Mění, jak se ubytovávají skupiny. Desítky milionů do startupu vkládají i Češi včetně podílníka PPF

Česko-slovenský fond Zaka VC a Jean-Pascal Duvieusart se podílí na investici do rakouské platformy Tripmakery. Ta chce do dvou let obsadit Evropu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zaka-vc-2

Foto: Zaka VC

Zakladatelé fondu Zaka VC Peter Zálešák a Ján Kasper

0Zobrazit komentáře

Během posledních dvou let investoval téměř dvě stě milionů korun do sedmatřiceti startupů v devatenácti zemích na pěti kontinentech, což z něj dělá jeden z nejaktivnějších venture kapitálových fondů v Evropě. A teď si česko-slovenský rodinný projekt Zaka VC připisuje další investici. Vedl totiž kolo přesahující milion eur do rakouského startupu Tripmakery, jenž stojí za vývojem platformy pro skupinové rezervace.

Cílem Tripmakery je transformovat oblast rezervací pro skupiny o deseti a více lidech. Tradiční online cestovní platformy totiž podle zakladatelů startupu Roberta Sasse a Ajmala Saida neumí s takovými skupinami pracovat dostatečně efektivně, takže je samotní zákazníci musí koordinovat často manuálně.

Tripmakery stojí za rozhraním fungujícím na API, které umožňuje přímé skupinové rezervace hotelového ubytování. Startup vznikl v roce 2016, dokázal přežít pandemii koronaviru, jež v podstatě zastavila globální cestovní ruch, a jen během posledních dvanácti měsíců dosáhl šedesáti tisíc skupinových objednávek a obratu přibližně 250 milionů korun. Měsíčně jej nyní využívá dvacet tisíc uživatelů a jejich počet má každý měsíc růst o patnáct procent.

Mezi zákazníky Tripmakery patří například školy, sportovní kluby, zájmová sdružení či další organizace a aktuálně obhospodařuje zejména německy mluvící země. Cílem je ale do roku 2025 působit všude v Evropě. A pomocnou ruku startupu na této cestě podává skupina investorů.

Blíže nespecifikovanou sedmimístnou sumu v eurech, tedy nad 24 milionů korun, do něj kromě zmiňovaného Zaka VC, za nímž stojí podnikatelské rodiny Zálešakových a Kasperových, vkládají němečtí KFLT Angels, Gateway Ventures a rumunský Seedblink s individuálním investorem Jean-Pascalem Duvieusartem, jenž je mimo jiné minoritním spoluvlastníkem investiční skupiny PPF rodiny Kellnerových.

„Trh se skupinovým ubytováním je obrovský a nemá zatím významného lídra. Poptávka po digitalizaci této části trhu je velmi výrazná, což dokládá i velký organický růst společnosti Tripmakery.com. Věříme, že její tým má na to, aby posílil pozici v regionu německy mluvících zemí, expandoval do dalších států a stal se lídrem své kategorie,“ komentuje investici Ján Kasper, spoluzakladatel Zaka VC.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina