Měří stav pacienta, aby mohl doktor na dálku stanovit diagnózu. Slovenský startup teď podpořili čeští investoři

Peter BrejčákPeter Brejčák

scase-regular

Foto: Scase

Zařízení Scase obsahuje senzory jako IR teploměr, pulzní oxymetr, glukometr nebo tlakoměr

0Zobrazit komentáře

O poskytování zdravotní péče na dálku, aby se doktoři za pacienty nemuseli zdlouhavě přesouvat, se mluví léta a pandemie koronaviru tento trend jen zdůraznila. Častým problémem v telemedicíně je ale neschopnost správně měřit základní data o zdravotním stavu lidí. A právě na to reaguje slovenský startup Scase, který zařízení pro vzdálený monitoring pacientů vyvíjí. Nyní oznámil získání další podpory investorů.

Celkem 500 tisíc eur, v přepočtu přibližně 12 milionů korun, do Scase vkládá skupina investorů tvořená českými fondy Y Soft Ventures a AI Startup Incubator a zakladatelem úspěšně exitovaného startupu Brand Embassy Vítem Horkým, který se nyní věnuje andělskému investování. Toto kolo je pro další investory stále otevřené.

Stejnou částku loni v září do firmy vložil také fond BTCZ Ventures spadající pod společnost bpd partners miliardářské trojice Vasil Bobela, Jan Dobrovský a Petr Pudil s B3 Holding. Celkem tak už Scase od investorů vybral jeden milion eur, přibližně 25 milionů korun.

„Scase jsme sledovali už delší dobu a přesvědčilo nás, jak se Martinovi a jeho týmu daří posouvat projekt produktově i byznysově dopředu. V oblasti modernizace zdravotnictví vidíme ohromný potenciál. A to jak ve vyspělém, tak v rozvojovém světě. Scase má skvěle našlápnuto tento potenciál využít, takže jsme rádi, že u toho můžeme být a firmu podpořit nejen finančně, ale i našimi zkušenostmi s byznysem kombinujícím hardware a software,“ uvedl Miloš Sochor, Managing Director Y Soft Ventures.

s-case-tym-min

Foto: Scase

Tým slovenského startupu Scase

Za startupem stojí zakladatel Martin Pekarčík, který na myšlenku založit Scase přišel v roce 2018 během cestování napříč Afrikou, kde měl možnost vidět absolutní rozdíly v přístupu obyčejných lidí ke zdravotní péči. „Ti museli často v akutních stavech do nemocnic docházet několik hodin, pojem screeningu či preventivní péče se v těchto oblastech jednoduše nevyskytoval,“ popisuje své zážitky.

Společně se svým týmem následně vytvořili koncept zdravotnického zařízení, které umožní vzdálený monitoring pacientů pomocí kombinace několika senzorů jako IR teploměru, pulzního oxymetru, glukometru nebo tlakoměru. Naměřená data v reálném čase posílá k doktorovi, jenž přes videohovor dokáže snadněji a přesněji určit diagnózu pacienta a další postup léčby.

„Už během prvních šesti měsíců aktivního pilotování na Slovensku, v Gruzii či Severní Makedonii se nám prostřednictvím Scase podařilo zachránit životy pacientů, dokázali jsme také zefektivnit práci mnoha lékařů a zvýšit motivaci pacientům k managementu svého zdraví,“ pochvaluje si Pekarčík.

Zájem o zařízení hlásí privátní kliniky a nemocnice například v Moldavsku, Albánii nebo Spojených arabských emirátech. Na slovenský startup ale kromě expanze během letošního roku čeká několik dalších výzev, mezi nimi například příprava na masovou výrobu nebo získání CE značky, jež umožní komerční prodej zařízení.

„Scase podporujeme v růstu už od začátku a cítíme velký potenciál spočívající v zajímavém nápadu, inovativním přístupu a zásadním přínosu pro pacienty v komfortu při poskytování zdravotní péče. Ukazuje se, že naše důvěra a nadšení z nabízeného řešení je trend a budoucnost lepší zdravotní péče. Potvrzuje to i zájem dalších investorů, kteří cítí potenciál projektu Scase. Následující rok bude zásadní a my věříme, že se potvrdí správnost naší investice,“ komentuje nové investiční kolo Tomáš Bobela z bpd partners.

„Odvětví telemedicíny již dlouho čekalo na nástroj, který je postaven na skutečných potřebách pacientů a personálu ve zdravotnictví. Technologie Scase pro nás představuje inovativní zařízení telemedicíny, virtuální péče a zdravotnictví. Investicí do Scase chceme podpořit jejich efektivní a snadno použitelné řešení, které věříme, že bude katalyzátorem lepší zdravotní péče,“ doplňuje obchodní ředitel a partner AI Startup Incubatoru Angelo Burgarello.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina