklovat. Právě v oblasti balení citlivé elektroniky, výbušnin a dalších produktů, které mohou být poškozeny výboji statické elektřiny, nebylo až dosud možné papírové obaly použít bez nežádoucí kontaminace papírové hmoty.

3. 8. 2023 17:52

Rychlá zpráva

twelveFoto: Depositphotos

Americký startup chce vyrábět letecké palivo z oxidu uhličitého

Startup Twelve chce ve své elektrárně poblíž Seattlu začít vyrábět letecké palivo z oxidu uhličitého zachyceného ze vzduchu. Využít pro to chce nedaleké etanolové továrny, papírny a zařízení na zpracování odpadu, které plyn generují ve velkém množství. Na začátku chce startup získat 40 tisíc galonů (asi 150 tisíců litrů) ročně, do budoucna by jich ale mohlo za stejné období vznikat až milion. Palivo již testovalo letectvo Spojených států amerických.

3. 8. 2023 17:26

Rychlá zpráva

tymujFoto: Týmuj

Česká služba Týmuj zahájila zahraniční expanzi

Online služba zaměřená na snadnou organizaci sportovních týmů Týmuj se rozhodla pro zahraniční expanzi. Službu nově spustila celosvětově pod značkou TeamHeadz, jak ve webové verzi, tak v aplikaci, která je dostupná na platformách Android a iOS. Aktuálně je ve službě registrováno 360 tisíc uživatelů a aktivně ji měsíčně pro organizaci zápasů, závodů, tréninků a dalších aktivit používá 5 tisíc sportovních týmů. Nový impuls pro další rozvoj služby přinesl letos Matěj Turek, který do projektu vstoupil jako investor.

3. 8. 2023 16:47

3. 8. 2023 16:23

Rychlá zpráva

bitcoinFoto: Depositphotos

Binance hrozí obvinění z podvodu, Bitcoin se kvůli tomu propadl

Kryptoměnová burza Binance čelí od letošního června problémům s americkými úřady kvůli tomu, že mimo jiné provozovala neregistrované burzy, směšovala prostředky investorů a uchýlila se k nedovolené manipulaci s nimi, prodávala neregistrované cenné papíry a zkreslovala kontrolní data pro americké úředníky. Nyní začalo americké Ministerstvo spravedlnosti zvažovat dokonce podání obžaloby na Binance kvůli podvodům. Zatím o ní není rozhodnuto, i přes to po oznámení došlo k poklesu Bitcoinu o 2 procenta.