Miliardáři Křetínský a Tkáč kupují další podíl ve firmě provozující síť českých obchodů Makro

kretinsky

Foto: EPH

Pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský

0Zobrazit komentáře

V druhé polovině srpna jsme informovali o vstupu dvou miliardářů, Daniela Křetínského a Patrika Tkáče, do jednoho z nejzásadnějších e-commerce hráčů v Evropě, Metro AG, které například v Česku provozuje 13 obchodů Makro. Křetínský a Tkáč tehdy prostřednictvím firmy EP Global Commerce I získali za desítky miliard korun 7,3procentní podíl s opcí na dalších 15,2 procenta.

Již tehdy se navíc spekulovalo o tom, že duo jedná o rozšíření svého působení v Metro AG s firmou Ceconomy, od které by mohlo získat až 8,99 procenta. Nyní se tato informace potvrdila s tím, že EP Global Commerce II získá od Ceconomy 3,6procentní podíl s předkupním právem na dalších 5,4 procenta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedna z českých poboček velkoobchodů Makro

I když musí transakci ještě schválit antimonopolní orgány, aktuálně Křetínský a Tkáč vlastní prostřednictvím svých firem 10,9 procenta v Metro AG, s možností dalšího rozšíření až na téměř 32 procent. To by z nich udělalo největší akcionáře společnosti, která má zbytek akcionářů roztříštěn po menších částech, a dalších 47 procent všech akcií je veřejně obchodovaných na burze.

etrontop

Přečtěte si takéAudi oficiálně odhalilo své první elektrické SUV e-tron. Podívejte se, jak tento konkurent Tesly vypadáAudi oficiálně odhalilo své první elektrické SUV e-tron. Podívejte se, jak tento konkurent Tesly vypadá

Dle slov Křetínského se pro další odkup akcií skupina rozhodne až poté, co vyhodnotí, zda je v rámci Metro AG přínosem. V Metro AG se v poslední době udály zásadní změny – zbavila se totiž podílů v síti obchodů Real a nově se bude soustředit výhradně na velkoobchodní řetězce. Za poslední veřejně dostupné období přesáhly tržby společnosti 37 miliard eur se ziskem 345 milionů eur. České Makro se v roce 2015 podílelo na tržbách 28 miliardami korun se ziskem ve výši 1,3 miliardy korun.

Foto: EPH