Mezinárodní vesmírná stanice, ale pod vodou. V Karibiku může vyrůst největší podmořská výzkumná laboratoř
Často se říká, že lidstvo má lépe prozkoumané dálky vesmíru než hlubiny moří a oceánů. Podobné tvrzení může být samozřejmě poněkud zavádějící, jelikož vesmír je z většiny prázdný, zatímco dna oceánů se hemží životem. Poměrně příznačný je ovšem pro celou situaci fakt, že po oběžné dráze Země se už více než dvacet let pohybuje Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), kdežto hluboko pod hladinou moří lidé nic podobného nemají. To by se však mohlo zanedlouho změnit.
Fabien Cousteau Ocean Learning Center (FCOLC) je francouzská nezisková organizace, která se snaží chránit a udržovat život v mořích a kolem pobřeží po celém světě. K tomu je důležitý vlastní výzkum i vzdělávání veřejnosti spojené se zviditelňováním problémů, nacházením jejich řešení a podněcování pozitivních změn a akcí. Nejnovějším projektem organizace je proto Proteus, podvodní výzkumná stanice pojmenovaná podle řeckého mořského boha.
FCOLC pro vytvoření stanice, kterou samo označuje za „podmořskou obdobu ISS“, navázalo spolupráci se švýcarským designérem Yvesem Beharem. Nyní se objevily první výsledky v podobě vizualizací zvláštního útvaru, za který by se nemusely stydět snad ani tajemné bytosti z Propasti Jamese Camerona. Tvary návrhu, poměrně vzdáleného známým podmořským technologiím, stojí někde na pomezí vesmírné lodi a vzácného hmyzu.
Spíše než Beharovu bizarní fantazii ale design do velké míry představuje praktická řešení mnoha specifických nároků na velkou obytnou laboratoř hluboko pod hladinou. Důležitá přitom není pouze strukturální integrita budovy pod vysokým tlakem vody. Myslet je třeba i na pohodlí vědců, kteří ji budou obývat. „Museli jsme porozumět omezením, která vycházejí ze stavění pod vodou, a výzvám života v podvodní stavbě,“ řekl magazínu Dezeen Behar.
Podmořské laboratoře a lety do vesmíru
Podmořské laboratoře, kde vědci mohou provádět soustředěnější a dlouhodobější výzkumy, samozřejmě nejsou žádnou novinkou. První z nich, pojmenovaná Conshelf I, vznikla už v roce 1962. Dva aquanauti v ní deset metrů pod vodou nedaleko marseillského pobřeží ve Francii strávili týden v kuse. Pobývat více než 24 hodin v obydlí několik metrů pod hladinou není banální úkon, protože zde panuje vyšší okolní tlak oproti povrchu.
S tím je spojený známý fenomén dekompresní nemoci, způsobený bublinami dusíku uvolňujícími se do tělesných tekutin při snižování tlaku okolí. Pokud tento proces probíhá příliš rychle, může vést ke zmatení, bolestem kloubů a v extrémních případech i ke smrti. Proto musí potápěči vynořování z větších hloubek provádět s přestávkami a v závislosti na tom, jak hluboko po jakou dobu byli.
Při velkých hloubkách nebo dlouhé době pod vodou by dekomprese trvala v řádu mnoha dnů, čemuž lze předejít pomocí techniky tzv. saturačního potápění. V průběhu jednoho dne se vyrovná tlak mezi plyny v těle a okolním prostředím. Jen díky tomu mohou existovat aquanauti, typicky vědci trávící dny i týdny v podmořských výzkumných stanicích.