Meta zaplatí 16 miliard kvůli úniku dat milionů lidí v kauze Cambridge Analytica. Chybu ale nepřiznala
Společnost Marka Zuckerberga, pod níž kromě Facebooku a Instagramu patří i WhatsApp, vysokou částkou urovnala hromadou žalobu.
Před čtyřmi lety britský deník The Guardian odhalil, že do amerických voleb v roce 2016 se promítly podvodné aktivity společnosti Cambridge Analytica. Britská firma se nedovoleným způsobem dostala k osobním informacím o desítkách milionů uživatelů Facebooku. Kauza spustila masivní debatu o vlivu sociálních sítí nejen na politiku, vyústila také ve vysoké pokuty a žaloby na adresu Facebooku, respektive jeho mateřskou společnost Meta. Ta kvůli aféře nyní zaplatí dalších 725 milionů dolarů.
Společnost Marka Zuckerberga, pod níž kromě Facebooku a Instagramu patří i WhatsApp, částkou v přepočtu 16,5 miliardy korun urovnala hromadou žalobu, podle které umožňovala přístup k osobním údajům uživatelů třetím stranám. Tedy včetně v úvodu zmíněné výzkumné firmy Cambridge Analytica. Dohoda je podle prohlášení Mety „v nejlepším zájmu naší komunity a akcionářů“.
Žaloba byla podána poté, co se v roce 2018 ukázalo, že Cambridge Analytica získala přístup k údajům až 87 milionů uživatelů Facebooku. Tvrdila, že Meta porušila zákony, protože umožnila vývojářům aplikací a obchodním partnerům shromažďovat osobní údaje uživatelů bez jejich souhlasu. Dohodu ještě musí schválit soud, Meta navíc v rámci dohody nepřiznala pochybení.
„Během posledních tří let jsme upravili svůj přístup k soukromí uživatelů a zavedli komplexní program k jeho ochraně,“ uvedli zástupci Mety. Už v roce 2019 zaplatila firma pět miliard dolarů (v současném kurzu přes 110 miliard korun), aby ukončila vyšetřování svých praktik v oblasti ochrany soukromí uživatelů ze strany americké Federální obchodní komise.