Medicínský podvod za miliardy dolarů. Apple získal film o zakladatelce Theranosu s Jennifer Lawrence
Měl to být podobný příběh jako ten o vzniku Applu, Googlu nebo Facebooku. Talentovaná mladá vědkyně s podnikavou duší Elizabeth Holmesová měla vymyslet nový koncept pro testování krve, který by způsobil revoluci ve zdravotnictví. Jenže místo ikony pokroku se z ambiciózní blondýny stal symbol toho nejhoršího v Silicon Valley. Její startup na testování krve Theranos, do kterého investoři nalili stovky milionů dolarů a podporovaly ho byznysové i politické špičky, byl podvod. O celé kauze se už nějakou dobu chystá film s Jennifer Lawrence – a teď ho pro sebe získal Apple.
Apple Original Films, zábavní divize technologického obra, získání snímku oficiálně potvrdila po měsících jednání a spekulací. Jeho vznik bude financovat spolu s produkční společností Legendary Entertainment, která práva získala v aukci v roce 2016. K projektu už tehdy „patřila“ jak slavná herečka se čtyřmi nominacemi na Oscara, tak režisér a scenárista Adam McKay (Zprávař, Sázka na nejistotu).
Film o zakladatelce Theranosu, aktuálně známý pod titulem Bad Blood (ve volném překladu Zlá krev), vychází ze stejnojmenné knihy s podtitulem Secrets and Lies in a Silicon Valley Start Up (Tajemství a lži ve startupu ze Silicon Valley). Její autor, investigativní novinář deníku The Wall Street Journal John Carreyrou, má také hlavní zásluhy na odhalení praktik startupu. Jeho články vedly k vyšetřování a nakonec až k pádu celého byznysu Holmesové, která momentálně kvůli svým podvodům stojí před soudem.
Holmesové „revoluční“ byznys měl stát především na technologii, která měla umět z minimálního vzorku krve rychle a levně provést stovky testů na různé nemoci a zdravotní problémy. Vše se přitom vešlo do elegantních přístrojů nazvaných Edison, které velikostí i vzhledem připomínaly legendární počítač Macintosh z roku 1984. Díky tomu (spolu s přesvědčivostí Holmesové a vedení Theranosu) startup do roku 2015 od investorů získal přes 700 milionů dolarů s valuací přes devět miliard, aniž by někdo mimo Theranos dostal možnost skutečně nahlédnout do detailů fungování jeho technologie.
Koncem roku 2015 ale začaly na veřejnost skrze Carreyrouovy články a další reporty pronikat informace, že možná nebylo do čeho nahlédnout. Edison tak, jak ho startup předváděl, vůbec neměl existovat, Theranos navíc ohrožoval pacienty nesprávnými diagnózami. Příslib demokratizace zdravotnictví se v horizontu několika měsíců zcela rozpadl.
Středem pozornosti se přitom stala zakladatelka startupu, tehdy 31letá Elizabeth Holmesová, před fiaskem Theranosu označovaná za nejmladší americkou „self-made“ miliardářku. Byť se při studiích na Stanfordu ukázala jako velice nadějná bioložka, v Silicon Valley uspěla hlavně díky sebevědomí a přetvářce. Hrála promyšlenou roli charismatické vizionářky oblékající se jako Steve Jobs, s velkýma modrýma očima a rozvážně mluvící hlubokým hlasem o technologické revoluci, na jejímž prahu měla stát.