Loni to nezvládl, tak teď použil sádlo. Český snowboardista skočil trik, který nikdo jiný nedokázal

Devatenáctiletý Jakub Hroneš udělal „doma“ ve Špindlerově Mlýně extrémně náročný trik na více než deset metrů dlouhém zábradlí.

Filip HouskaFilip Houska

jakubhrones

Foto: RedBull.cz

Jakub Hroneš a jeho trojité salto ze zábradlí

0Zobrazit komentáře

Je mu teprve devatenáct let, ale už se zapsal do historie. Český snowboardista Jakub Hroneš si ve Špindlerově Mlýně nechal postavit překážku, která mu o několik pokusů později přinesla světový rekord. Jako první skočil trojité salto ze zábradlí – a děkovat může nejen svému umění a trpělivosti, ale také… sádlu. Právě díky němu mohl zrychlit natolik, aby náročný trik ve vzduchu úspěšně provedl.

O šikovnosti nadějného českého snowboardisty se lidé mohli přesvědčit už před pár měsíci, kdy vyrazil do centra Prahy sjíždět nebezpečné schody – a akci od Red Bullu bedlivě přihlížel i CzechCrunch. Jenže to, co teď Jakub Hroneš svedl „doma“ ve Špindlu, je o kus dál. Na speciálně vytvořeném, přes deset metrů dlouhém zábradlí ve Svatém Petru provedl takzvaný switch boardslide switch triple underflip 1170.

Ano, už podle názvu zní tento trik šíleně a náročně. Znamená, že snowboardista jede dopředu opačnou nohou, než je mu přirozené, při náskoku na zábradlí se otáčí o devadesát stupňů, jede čelem dolů k dopadu, odráží se ze zábradlí, udělá trojité salto a na konci přidává rotaci o devadesát stupňů doleva a dopadá do směru své přirozené přední nohy. Stále nerozumíte? To asi nevadí, nejlépe to vysvětluje video níže.

„Nejtěžší na tomto triku je jeho techničnost, protože odrážet se z něčeho železného, otáčet se třikrát přes hlavu a dopadat zpátky do sněhu je něco úplně jiného než se odrážet ze sněhu. Tyhle triky se moc nedělají, protože najít překážky tohoto typu a spočítat si, jak všechno funguje, je extrémně těžké,“ vysvětluje Hroneš s tím, že se o zrovna tuto zběsilost nepokoušel poprvé.

rbfm

Přečtěte si takéPražské Výstaviště ovládli snowboardisté. Poslal je tam Red BullRed Bull uspořádal v Praze extrémní závod pro snowboardisty. Jezdilo se na schodech a my byli u toho

„V šestnácti letech se mi podařil tento trik na skoku a hned mi prolétlo hlavou, že by to mohlo jít i ze zábradlí. O rok později se mi zase podařil ze zábradlí podobný trik se dvěma salty. A loni jsem se poprvé pokusil o trojité salto, ale ani jeden pokus nebyl čistý,“ vzpomíná držitel zlaté medaile ze slopestylu v disciplíně Big Air na předloňských Evropských olympijských hrách mládeže ve finském Vuokatti.

Teď dostal další šanci – a po deseti pokusech během mírného stresu z padajícího poledního stínu ve Svatém Petru ji dokázal naplno využít. „Od loňského roku jsem se naučil lépe pracovat s počtem pokusů, energií i soustředěním. Navíc jsme letos změnili i místo, připravili delší dopad, tím pádem jsem měl více prostoru ve vzduchu. Zábradlí mělo větší rádius. Vše si sedlo,“ říká Hroneš.

A tajná přísada jeho nejnovějšího úspěchu? Sádlo. To použil pro navoskování prkna místo klasického vosku, což se zjevně ukázalo jako správná strategie.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Red Bull CZ (@redbullcz)

Diskuze (0)

Novinka

Anonym