Michael Kors jedná o nákupu módního giganta Versace. Cena má přesáhnout 2 miliardy dolarů

ver
0Zobrazit komentáře

Jedna z nejikoničtějších italských módních značek Versace si za čtyři dekády od svého založení prošla množstvím úspěchů i proher, ale jen jednou byla opravdu na pokraji možného krachu. V roce 1997 byl totiž zavražděn její zakladatel a bývalý šéf Gianni Versace, po kterém firmu získali do rukou další rodinní příslušníci – jeho neteř Allegra Versace, její matka Donatella Versace a bratr Gianniho Santo Versace.

Z několikaletých problémů dokázala ikonickou módní značku vyvést právě kreativní ředitelka Donatella, která se potýkala s kontroverzí kvůli svému vzhledu i nejistému směřování. A nyní stojí před dalším velkým rozhodnutím – možným prodejem rodinného klenotu do rukou nadnárodního módního obra Michael Kors Holdings, pod který spadá mimo jiné i módní značka Michael Kors, známá především pro své kožené kabelky a tašky, ale i vstupem na trh chytrých hodinek.

Cena potenciální transakce by se mohla vyšplhat až na 2 miliardy dolarů, tedy 43,6 miliardy korun. Ani jedna ze stran jednání prozatím nepotvrdila a vše se tak zakládá pouze na několika zdrojích uvnitř firmy, které zároveň uvedly, že by se mělo finální jednání konat během dnešního dne. Ve hře o značku Versace, respektive firmu Gianni Versace S.p.A., má být dle všeho také obr Tiffany & Co nebo skupina LVMH, která vlastní značky Dior, Louis Vuitton či Fendi.

versacep

Jedna z chystaných kolekcí Versace na začátek příštího roku

Michael Kors je ovšem jednoznačným favoritem. Kors totiž začal s postupnou expanzí celé skupiny nedávným nákupem britského výrobce obuvi Jimmy Choo za 1,2 miliardy dolarů (26,1 miliardy korun) a pro udržení své pozice se kouká po další možné akvizici. Nyní navíc jedná s americkou společností Tapestry Inc., která vlastní mezinárodní značku Coach, o spojení k vytvoření větší skupiny.

Na straně Versace se dlouhá léta nic nedělo, až v roce 2014 přišla investice od společnosti Blackstone Group LP, která výměnou za 150 milionů eur (3,8 miliardy korun) a příslib dalšího odkupu akcií ve výši 60 milionů eur (1,5 miliardy korun) získala 20% podíl. Pokud by došlo na prodej, Blackstone by se svého nabytého podílu zbavil. Po investici mimo jiné Versace zvažovalo vstup na burzu, která by značku dále posílila, prozatím se tak ovšem nestalo, tvrdí server Bloomberg.

starbucks-reserve-praha31

Přečtěte si takéPodívejte se do první kavárny Starbucks Reserve v Česku, která nabídne bar s prémiovou kávouPodívejte se do první kavárny Starbucks Reserve v Česku, která nabídne bar s prémiovou kávou

Gianni Versace S.p.A. je vlastněno holdingovou společností Givi Holding, pod kterou spadá i Versace S.p.A., ve které drží mimo investiční společnosti Blackstone podíl pouze rodinní příslušníci. Těm patří kolem 80 procent s tím, že 50 procent drží Allegra Versace, 20 procent Donatella Versace a zhruba 10 procent bratr Gianniho Santo Versace, který dříve figuroval na pozici CEO firmy.

acsgianni

Gianni Versace a jeho představitel v seriálu „The Assassination of Gianni Versace“, který pojednává o jeho smrti

Rok 2017 byl pro holdingovou společnost, stojící za Versace, jedním z nejúspěšnějších za poslední dekádu. Skupina vykázala příjmy ve výši 668 milionů eur (17,1 miliardy korun) se ziskem 15 milionů eur (384,1 milionu korun), oproti ztrátě z fiskálního roku 2016 ve výši 6,9 milionu eur (176,6 milionu korun). Samotné Versace se na zisku podílelo 4,5 miliony eur (115,2 milionu korun).

Nespokojenost hlavního investora

Jeden ze zdrojů agentury Reuters ovšem v souvislosti s možnou akvizicí tvrdí, že investiční firma Blackstone byla dlouhodobě nespokojena s výkonem značky Versace a nabádala ji k prodeji celé společnosti. V průběhu let údajně Versace představila několik zájemců, včetně aktuálního Michaela Korse. Jak se celá situace vyvine bychom se měli dozvědět již v rámci několika dní.

Foto: celebrityabc/Flickr, FX, Versace

Diskuze (0)

Novinka

Anonym