Martin Cígler pokračuje v akviziční jízdě. Jeho Solitea kupuje za stovky milionů dalšího softwarového hráče

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

martin-cigler3

Foto: Solitea

Martin Cígler, spolumajitel a předseda představenstva holdingu Solitea

0Zobrazit komentáře

Martin Cígler se nijak netají, že má velký akviziční apetit a že jeho technologický holding Solitea rozhodně neřekl poslední slovo. Ve skupování dalších firem tak pokračuje i v letošním roce. Nákup stoprocentního podílu ve společnosti Techniserv IT znamená pro Soliteu dosud největší nákup, pokud je budeme posuzovat podle obratu kupované firmy. Ten totiž Techniserv pro letošní rok očekává přes půl miliardy, což znamená, že konsolidované tržby celého holdingu Solitea povyskočí už na tři miliardy korun.

„Akvizice společnosti Techniserv IT je pro nás důležitá nejen pro navýšení tržního podílu, ale hlavně kvůli vzájemným synergiím v oblasti řešení pro státní správu,“ uvedl Martin Cígler, předseda představenstva společnosti Solitea, v níž vlastní majoritní podíl slovenská investiční skupina Sandberg. Techniserv se specializuje na dodávky velkých softwarových balíčků velkým organizacím a státní správě, což je oblast, které se i Solitea dlouhodobě věnuje. „Touto akvizicí v mnohých ohledech výrazně navýšíme své kapacitní možnosti,“ doplňuje Cígler.

Solitea se ve střední a východní Evropě vypracovala mezi největší dodavatele účetních a podnikových informačních systémů, které dodává jak komerčnímu segmentu, tak i státním a neziskovým organizacím. V našem podcastu její zakladatel loni na podzim popisoval, jak skvělý tah udělal, když vzal na palubu zmíněné investory ze Sandberg Capital, protože právě díky nim se ze Solitey podařilo vybudovat mnohamiliardový byznys. A zatímco na začátku letošního roku přišla nabídka, která nešla odmítnout, a Cígler jednu firmu z holdingu prodal, teď už zase nakupuje.

V roce 2021 získal systém pro autodopravce a nakoupil dalšího dodavatele Microsoftu. Nyní Solitea získala zmíněný Techniserv, za který podle odhadů CzechCrunche zaplatila řádově stovky milionů korun. I pod hlavičkou Solitey bude Techniserv řídit současné výkonné vedení v čele se šéfem Luďkem Teleckým. „V rámci nejužšího managementu jsme dospěli k názoru, že jsme dosáhli určité hranice, kdy je spojení se společností Solitea strategicky správným krokem v dalším rozvoji naší společnosti,“ říká Telecký.

Celá transakce se dojednávala téměř dva roky a ještě podléhá schválení Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Techniserv naposledy zveřejnil kompletní výsledky za finanční rok končící v září 2020, v němž firma dle své účetní závěrky utržila kolem 400 milionů korun při zisku ve výši téměř 13 milionů korun. O rok dříve utržila zhruba 550 milionů a zisk činil 18 milionů. Zisk EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů) celého holdingu Solitea se aktuálně pohybuje kolem 400 milionů korun. Kompletní výsledky skupina za loňský rok teprve zveřejní.

„Techniserv IT jsme v rámci skupiny Techniserv budovali přesně 20 let. V prostředí výborného kolektivu a firemní kultury se nám postupně podařilo vyhranit se směrem k softwaru a enterprise infrastruktuře, která vytváří soulad mezi potřebami vyplývajícími z reálných požadavků zákazníků a jejich naplněním prostřednictvím robustních ICT řešení. V segmentu softwarových řešení eIDAS a v oblasti technologií Oracle jsme se dokonce probojovali mezi absolutní špičku na trhu,“ dodává výkonný ředitel Luděk Telecký.