Máma ho jako kojence vyfotila s pěstí plnou písku. Díky své internetové slávě zachránil život otci

Sammy Griner je dnes zřejmě normálním teenagerem, když byl ale malé dítě, pobláznil internet natolik, že se stal jedním z nejznámějších memů.

Filip HouskaFilip Houska

success-kid-2

Foto: Know Your Meme / BuzzFeed (YouTube)

Sammy Griner alias Success Kid

0Zobrazit komentáře

Když mu ještě nebyl ani rok, máma s ním vyrazila na pláž a zachytila momentku, u které ani ve snu neočekávala, co způsobí. Jedenáctiměsíční Sammy se zrovna chystal sníst hrst plnou písku, jeho zaťatá pěst a hrdý výraz ale spíš evokovaly, že slaví nějaké vítězství. Postupem času se z dítěte stala internetová senzace, díky čemuž dnes už osmnáctiletý kluk mohl mimo jiné zachránit život svému otci. A současně bavit všechny fanoušky zábavných koláží.

Příběh se začal psát v roce 2007, v době, kdy dnešní sociální sítě ještě nebyly tak populární, ale naopak letěl Flickr, kam lidé nahrávali své fotky. Profil si tam založila i Laney Grinerová, která na něm zveřejnila několik fotek svého syna Sammyho. Jedna z nich ale k překvapení všech vynikala, ta z pláže. A její virální potenciál se projevil o rok později, na platformě MySpace, kde ji lidé začali sdílet s vlastními vtipnými popisky.

Díky odhodlanému výrazu, který na ní tehdy dítě mělo, a zaťaté pěsti se fotka stala oblíbenou u lidí, který skrze ní chtěli vyjádřit nějaký projev hrdinství, respektive akt vítězství. A když viděli, že v ruce svírá písek z pláže, začali si domýšlet třeba to, že právě zničilo hrad z písku cizímu dítěti a prostě to upřímně oslavuje. Jak později ale jeho máma uvedla, původně o nic takového nešlo – Sammy zkrátka chtěl písek jen sníst.

Fantazii internetových uživatelů ale zastavit nejde. Momentka se začala rychle šířit na různých službách a stal se z ní takzvaný meme, dokonce jeden z vůbec prvních takto populárních. Úspěchu si pochopitelně začala všímat i máma malého Sammyho, která si později na fotku zažádala licenci od Getty Images, aby ji lidé nemohli příliš zneužívat. Později práva převedla na sebe a rozhodla se, že ze svého syna udělá hvězdu.

O několik let později se Sammy, přezdívaný jako Success Kid, objevil například v reklamě od Coca-Coly, na billboardech operátora Virgin Mobile nebo na tričkách módního řetězce Hot Topic. Dokonce ji Laney propůjčila i administrativě tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy pro účely zvýšení povědomí o migrační reformě ve Spojených státech. Nevyhnula se ale ani problémům, které s popularitou přibývaly.

V roce 2020 ji bez jejího vědomí využil republikánský politik Steve King pro svou kampaň, v rámci které sbíral peníze na své znovuzvolení. Proti tomu se Laney ohradila a jak píše magazín Time, zapojila do řešení i právníky a mimo jiné manažera, který se o práva na fotku spolu s ní staral. Veškerá ostatní využití ale uhlídat už nedokázali – na internetu se různé variace fotky objevovaly jako na běžícím páse a dodnes jich jsou desítky tisíc.

Rodina Grinerových zpočátku čelila i kritickým reakcím veřejnosti o tom, že svého syna zneužívají právě proto, že se hojně objevuje na internetu. A byť to byla Laney, která fotku poprvé sdílela online, zabránit dalšímu šíření už podle ní nebylo možné. To je ostatně u podobně slavných memů naprosto přirozené, ať už jde o pejska v plamenech, Homera Simpsona v živém plotě nebo zamyšleného Willyho Wonku ze sedmdesátek.

V souvislosti se Success Kid se ale často zapomíná na to, jak důležitý vliv měla na fotka na zdraví Sammyho otce, kterému selhávaly ledviny a potřeboval peníze na pokrytí léčby. Proto rodina založila veřejnou sbírku, kde poptávala minimálně dvanáct tisíc dolarů (v dnešním kurzu zhruba 280 tisíc korun) na léky, které by táta Justin potřeboval brát po transplantaci, kterou měla hradit pojišťovna. A součástí kampaně se stal právě jeho na internetu slavný, tehdy už devítiletý syn.

I když v původním plánu nebylo kampaň postavit na Sammyho slávě, ale hlavně na reálných problémech jeho otce, do popisku bylo uvedeno, že jde o „tátu Sammyho“, což řadu lidí mohlo o něco více motivovat k přispění. Později Laney přiznala, že nebýt onoho memu s jejím synem, zřejmě by zhruba devět tisíc dolarů od tří stovek přispěvatelů za prvních pět dní od spuštění kampaně nenašla. O pár dní později už bylo vybráno přes sto tisíc.

Dnes je Sammymu okolo osmnácti let a příliš se o jeho životě neví. Naposledy promluvil veřejně na YouTube v roce 2020, kde zmínil, jaké to bylo vyrůstat s tím, že ho zná celý internet. „Chodili za mnou fanoušci a říkali, ať udělám tu pózu. Ptali se mě, jak chutná písek… A já jim odpovídal, že nevím, asi jako nějaká sladkost,“ vzpomínal Sammy a dodal, že je prostě líným náctiletým, který má rád hudbu a jeho vášní je kreslení.

Kdy mám meme použít?

  • Pokud oslavujete úspěch nebo vítězství.
  • Pokud chcete vyjádřit nadšení a natěšení.
  • Pokud jste konkurenci zničili hrad z písku.